Härlöv Nr 10 efter de omkr 1880 påbörjde avsöndringarna i Nr 30 och uppåt.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1880-1940

 

Inhyses Carl Pettersson 1852 o h Kjersti Jönsson 1856. B. Nils August 1880

 

Timmerman Hans Bengtsson 1853 o h Johanna Abrahamsson 1845. B Otto Alfred 1880

 

Inhyses Sven Rosenqvist o h Bengta Andersdotter 1825, död 1880

 

Murare Jöns Liljekrantz o h Bothilda Jönsson. B. Nils 1874, död 1881

 

Soldat, korpral, Sven Ekelöf 1855 o h Anna Persson 1852. B. Sigrid 1881, Karl Alfred 1883, Frans Oscar 1886, Anna Maria 1888, Sven Anton 1893 död 1901, Ester Elisabeth 1898, död 1902

 

Stathjon Abraham Svensson 1847 o h Anna Nilsson 1854. B. Hanna 1881

 

Stathjon Gustaf Östergren 1843 o h Ingar Nilsson 1848. B. Elna 1882

 

Snickare Sven Nilsson Dahlberg 1854 o h mamsell Emilia Carolina Söderberg 1861, död 1886. Vigda 1882. B. Carl Wilhelm 1882, död 1888,  Sven Martin 1885, död 1885. Snickaremästare Sven Nilsson Dahlberg 1854 o h åbodotter Anna Persson i Hovby f 1861. Vigda 1888

 

Smedgesäll Jöns Ringdahl 1857 o h Beata Kristina Rosenström 1858.

B Carl Gustaf Julius 1882

 

Statdräng Per Persson Hurtig 1818, död 1887 o h Kerstin Svensson 1828, död 1883

 

Statdräng Nils Persson 1837, död 1883

 

Skräddare Sven Svanberg 1848 o h Mathilda Nilsson 1848. B. Antonia 1883, död 1884, Antonia 1884

 

Statdräng Sven Svensson 1849 o h Elna Persson 1854. B. Alfred 1883, död 1884

 

Statdräng Anders Persson 1849 o h Hanna Olsson 1854. B. Albert 1883, Clara Juliana 1887

 

Gjuteriarbetare Peter August Lander 1836 o h Bengta Karlsson 1847. B. Ida Gunilla 1884

 

Statdräng Sven Müller 1857 o h Anna Simonsson 1863. B. Johanna Kristina 1884,

Carl Alfred Ferdinand 1886, Johan Sigfrid 1891, Gottfrid Christoffer 1896

 

Smed Lars Persson Hedstrand 1850 o h Anna Hurtig 1846, död 1894. B. Edwin 1885

 

Änka Hanna Svensson Lindström 1803, död 1885

 

Piga Fredrika Sofia Andersson 1866 g m privatlärare Adolf Wilhelm Magnus i Kristianstad f 1862. Vigda 1885

 

Statdräng Sven Svensson 1849 o h piga Bengta Åkesdotter 1841. Vigda 1886.

 

Ladufogde Sone Persson 1859 o h Nilla Johnsson 1850. B. Per Oscar 1886

 

Piga Maria Johannesdotter 1853. B. Anna Carolina 1886

 

Ryktare Axel Nilsson Nordqvist 1856, död 1890 o h Kersti Bengtsdotter. B. Carl 1888, död 1888

 

Piga Anna Bengtsson 1859. B. Anton 1886, död 1889, Carl Henrik 1888

 

Gjutare Per Nilsson 1855 o h Bengta Holmgren 1863. B. Axel Wilhelm 1888, Anna Elisabeth 1890, död 1890

 

Statdräng Ola Persson 1856 o h Bengta Persdotter 1856. B. Anders 1888

 

Arbetare Lars Olof Larsson 1860 o h piga Maria Johannesdotter 1853. Vigda 1888.

B. Erik 1889

 

Statdräng Jöns Trulsson o h Hanna Mårtensdotter. B. August 1878, död 1889

 

Arbetare, f artillerist, John Bengtsson Malm 1859 o h Christina Josefina Hjertsson 1867

B. John Christian 1890, Enoch Wilhelm 1897

 

Timmerarbetare Per Bengtsson 1861 o h Blenda Andersdotter 1859. B. Hjalmar 1890

 

Trädgårdsmästare Martin Persson 1864 o h piga Kerstin Persson 1857. Vigda 1890

B. Anna Elisabeth 1896

 

Statdräng Nils Persson 1861 o h Anna Svensdotter 1865. B. Thure Alfred 1891

 

Smedarbetare Ola Åström 1865 o h Ingrid Hoffberg 1868. B. Esther Antonia 1891

 

Smedgesäll Ola Lundqvist 1859 o h Anna Larsdotter 1860. B. Alfred 1891

 

Arbetare Ola Nilsson 1862 o h piga Katarina Gertrud Hermansson 1872. Vigda 1891

B. Herman Gottfrid 1892

 

Piga Anna Bengtsson 1859 g m Soldat Nils Hansson Åberg från Fjelkestad f 1868.

Vigda 1891

 

Statdräng Sven Sjölin 1857 o h Anna Persdotter 1860. B. Selma Regina 1893

 

Statdräng Bengt Olsson 1850 o h Elna Persdotter Alm 1861. B. Wilhelmina 1893, Amanda 1893

 

Arbetare Bengt Björck 1835, död 1893

 

Snickaregesäll Per Svensson 1862 o h Bengta Åkesson 1860. B. Erik Werner 1893

 

Murare Johan Persson 1871 o fästekvinna Sigrid Nilsson 1870. B. Johan Sigurd 1893

 

Murare Johan Persson 1871 o h jungfru Sigrid Nilsson 1870. Vigda 1894.

B. Siri Maria 1895, Axel 1897

 

Snickarelärling Johan Simon Magnusson 1868, död 1894

 

Arbetare Olof Jönsson 1853 o h Elna Nilsdotter 1856. B. Ruth Emilia 1894, död 1894.

B. Odöpt gossebarn 1897

 

Toffelmakare Per Nilsson Ellberg 1864 o h tvätterska Kiersti Mårtensson 1862.

Vigda 1894

 

Skomakaregesäll Edvard Kjellberg 1871 o h Ida Persdotter 1870.

B. Eugen Fredrik Wilhelm 1895

 

Statdräng August Nilsson Sterner 1860 o h Hanna Olsson 1869. B. Svea Maria 1895

 

Handlande Per Jeppsson o h Karna Persdotter. B. Alfred 1876, död 1895

 

 

Filare Axel Olof Nilsson 1865 o h Albertina Pettersson 1862. B. Axel Gunnar 1896

 

Husägare Johan August Håkansson 1868 o h Anna Rosqvist 1867. B. Betty 1896,

Olga 1898

 

Målare Nils Svensson Rosenberg 1871 o h sömmerska Elna Müller 1872. Vigda 1896

 

Statdräng Per Svensson Krohn 1844, död 1886

 

F artillerist Herman Alfred Persson Hallberg 1874 o h piga Carolina Hansdotter 1867.

Vigda 1897

 

Hustru Manilla Svensdotter Ceder 1864. B. Carl 1897

 

Piga Elna Olsson 1874. B. Hilding 1897

 

Piga Carolina Nilsdotter 1878. B. Henning 1897

 

Maskinist Erik Wilhelm Eriksson 1862 o h Hanna Johnsson 1865. B. Thekla Erika 1897

 

Inhyses piga Bengta Persson 1868, död 1897

 

F sergeant Carl Gustaf Brandberg 1819, död 1898

 

Smed Anders Esbjörnsson 1861 o h Anna Jönsson 1857. B. Hugo Vilhelm 1898

 

Kusk Anders Larsson 1870 o h Emma Carolina Persdotter 1877. B. Carl Albin 1898

 

Arbetare Carl Pettersson Bergqvist 1873 o h Hilda Maria Pettersson 1876.

B. Thekla Elisabeth 1898

 

Kusk Anders Larsson 1870 o h piga Emma Carolina Persdotter 1877. Vigda 1898

 

Dräng Anton Almqvist 1871 o h piga Ingrid Persdotter 1875. Vigda 1898

 

Dräng Carl Svensson 1876 o h piga Sigrid Nilsdotter i Åsumtorp f 1875. Vigda 1899

 

Statdräng, f artillerist, änkling Anders Johansson Blixt 1859 o h piga Hanna Svensdotter Hägg 1852. Vigda 1900

 

Piga Ida Rosqvist 1879 g m Arbetare Emanuel Jönsson på Charlottesborg f 1879

Vigda 1900

 

Hemmadotter Sigrid Ekelöf 1881 g m bokhållare Nils August Lorentzon i Kristianstad f 1870

Vigda 1903

 

 

Dräng Carl Olsson 1882 o h piga Maria Mårtensson 1880. Vigda 1906

 

Kakelugnsmakare Vilhelm Johan Theodor Didricksson  o h Johanna Henrietta Zimmerman 1843, död 1910

 

Stationsispektor Viktor Theodor Karlsson 1875, död 1916 o h hushållerska Emma Persson 1880, död 1916. Vigda 1907. B. Thor Gunnar 1912

 

Inspektor Karl Johan Magnusson 1875 o h Olga Bothilda Olsson 1886

B. Anna Bothilda 1908, död 1908

 

Järnvägsarbetare Nils Persson Ask 1883 o h Karna Larsson 1880.

B. Eva Viktoria 1916, Karin Gunvor 1925

 

Folkskollärare Nils Oskar Olsson Miörner 1889 o h småskollärarinna Anna Elisabet Cederholm 1889. Vigda 1917. B. Sven Gunnar Oskar 1923

 

Folkskollärare Karl Johan Oskar Pettersson Järbe 1891 o h Maria Lovisa Oliva Billing 1893

B. Dödfött gossebarn 1918, Bengt 1919, Kerstin Birgitta 1927

 

Yllefabriksarbetare Ernfrid Eriksson Dahlqvist 1885 o h Johanna Johansson 1880

B. Ruth Ella 1919

 

Grovarbetare Louis Emanuel Nilsson 1880 o h Selma Månsson 1887. B. Brita Vivi 1919

 

Stationsinspektor Per Anders Daniel Bergman 1872 o h Hildegard Elin Emilia Öfv… 1888

B. Karl-Erik 1918. Stationsinspektor, änkling, Per Anders Daniel Bergman 1872 o h mamsell Inez Matilda Katarina Ingelström 1892. Vigda 1921

 

Stationsskrivare Olof Larsson 1866 o h Herta Kristina Andersson 1888.

B. Odöpt flickebarn 1921

 

Banvakt Karl Emil Hedström 1886 o h Kristina Söderqvist 1882. B. Sven Harry 1923

 

Typograf Emanuel Ekelund 1882 o h Ida Malmberg 1886. B. Herta Augusta Ingeborg 1923

 

Handlande Ture Evald Hansson 1901 o h kontorsbiträde Anna Ingeborg Ling 1904

Vigda 1925

 

Städerska Anna Berta Sofia Binz 1900. B. Karin Margareta 1925

 

Verkstadsarbetare Harry Sterner 1898 o h Sigrid Persson 1898. B. Harry Bertil 1926

 

Grovarbetare Nils Svensson 1887 o h Elna Nilsson 1889. B. Brita Ingeborg 1926

 

Verkmästare Anders Hansson 1876, död 1927

 

Bromsare Carl Herman Olsson o h Anna Maria Eleonora Adler. B. Tyra Ingegerd 1927, död 1927

 

Murare Martin Herman Persson 1893 o h Karin Teodora Eriksson 1897.

B. Börje Gunnar 1928

 

Målare Nils Svensson 1891 o h Ester Hildegard Persson 1896. B. Per Johan Alvin 1929

 

Sjöman Axel Holger Svensson 1907 o h Ester Amalia Nilsson från Odal f 1909. Vigda 1930

 

Trädgårdsarbetare Nils Anton Olsson 1901 o h Sonja Vilhelmina Hilm 1904.

B. Greta Solvig 1930

 

Drickautkörare Erik Persson o h Sigrid Orrgren. B. Kurt Henry 1916, död 1930

 

 

Härlöv Nr 10:24, 10:70, 10:75, 10:76, 10:81, 10:89, 10:93, 10:107, 10:119, 10:125

 

Numren finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

10:24

 

Byggnadssnickare Oskar Håkan Julius Håkansson 1912, död 1938

 

Bilförare Hilding Elmer Kleberg 1908 o h Nanny Margareta Sörlin 1912

B. Berit Hjördis Marianne 1940

 

10:70

 

Trädgårdsmästare Sven Folke Svensson 1907 o h Signe Hildegard Svensson 1913

B. Sven Göran 1939

 

Maskinist Nils Gunnar Dahlberg 1907 o h hushållerska Berta Anna Teresia Karlsson 1901

Vigda 1940

 

10:75

 

Telefonarbetare Bror Egon Karlsson 1914 o h Herta Jarl 1913. B. Alf Egon 1938

 

10:76

 

Köpman Oskar Alexander Larsson 1902 o h Ellen Josefina Nyström 1905

B. Helen Margareta 1938, Anna Lilian 1940

 

Affärsbiträde Adine Märta Linnea Persson 1911 g m slakteriarbetare Karl Valter Tideman på Härlöv Nr 3 f 1909. Vigda 1939

 

F bagerska Astrid Frideborg Johnsson 1916 g m Oskar Sigfrid Jönsson på Härlöv Nr 4 f 1916

Vigda 1939

 

 

10:81

 

Dikningsentreprenör Erik Valdemar Wester 1908 o h yllefabriksarbeterska Svea Teresia Karlsson på Nr 36 f  1911. Vigda 1936

 

10:89

 

Lokeldare Gustaf Sigfrid Vidén 1901 o h Elsa Annie Marie Jönsson 1908

B. Stig Åke Roland 1939

 

10:93

 

Smedarbetare Sven Åke Åberg 1910 o h Britta Ingeborg Olsson 1920

B. Erik Rolf 1940

 

 

10:107

 

F vävare Karl Magnus Nilsson 1873, död 1937

 

10:119

 

Bryggeriarbetare Karl Gunnar Herman Andersson 1908 o h Eva Viktoria Rosenkvist 1914

B. Gunnel Monica 1940

 

 

10:125

 

Chaufför John Emanuel Johnsson 1901 o h Anna Nilsson 1901. B. Ulla Karin 1939

 

Sömmerska Signe Margit Lundgren 1911 g m chaufför Oskar Evald Svensson på Härlöv Nr 2 f 1907. Vigda 1939

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 14 efter de omkr 1880 påbörjde avsöndringarna i Nr 30 och uppåt.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1880-1940

 

Inhysesänka Elna Johansson. B. Anna Maria 1873, död 1880

 

Inhyses Bengta Nord 1860. B. Amalia 1881

 

Slaktare inhyses Anders Svensson 1848 o h Hanna Lindqvist 1859. B. Ellen 1881

 

Inhyses Per Persson 1827 o h Kjersti Persson 1842. B. Betty 1881

 

Målaregesäll Anders Persson 1856 o h Anna Lager 1854. B. Dödfött flickebarn 1881, Nils Emil 1883, Ann Charlotte 1886, Alma Charlotta 1887 död 1888, Alma Charlotta 1889

 

Smed Anders Jönsson Holmqvist 1844(43, 45?) o h Bengta Månsson 1844(52, 54?). B. August 1881, Karl 1883, Anton 1885, Emil 1887, Bernt Charles 1889

 

Murare Nils Persson 1844 o h Anna Hansson 1851, död 1927. B. Ingrid 1881, Otto 1884, Nils 1886 död 1887, Nils 1889 död 1889, Ellida 1890, Agda 1893

 

Maskinfabrikant Lars Åkerman 1851 o h Hanna Larsson 1850. B. Elida Maria 1881

 

Arbetspiga Johanna Augusta Palmgren 1857, död 1885. B. Anders 1882, död 1882

 

Smed Oscar Rydberg 1839 o h Sissa Mårtensson 1841. B. Gustaf Adolf 1882

 

Inhyses Carl Pettersson 1844 o h Kjersti Jönsson 1855, död 1886. B. Ingrid 1882 död 1883, Dödfött flickebarn 1884, Otto 1885 död 1886

 

Bruksarbetare Frans August Holmberg 1857 o h inhyses Johanna Petersson Lindqvist 1856. Vigda 1882

 

Arbetare Anders Andersson 1822 o h inhyses Ingar Persson på Nr 27 f 1826

Vigda 1883

 

Torpare Ola Nilsson 1844 o h Elna Andersson 1838. Hanna 1883

 

Arbetare Per Karlsson 1858, död 1884

 

Statsrängshustru Elna Persson 1854, död 1884

 

Inhysesänka Elna Johansson 1839. B. Axel Gabriel 1885

 

Piga Pernilla Frank 1812, död 1885

 

Hustru, inhyses, Kerstin Nilsson 1820, död 1885

 

Arbetare Göran Olsson o h Bengta Eskilsson. B. Anna 1873, död 1887

Änka Helena Krutmejer 1823, död 1889

                                                                                      

Arbetare Nils Andersson 1867 o h piga Bengta Jönsson 1866. Vigda 1892

 

Skräddare Julius Leander Johansson 1865 o h jungfru Emma Johanna Pettersson 1873

Vigda 1893. B. Olga Wilhelmina 1895 död 1895,

 

Arbetare Fredrik Hansson 1869 o h änka Kiersti Andersdotter 1859. Vigda 1894

Plåtslagare Nils Rudolf Jönsson 1866 o h Hanna Johansson 1873. B. Emil Richard 1895 död 1896, Elvira Maria 1896

 

F åbo Ola Andersson 1858 o h Elna Persdotter 1868. B Sigrid 1897

 

Arrendator Per Andersson o h Elna Esbjörnsson. B. Betty Karolina 1888 död 1904

 

Kvarnarbetare Fredrik Vilhelm Hansson Norén 1885 o h Hulda Linnea Nilsson 1889

B. Hanna Fredrika Linnea 1914, John Gustaf Fredrik 1915, Siri Vilhelmina 1916

 

Kvarnarbetare Nils Martin Eriksson 1882 o h Sigrid Nilsson 1885.

B. Ella Maria Ingegärd 1914

 

Grovarbetare Axel Julius Daniel Grankvist 1891 o h Anna Maria Persson 1893

B. Kurt Axel Vladimir 1915

 

Kvarnarbetare, telefonarbetare, Nils Robert Englesson 1890 o h strykerska Elida Persson 1890

Vigda 1917. B. Erik Uno 1920, Ingrid Annie 1926

 

Sjöman Viktor Reinhold Olsson 1892 o h Ruth Eleonora Frideborg Hillerström 1901

B. Hanna Ingegerd Charlotta 1926

 

Murareänka Bengta Bökman f Olsson 1844, död 1928

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 14:78

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Överinspektör Jöns Peter Bökman o h Matilda Bökman f Andersson 1878, död 1937

 

Servitör Folke Mattsson 1913 o h Elin Helmy Valborg Malmros 1916

B. Kerstin Christina Elisabet 1940

 

 

Härlöv Nr 14:86

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

F hushållerska Elna Ågren 1865, död 1931

 

Hemmansägareänka Ingrid Rosendahl f Persson 1859, död 1938

 

 

Härlöv Nr 14:88

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Affärsbiträde Inga Maria Bengtsson 1916 g m stadsarbetare Ivar Bertil Herbert Håkansson i Kristianstad f 1917. Vigda 1940

 

 

 

Härlöv Nr 14:93

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Vävare Herman Reinhold Jönsson 1905 o h Marta Ingeborg Sandgren 1910

B. Kaj Reinhold 1931

 

Yllefabriksarbetare Knut Allan Jönsson 1913 o h hemmadotter Anna-Britta Dorotea Rasmusson på Nr 119 f 1915. Vigda 1935

 

Affärsbiträde Gösta Henning Johnsson 1910 o h Rut Ingeborg Lindner 1911

B. Kjell Arne 1939

 

 

 

Nr 30 Hvilans gjuteri

 

Maskinfabrikant Per Karlsson 41 6/10 Bosarp Fr W Sallerup 20/10 1882 Att 18

H. Ingrid Kristensson 38 24/2 Burlöf

B. Hilma Carolina 1871 W Sallerup

Enklingen Carl Jönsson , vagnmakare, 17 11/11 Bosarp. Fr W Sallerup 20/10 1882 Att 19.

Död 1885

Per Karlsson  direktör vid mek verkstad död 1916

Ingrid Karlsson f Kristensson, gjuteridirektörsänka, död 1926

 

Pig Anna Lovisa Lagergren 1862 Efveröd

Oä B. Hilda 1884 Köpinge

Oä B. Otto 1888 Åsum

 

Maskinfabrikant Lars Åkerman 51 29/9 Hyby. Fr Lund 11/11 1881 Att 27

H. Hanna Larsson 54 6/12 Uppåkra

B. Elida Maria 81 30/11 Åsum

B. Lars Anton 84 2/1 ibm

B. Gerda Kristina 1885

B. Dödfödd 1887

B. Iwar Herman 1889

Familjen flyttar till Sallerup 1889

 

Bokhållare Per Månsson 54 11/12 Lackalänga. Fr Lund 11/11 1881 Att 28

H. Else Jönsson 56 28/4 Hallaröd M-län

B. John Sigfrid 81 15/2 Lund

B. Anna Elisabeth 83 1/4 Åsum. Död 19/3 1885

B. Arvid Mauritz 1885

Familjen flyttar till Lackalänga 1889

 

Smeden John Oskar Rydberg 40 Köpinge. Fr Ljungby Kalmar län  4/11 1882

H. Sissa Mårtensson 39 Wä

7 barn

 

Bruksarb Frans August Holmberg 57 27/9 Jemshög. Fr Jemshög 1882

H. Johanna Petersson Lindqvist 56 Mörrum

 

Tekniker Hans Persson Wedin 68 Barsebäck Därifr 1889

m fam Fr Nr 50 (Folkskollärare) 1890

Vigda 1890 Hans Persson Wedin, tekniker, f 1868, Hilma Carolina Karlsson, fröken, (Per Karlssons dotter) f 1871

B. Anna Maria 1891

B. Olga Elisabeth 1893

B. Ruth Ingeborg 1898

Hans Persson Wedin, ingenjör, död 1921

 

1893-98: Inh Maskinarb Gustaf Julius Johansson 78 Finja

 

 

 

Härlöf Nr 31

 

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Timmerm. Anders Nilsson 1846 Degeberga

m fam h Bengta Olsson f 1846(47) (1853?)

B. Anton Hilmer 1883

B. Elin Hilma 1886

B. Oskar Bernhard 1891

 

Urmakare Dav. Hjalmar Möller 1849 Westerås Fr Wä 1882

m fam

 

Gesell Per Andersson 1860 Billeberga Fr Landskrona 1882

 

Bruksarb Frans Aug. Holmberg 1857 Jemshög Fr Nr 30 Fr Jämshög 1882

m fam

 

Smed Per Nilsson Almqvist 1859 Djurröd Fr Ignaberga 1884

m fam, h Inger Månsdotter, f 1864

B. Karl Hjalmar, f 1885

 

Gjuteriarb. Per Nilsson 1854 Häglinge Fr Cimbrishamn 1885

m fam, h Bengta Holmgren, f 1864

B. Ernst Sigfrid, f 1886

 

Inh Smedarb. f d Husar Nils Nilsson Skog 1861 Näflinge. Fr Finja 1885

 

Äger f Åbo Per Hansson 25 Köpinge Fr Köpinge 1897

Hushållerska Åbodotter Anna Andersson 61 Hufvaröd

 

Arb Anders Persson 1855 Degeberga

m fam  h. Betty Lovisa Johansson(sdotter), f 1856

B. Sven Johan, f 1886, död 1888

B. Paulus 1887

 

f Art Sven Bohman 1863 Wånga

m hustru Benta Olsson

B. Hertha Elfrida Frideborg f 1888, d 1889                     

 

Inh Skomak Karl Gustaf Sörensson 1836 Djurröd m fam

h. Johanna Andersson, f 1836, d 1890      

Hos Sörenssons Skomakargesäll Ola Mårtensson 68 Åhus. Fr Åhus 1887

 

Inh Målaregesäll Axel Wilhelm Svensson 1865 Kristianstad m fam

Vigda 1890 Axel Vilhelm Svensson, målaregesäll f 1865 

Mathilda Pettersson,  jungfru f 1867

 

Smedmästare Per Pettersson 1848 17/3 Skepparslöf. Bomma-Petter!

Fr Häglinge 1891. Till p 100 1891 Nr 14

Hustru Hanna Olsson 1841 10/2

B. Anna Maria 1877 Häglinge, Lars August 1879 ibm, Emma Johanna 1873 Djurröd,

Otto Wilhelm 1874 ibm, Carl Johan Wahlfrid 1875 ibm

 

Inh Smedarb Ola Åström 1864 Åsum m fam

H. Ingrid Hoffberg 1868 Genarp

B. Ester Antonia 1891 Åsum

Till Nr 45 1893

 

Inh Smedgesäll Ola Lundqvist 1858 Träne Till Nr 46 1893

H. Anna Larsdotter 1859 Wä

B. Nils 1880 Träne, Anders 1886 ibm, Sofia 1882 ibm, Johanna 1889 ibm, Alfred 1891 Åsum

 

Eger Skomakaremästare Jöns Sandberg 1853 Skepparslöf

H. Ingrid Svensson 1856 ibm m fam

B. Carl Edvard, f. 1880 d. 1893

Till Nr 35 1897, till Krstd 1898

 

Inh Urmakare Peter Theodor Anelius 1859 Höör

m fam (1885-93)

 

Kopparslag. Jonas Berth. Lund18 21 Kristianstad

m fam (1885-93)

H. Elise Nilsson 1815 Kalfsvik

B. Johanna 1857 Åsum

 

Arb Sven Johansson Englund 1862 Färlöf

m fam (1885-93)

 

Inh Smed Nils Lundberg 1859 Kristianstad

m fam (1885-93)

 

Inh Arb Sven Petersson 1833 Fjelkestad

m fam (1885-93)

 

Snickare Anders Andersson 1860 Åsum

m fam , h Anna Lundblad, f 1856

B. Margaretha 1888

B. Agnes Helmina 1889

 

Inh Snickaregesäll Per Svensson 1861 Jemshög

m hustru Bengta Åkesson f 1860

B. Helfrida Elvira 1891

 

Inh Smedgesäll Ola Lundqvist 1858 Träne

m fam 5 barn (1885-93)

 

Inh Smedarb Anders Olsson 1876 Önnestad

(1893-98)

 

Arb f d Art. Olof Svensson Sjölin 1864 Jemshög

h. Nilla Andersdotter18 66 Trolle Ljungby

d. Johanna18 88 ibm, Nils 1891 Nosaby, Oskar18 93 Garnison.. Kristianstad, Signe 1895 Garnison.. Kristianstad (1893-98)

 

Handl Wolf Nachmansson 1849(44?) Szaki. Från Lund 1892. Norska medb.

Mosaisk trosbek Ej döpt. Till Kristianstad 1895

H. Sara 1864

B. Samuel 1881 Lund, Jacob Israel 1884 ibm, Nanny 1889 ibm, Ester 1891 ibm, Rachel 1893, d 1894 på Nr 33

 

Inh Skräddare Leander Julius Johansson 1865 Stoby

Hust Emma Johanna Pettersson 1873 Djurröd

B. Olga Wilhelmina 1895 Åsum, Gurli Berhardina 1897 Åsum

 

Arbetare Vilhelm Vilhelmsson o h Kristina Pettersson

B. Gunnar Valdemar, f 1896, d 1898

 

Mältare Anders Nilsson 1849, h Hilma Lindberg 1858

B. Carl Gustaf 1899

 

Arbetare Nils Nilsson o h Pernilla Jakobsdotter

B. Carl Hjalmar, f 1898, d 1900               

 

Vävare Olof Larsson 1872 o h Rosali Christina Ivarsson 1867

B. Odöpt flicka, d 1900

 

Smed Karl Ströbeck, 1872 o h Matilda Johansson, f 1883

Vigda 1901

 

Filare Olof Theodor Andersson 1878 o h Ingar Nilsson 1876

B. Anna Mathilda 1902

 

F dragon Otto Jönsson Lund, f 1853, d 1905

 

Gjuteriarbetare Carl Amandus Löfqvist 1877 o h Anna Dorotea Rosberg 1885

B. Anton Ferdinand 1905

 

Smedarbetare Ernst Adrian Nilsson, f 1879 o h Olu Nilsson, arbeterska, f 1878

Vigda 1904

B. Selma Linnea, f 1906, d 1906

 

Snickare Nils Alfred Magnusson, f 1880 o h Anna Nilsson, arbeterska, f 1875

Vigda 1908

B. Anna Dorothea 1908

 

Arbetare Svante Alfred Svensson, f  1884 o h Mathilda Johansson, fabriksarbeterska, f 1885

Vigda 1908

 

F åbo, husägare Per Hansson, f 1825, d 1909

 

Handelsresande Per Wikström, f 1879 o h Elvira Josefina Andersson, bageriidkerska, f 1885

Vigda 1909

B. Torsten Erik Bertil 1910

 

Smedgesäll Karl August Johansson 1887 o h Olga Nilsson 1888

B. Harry Valter 1911

 

Skomakeriarbetare Edgard Kuno Nilsson, f 1891 o h Maria Amalia Nilsson, f 1895

Vigda 1914

B. Erik Edgard 1914

 

Yllefabriksarbeterska Irene Elisabet Jönsson 1893

B. Stif Artur Harry 1915

 

F hemmansägare Nils Svensson, f 1848, d 1916

 

Målaregesäll Gustaf Andersson, f 1889 o h Johanna Maria Andersson, tjänarinna, f 1890

Vigda 1916

B. Inga Maria 1916, Britt Ingeborg 1919, Gustaf Arne 1921, Stina Solvig 1923

Sten Erik 1925

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström o h Sara Svensson, f 1859, d 1918

B(?). Karl Einar Hellström, f 1889, d 1924

 

Fabriksarbetare Bengt Nilsson 1872 o h Nelly Persson 1880

B. Malte Lennart, f 1913, d 1918

B. Nils Göte Bernhard, f 1916, d 1918

B. Sven Otto Bertil 1918

 

Arbetare Ragnar Sixten Lundh 1897 o h Dagmar Amalia Andersson 1901

B. Elsie Marta 1924

 

Toffelmakare Nils Martin Olsson 1894 o h Gerda Hildina Bengtsson 1899

B. Ann-Mari 1927

 

Frisör Fredrik Emanuel Edfors 1896 o h Ingrid Helfrid Månsson 1900

B. Irma Gunvor Irene 1932

 

Frisörmästare Per Edvin Sigfrid Jönsson, f 1891 o h Astrid Sofia Andersson, affärsbiträde, f 1903. Vigda 1932

B. Per-Åke 1934

 

Grovarbetare Sven Gustaf Månsson 1912 o h hushållerska Asta Linnea Andersson 1916

Vigda 1940

 

Härlöv Nr 32

 

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

 

F d Ladufogden, Timmerhandl. Jöns Andersson 1837 Fränninge Kronoberg

m fam Fr Nr 10 1882  Till p 546 1888

 

f d Åbo Johan Persson 1821 Efveröd Fr Nr 14 1883 Till p 179 1886

o h änkan Johanna Håkansson 1826. Vigda 1886

 

Nr 14: F.d. Åbo Johan Persson 21 Efveröd. Till Pag 477 19/11 1883

Bör framdeles flyttas till Laduf. J. Andersson No 32, då Nr:et blir fastställt.

 

Handlanden Inh Per Jeppsson 41 Holmby Fr W Sallerup 1884 Till p 83 1885

m fam

 

Nr 10: 1885-93  Husegare Handl Per Jeppsson 1841 Holmby

H. Karna Persd 1839 Borlunda

 

Inh Timmerman Nils Olsson 1854 Huaröd. Fr Åhus 1887. Till p 519 1887

m fam

 

Inh Arb Anders Andersson 1862 Hörröd. Fr Efveröd 1887. Till p 519 1887

m hustru Elna Andersson, piga, 1859. Vigda 1887

 

Inh Bokhållare  Handl. Anders Andersson 1864 Köpinge. Fr Christianstad 1887. H. Augusta Maria Palm 67 Jakobs förs Stockholm. Fr Sthlm 1887  Till p 545 1888

 

Eger Timmerhandl Nils Persson (Pearzon)1836, d 1903 Häglinge Fr Stoby 1890

m fam h Ingrid Jönsson 1845 Sandby

B. John Alfonzo 75 Bethal I Wilson County Kansas N. Amerika,

Till Schleswig I Tyskland 1895,  Ebenezar Leonhard 87 Stoby

Student John Alfonzo Pearson 75 Bethal I Wilson County Kansas N. Amerika,

Från Schleswig I Tyskland 1896

 

Kontorist Karl Gustaf Nilsson 1897 o h Evy Alice Ingeborg Sjörén 1902

B. Karin Ingrid Ingeborg 1923

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859. Död 1928

 

Bilförare Hans Rudolf Hansson 1908 o h Vera Alexandra Vesterberg, hushållerska, 1908.

Vigda 1933

 

Linjearbetare Sven Edvin Gösta Dahlqvist 1910 o h Rosa Solvig Hildegard Persson 1915

B. Per Roland 1938

 

Charkuteriarbetare Karl Erik Nordborg 1908 o h Anna Elvira Nilsson 1913

B. Kerstin Marianne 1940

 

Brevbärare Gösta Evald Palmblad 1905 o h Anna Linnea Pettersson 1910

B. Ingrid Birgitta 1940

 

 

Härlöv Nr 33

 

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Plåtslagaren Nils Månsson 1849 Bosarp Fr Nr 10 1884. Hit 1888. Till Nr 45 1889

m fam, 7 barn. H. Emilia Andersson 1847. Till W Sallerup 1890

B. Maria Lovisa 1886, Frans Oscar 1889

 

 

Hökerihandl Adolf Ferdinand Häggström 1848 Wisby Fr Nr 14 1883

m fam Till Amerika 1888. Fr Amerika 1890 Fr p 477 GL. Till p 217 1886 Nr 46  ; Kvar på Nr 46 1893

 

Nr 14

 

1880-84 Hökerihandl. Adolf Ferdinand Häggström 48 2/5 Wisby.

               Fr Kristianstad 20/11 1882. Till Pag 477 1883 (Härlöf No 32)

               H. Maria Olivia Olsson 32 Gerum

               B. Maria Adolfina 71 Wisby

               B. Adolf Fredrik 82 Wisby, död 1886

               B. Fredrik Alexander Häggström 66 Wisby

                Böra flyttas å No 33 eller 34?, då No på Häggströms hus blir fastställt.

 

 

Dräng, arbetare Carl Magnus Petersson 1863 Härlunda Fr Härlunda 1885.

H. Anna Olsson 1861 Nr 4. Vigda 1886

Till p 202 1886 Nr 39

 

Dräng, arbetare Nils Persson 1863 Åsum. Fr Krstd 1883. Hit 1888. Till Hovby 1889

 

Studeranden Lars Pålsson …nder 57 Herslöf M-län Fr Kstad 1882 Till Gefle 1883

H. Kristina Larsson 61 Färlöf

 

Timmerman Hans Bengtsson 1852 Efveröd Fr Kstad 1884

H. Johanna Abrahamsson 1844. Vigda 1884. Till p 512 1887 Nr 47C

 

Smedgesäll Mårten Åkerman 1857(47?) Balkåkra Fr Nr 10 1884

 o h Hilda Holmberg 1850(60?)

B. Rudolf Hjalmar 1884, d 1885, Emilia Sofia Elisabeth 1886

Till Gammalstorp 1887

 

Ihs Cigarrmak. Gottfrid Magnusson 65 Urshult. Fr Carlshamn 1885.

Till p 185 1885 Nr 34

 

Huseg Johan Persson 21 Efveröd. Fr p 175 Nr 32 1886. Till p 553 Nr 331888 Död 1892

Enk Johanna Håkansson, 1826 Götheryd, d 1916 (åboänka)

 

Pig Johanna Karolina Wedin 62 Wäckelsång Till Nr 41 1886

 

Maskinarb Johannes Holmqvist 1862 Svedala Till Nr 38 1886(?)

H. Maria Petersson 1861

B. Anna Maria 1891 (Nr 33)

 

 

Snickargesäll Nils Nilsson 1856 Ystad St Petri. Fr Kristianstad 1887.

Till p 555 1888 Detta Nr Till Kstad 1889

H. Maria Christina Grobitsch 1860 Angelstad

B. Nils Gottfrid 1888 Åsum

 

Målaregesäll Axel Wilhelm Svensson 1865 o h Mathilda Persson 1867

B. Carl Oskar Heribert 1890

 

Enk Karna Åkesson Bodell 1842 Lyngsjö Fr Nr 41 1891

Enka efter bagare Per Persson Bodell

B. Sigrid 78 ibm, Augusta 81 ibm

Till Nr 44 1895

 

 

Inh Smedmästare Per Pettersson Bomma-Petter 1848 17/3 Skepparslöf Fr Nr 14 1891

H. Hanna Olsson 1841 10/2

B. Anna Maria 77 Häglinge, Lars August 79 ibm, Carl Johan Wahlfrid 75 Djurröd

Alla till sid 126 1894 Nr 14 som Bomvakt

 

Skräddare Leander Julius Johnsson 1865 Stoby Till Nr 14 1894

H. Emma Johanna Pettersson (Bomma-Petters dotter) 1873 Djurröd 

Vigda 1893

B. Olga Wilhelmina 1894 Åsum

 

Inh Arb Jöns Persson 1858 Färlöf Fr Nr 49 1892

m hustru Kersti Jönsdotter 1858 Träne

Till Färlöf 1893

 

Inh Bagaregesäll Per Månsson Dahlberg 58 Nosaby Till Fjelkestad 1890

m hustru

 

Bagaregesäll Nils Svensson Wahlberg 1865 Ö Wram Fr Stoby 1893

m hustru Nilla Persdotter 1868, piga. Vigda 1893. Till Åhus 1893

 

Gjutare Johan August Bring 1856 Hamneda Till Nr 39 1897

Hust Ingrid Andersdotter 1864 Wirestad

B. Carl Anton 1896, d 1896 Åsum, Carolina Alfrida Ingeborg 1897 Åsum

 

Skräddare Carl Gustaf Samuelsson Grönqvist 1870 Wislanda Fr Nr 39 1895

Hust Carolina Kullberg 1866 Loshult

B. Linnea Bernhardina 1894 Åsum, Carl Edvin 1896 ibm, Einar Reinhold 1898

 

 

 

Inh Werkstadsarb. Johan Linus Borg 1863 Skarab län Fr Nr 45 1897

H. Anna Lovisa Svensdotter 1859 Elfsborgs län

d. Esther Cecilia Magdalena 89 Lidköping

d. Anna Aurora 92 Lidköping

s. Carl Georg Waldemar 95 Åsum

s. Axel Gustaf Adolf 1898 Åsum

 

Skräddaregesäll Sven Rydberg 1870 Skepparslöv Fr Nr 39B 1895

Hust Johanna Truedsdotter 1867, d 1909 Tirup M-län

B. Carl Gunnar 1893 Åsum, Thyra Elvira1896 Åsum

 

Kopparslagararbetare Ernst Conrad Lundberg 1874 Kristianstad Fr Carlshamn 1898

h. Frida Elvira Carlsson 1879 Ljungby

B. Lilly Elfrida 1898

 

Arbetare Carl Christensson 1876 o h Elna Jönsson 1868

B. Arvid Gerhard 1899, d 1899, Alice Thomasine 1899

 

Arbetare Nils Carlsson o h Kristina Olsson

B. Oskar Henry (f 1902) d 1907

 

Fabrikör Frans Vilhelm Segerström

H. Ida Thomasson Valdau f 1867, d 1909

 

Dräng Josef Andersson 1882 o h Anna Matilda Nilsson 1885

B. Elly Ingeborg 1911

 

Muraregesäll Lars Albert Hellberg 1883 o h Gerda Kristina Stedt 1888

B. Ruth Astrid Henrietta 1912

 

Nilla Nilsson f 1843, d 1920 f jordbruksarbeterska

 

Yllefabriksarbeterska Ethel Maria Petersson 1897 g m telefonarbetare Fredrik Bernhard Jönsson i Kristianstad f 1894. Vigda 1921

 

Snickeriarbetare Arvid August Svensson 1888 o h Hanna Nilsson 1883

B. Anna Brita 1918, d 1934 (hemmadotter), Nils Allan Bertil 1921, Stig-Arne 1923, d 1923

 

Konditoriarbetare Karl Fredrik Bengtsson 1899 o h Karin Hanna Eugenia Johnsson 1904

B. Karl Arne 1923

 

Skoarbetare Sven Oskar Persson 1882 o h Helga Josefina Hansson 1886

B. Klara Linnea 1918, Brita Valborg 1919, Gunnar Harald 1921, Elsa Margareta 1923, Stig Lennart 1926

                     

Köksbiträde Margareta Johanna Stjärnfeldt 1912

B. Stig Olof 1938

 

Ingenjör Nils Torsten Näsström 1911 o h Märta Teresia Håkansson 1913

B. Nils Erik Leo 1939

 

Målare Knut Lennart Nilsson 1915 o h Vera Paulina Svensson 1914. Vigda 1940

 

 

 

 

Härlöv Nr 34

 

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

 

Timmerarbetare Hans Petersson 1840 Widtsköfvle. Död 1897.  Fr Nr 6 1883 Till p 562 1888

detta Nr

H. Nilla Nilsdotter 1861 Wä

B. Ej döpta: Ellen Johanna 86 Åsum, Sven Martin 87 ibm, Anna Lydia 89 ibm,

Herman Gottfrid 91 ibm, Hulda Elisabeth 92 ibm, Bror John 94 ibm, Ruth Ingeborg 96 ibm

Till Stoby 1897.

 

Cigarrarb. Olof Persson Härström 1857 Ifvetofta Fr Ifvetofta 1884

H. Inger Nilsson 1860

B. Frans Henning Albin 1884

Tillbaka 1885 m fam

 

Cigarrfabr. Henrik Albert Söderström 1838 Sta Clara Stockholm.

m fam Fr Sölvesborg 1883 Stoby 1891

 

Cigarrarb. Per Nilsson 1853 Sölvesborgs landsförs.

m fam, h Lovisa Persson 1857. Fr Sölvesborg 1883

B. Elis Wilhelm 1884

Till Sölvesborg 1886

 

 

Cigarrmak. Gottfrid Magnusson 65 Urshult. Till Karlshamn 1887

 

Cigarrmak. Karl Fredrik Blomqvist 65 Sölvesborg. Fr Sölvesborg 1883. Till Sölvesborg 1886

 

Yngl Per Månsson 66 Sölvesborg. Fr Sölvesborg 1883 Tillbaka 1885

Yngl Karl Fredrik Blomqvist 65 Sölvesborg. Fr Sölvesborg 1883

 

Gjuteriarb. Lars Jönsson Ljunggren 1848 Bosjökloster Fr Lund 1883

m fam

 

Mejeristen John Jönsson Hall 1838 Hurfva. Fr Gråmanetorp 1885. Till Kongsbacka 1886

 

Handelsbiträdet Erik Antonsson Åhslund 1859 Hässjö Westra Norrlands län.

Fr Hässjö 1887. Till p 562 1888 Detta Nr. Till Borgsjö Härnösand 1891

 

Inh Snickaregesäll Lars Larsson 1856, död 1903 Mellby. Fr Kristianstad 1888

m fam h Bengta Jönsdotter 1859 Åsum

B. Ida Johanna 1888 Krstd, Ester Frideborg 1889 Åsum, Helga Linnea 1892 ibm

 

Inh Skom. Karl Gustaf Sörensson 1836 Djurröd. Fr 536 Nr 31 1890. Död 1892

m fam

 

Skomakaregesäll Elof Strömqvist 1872 Långasjö. Fr Kalmar 1891. Till Kstad 1892

Fröken Anna Elisabeth Sörensson 1869 g m järnsvarvare Gustaf Lorentz Malmberg i Kristianstad f 1865. Vigda 1892

 

Inh Gjuteriarb Jöns Persson …dén 1875 Barsebäck Därifr 1893. Till Malmö 1894.

 

 

Baptistpredikant Anders Wilhelm Andersson Hammar 1865 Norrbacka Falu län

Fr Kstad 1895

H. Elin Kristina Olsson 70 …bäck Westmanlands län

B. Gustaf Wilhelm 93 Kolbäck Westm län, Anders Olof 95 Kristianstad, Per Rudolf 97 Åsum

Erik August 1899

 

Maskinarb. Anders Nilsson Roslund 1857  Håstad M-län Fr Amerika 1892

m hustru Emilia Christensson 1855 Stödhaf Malmö län

Till Kstad 1894

 

Inh Barnmorskan Anna Karlsson 1856 Winslöf

 

f. Landtbruk. Boskapshandlare Nils Nilsson 1848 Önnestad Fr Ousby 1891

Till p 602 1892 Nr 40

 

Inh Smid. Matts Andersson Tillgren  1851 Borrby Fr Kstad 1892

Hustru Elsa Andersson 1849 Degeberga

B. Anton Wilhelm 78 Farstorp, Betty Elisa Mathilda 83 Kristianstad,

Axel Rudolf 85 ibm, Albertina Wilhelmina 88 ibm, Anna Victoria (icke döpt) 92 ibm,

Till Nosaby 1894

 

Inh Kontorschefen Peter Johan Lindahl 1855 Skatelöf Kronoberg

Fr Almundsryd 1893

Till Nr 38 1894

 

Inh Kassör Johan Persson 1873 Åhus Fr Åhus 1897 Icke döpt

 

Tjenare hos Lindahl

Pig Eva Nilsdotter 60 Skatelöf Till Skatelöf 1894

 

Gjuteriarb. Lars Jönsson Ljunggren 1848 Bosjökloster. Fr Lund 1887.

m fam Till p 211 1885 Nr 42

 

Urmak. David Hjalmar Möller 1849 Westerås. Fr Wä 1882. Till Amerika 1887

m fam

 

Inh Dr Hans Nilsson 1869 Widtsköfle

 

Arb Nils Nilsson Olin 1840 Hjersås

 

Inh Handelsbiträde Per Albert Rosell 1876 Kalmar län Därifrån 1897

 

Mejerska Sigrid Nilsdotter 1873 Ö Broby Fr Emitslöf 1897

 

Mejeriarb Hanna Nilsdotter 1862 Andrarum Fr Kstad 1898

B. Carl Rudolf 1898, Elisabet Elvira 1905

 

 

f Fanjunkare Robert Tornberg 1833 Stoby Till Stoby 1897

H. Maria Lovisa Angelin 1842 Flenninge

B. Carl Axel Walentin 82 Wä, Anna Maria Elisabeth 80 Wä,

Frans Robert Christian 77 Wä, Emma Maria Brigitta 78 Wä

 

Kantor Herman Fahlström 1854 Fagerhult. Enkling 1892 Fr Nr 35 1894

Hust Anna Karolina Nordin 1865 Åsele Wästerbott län Gifta 1894

Hans B. i 1:a giftet Henning Ehrnfrid 85 Åsum, Jean Sigurd 87 ibm, Hertha Linea Cecilia 88

 

 

Slöjdlärare Lars Johannes Sjödahl 1871 21/6  Fr Nr 39 1897

h. Bengta Mårtensson 68 Esphult

s. Nils Martin 1896 25/3 Åsum

s. Lars Yngve 1897 17/7 Åsum

d. dödfödd 1900

d. Elin 1903

d. Karin 1903, död 1904

 

Inh Urmak Peter Theodor Onelius 1859 Höör Fr Nr 10 1894

H. Hanna Månsson 1858 Höör

B. Hulda Amalia 1884 N Mellby, Esther Linnea 86 Önnestad

 

Inh Urmakare Nils Johan Henrik Jacobsson 1875 Höör Fr Borrby 1898

 

Fanjunkare Ola Åhman 1852 Skepparslöf

H. Amalia Sofia Albin 1855 Christianstad

B. Anna Wilhelmina 81 ibm, Gustaf Enoch 83 ibm, Gerda Elisabeth 92 ibm,

Knut Emanuel 95 Åsum

 

Bokhållare Johan Efraim Österholm 1845 Ifö Fr Odal Nr 36 1897. Död 1901

h. Elna Olsson 1860 Önnestad

B. Alma Dorothea 82 Färlöf, Frans Emanuel 85 Wankifva, Anna Mathilda 88 Wankifva

 

Mjölnare Carl Jönsson 1869. Död 1899

 

Stationskarl Carl Edvard Persson 1869 o h Kjersti Johnsdotter 1866

B. Svea Elvira 1900, Gösta Albert 1902

 

Snickare Olof Jönsson 1860 o h Elna Svensson 1865

B. Allgott 1904

 

Maskinist Fritz Alfred Olsson 1877 o h Emma Karolina Jönsson 1876

B. Ruth Karin 1905

 

Åkare Per Albert Rosell 1876 o h Alfrida Skog 1872

B. John Torsten Albert 1904, Elsa Stina Ingeborg 1906

 

Verkmästare Nils Hansén 1868 o h Maria Olsson 1863

B. Lydia Desideria Ingeborg 1907

 

Arbeterska Anna Jönsson 1888 g m arbetare Otto Hjalmar Nilsson i Malmö 1884. Vigda 1909

 

Urmakaremästare Hulda Amalia Onelius 1884 g m urmakaremästare Karl Halvar Persson i Söderhamn 1886. Vigda 1911.

 

Mjölkförsäljerska Esther Linnea Onelius 1886 g m målaremästare Rudolf Ossian Johansson i Örebro f 1884. Vigda 1911

 

Trädgårdsmästare Nils Persson 1882 o h Sigrid Holmgren 1886

B. Sture Harald 1912

 

Understödstagare Per Nilsson 1842, död 1913

 

 

Stationskarl, packmästare Julius Holmgren 1884 o h Anna Augusta Falck 1886

B. Dödfödd flicka 1912, Ingrid Gudrun 1913, Sven Erik Julius 1915, Anders Egon 1917, Anna Siri 1919, Hanna Brita 1921

 

Verkmästare Nils Martin Sjödahl 1896 o h Hulda Elisabet Petersson 1892

Vigda 1923

B. Dödfödd gosse 1924, Brita Elisabet 1926, Gunnel Margareta 1933

 

Gasverksarbetare Fritiof Konstantin Friberg 1892 (vistas i Gbg) o h(?) Maria Benedikta Andersson, fabriksarbeterska

B. Allan Sigurd 1925

 

Åkare Per Andersson Stedt 1860, död 1925

 

Sjuksköterska Ruth Ingeborg Petersson 1896 g m fabrikör Axel Simon Villiam Vangel i Hässleholm f 1888. Vigda 1929

 

Byggmästaränka Nelly Petersson f Hansson 1861, död 1933

 

Sömmerska Svea Linnea Nilsson 1905 g m radiomontör Karl Henning Wind i Tollarp f 1902

Vigda 1936

 

Textilarbeterska Greta Elisabeth Clarin 1910 g m sjöman Per Oskar Simonsson på Odal f 1903. Vigda 1937

 

Hemmadotter Ingrid Gudrun Holmgren 1913 g m volontär Nils Berner Lilja i Kristianstad f 1914. Vigda 1938

 

F skräddare Anders Skog 1847. Död 1940

 

 

 

Härlöv Nr 35

Numret finns inte 1880-84

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eges af Göran Bengtsson i Wä (så sent som 1898)

 

Maskinisten Sven Svensson Ekström 1844 Wä. Fr Åhus 1885. Till Kristianstad 1886

Med barn. Enkling Baptist

 

Inh f Åbo Nils Persson 1846 Wä. Fr Wä 1886. Till p 570 1888 Detta nr.

Till Kstad 1891

H. Sissa Andersdotter 52 Åsum

 

Inh Timmerarb Per Bengtsson 1861 Wä, Fr Wä 1886 Till Nr 53, Till 571 1888 (Detta Nr),

Till 79 1888 Nr 10, Till 717 1890 Nr 59, Till Amerika 1891

H. Blenda Andersd 1859 Ljunga

B. Emilia Sofia Elisabet 1886, Hildur 1888

 

Inh Handlanden Carl August Billing 1860 Kristianstad Fr Svedala 1885 Till Kstad 1888

H. Hilda Amanda Alice Friberg 1863 Landskrona Fr Malmö 1888

 

Inh f  Artilleristen Anders Carlsson Österberg 1860 Wisseltofta. Fr Landskrona 1886

Till p 510 1887 Nr 47A, Till p 650 1888 Nr 47A, Till Amerika 1891

 

Inh Snickare Lorentz Malmberg 1839 St Herrestad Fr Cimbrishamn 1889 Till Kstad 1890

Hust Kersti Lundberg 41 Esarp

B. Gjutare Gustaf Lorentz Malmberg 65 Ullstorp

B. Gjutare Axel Lorentz Malmberg 68 Tryde Krstd län

 

Kantor Herman Fahlström 1854 Fagerhult Kalmar l Fr 413 1890 Åsum Nr 8

Hust Johanna Holm 1855 Svalöf Död 1892. Till Nr 34 1894

B. Henning Ehrenfrid 1885 Åsum, Jean Sigurd 1887 ibm, Hertha Linnea Cecilia 1888 ibm

 

 

Hust Hanna Andersson 1849 Andrarum. Fr Tyskland 1890

B. Joachim Johan Henrik 79 Lauenburg Tyskland Fr Tyskland 1890

Fadern Arbet. Johannes Abrahamsson vistas i Lauenburg. Enka 1879(?)

Till Åsumtorp Nr1 1895

 

Inh Smed Johannes Åkerman 1861 Borlunda M-län Till W Sallerup 1890

 

Inh Snickare Abraham Larsson 1862 Ifö Till 646 1892 Nr 46

o h Klara Persson 1872. Vigda 1890

B. Hjalmar 1890, Främja Emilia 1892

 

Inh Smedgesäll Per Jönsson Nordqvist 64 Örkened Fr Kstad 1891 Till Sthlm 1892

m fam

 

Inh Bokhållare Lorentz Emanuel Malmgren 53 Malmö Fr 634 1891 Nr 45

m fam 5 barn Fr Nr 36 1890 Till Stoby 1893

Enkefru Anna Maria Desideria Textorius 1840 Sölvesborg, f. Bökman. Enka 1890

B. Nils Titus 1878 Kristianstad Fr Kstad 1894 Till Kstad 1895

 

Inh f d Art Anders Nilsson Linder 1858 Färlöf Fr Lillö 1897

h. Hanna Svensson 1854 Jemshög

Hennes oäkt s. Nils Alfred 82 Nosaby

Bådas äkta dotter Maria 93 Åsum

 

Predikant Sven Pettersson 1863 Asarum Fr Helsing Tuna 1898

 h. Margaretha Hansdotter 65 Bergsjö Gävleborg

 d. Märtha Kristina 93 Bergsjö, Maria Karolina 95 Bergsjö, Petrus Hugo 97  Helsing Tuna      

Samtl från Helsing Tuna 1898, Ruth Margareta 1899, Hilda Elisabeth 1900, död 1902

 

Inh Skomakaremästare Jöns Sandberg 1850 Skepparslöf Fr Nr 31 1897 Till Kstad 1898

h. Ingrid Svensson 1856 Skepparslöf

 

Inh f d Folkskolelärare Per Olsson 1817 Brösarp Fr Långaröd 1895 Till Söfde 1898

Hust Hanna Persdotter 1844 Ö Sönnarslöf

B. Mathilda Olsson 1876 Ö Sönnarslöf

 

Skräddare Gottfrid Lindvall 1869 Kristianstad Till Norrköping 1895

Hust Nilla Jönsson 1864 W Ljungby

B. Ragnhild Gottfrida 91 Kristianstad, Carl Ferdinand 1893, död 1895 Kristianstad

 

Inh Pigan Anna Winqvist 1845 Ö Broby Till Nr 44 1897

Flickan Maria Winqvist 1878 Ö Broby

 

F lantbrukare Göran Bengtsson i Wä o h Elna Håkansson 1827, död 1899

 

Ritare Lars Julius Fridolf Nilsson 1874 o h Hulda Fredrika Vinblad 1874

B. Hans Gösta Bertil 1905

 

Fröken Jenny Julia Lovisa Levin 1843. Död 1907

 

Timmerhandlare Gustaf Hjalmar Lindborg 1875 o h Dora Matilda Persson 1880

B. Carl Erik Emanuel 1907, Bo Gustaf Assar 1908

 

Mjölnare Samuel Gottfrid Jonsson 1881 o h Selma Olsson 1888

B. Gunnar Julius Sture 1912, Gunhild Ingeborg 1915

 

Husägare Anna Göransson 1857. Död 1918

 

Verkmästare Johan Johnsson 1903 o h Greta Valborg Larsson 1904

B. Sven Åke 1931

 

Grovarbetare Erik Sigfrid Larsson 1910. Död 1933

 

Chaufför Olof Valfrid Ohrberg 1902 o h Siri Benedikta Olsson 1904

B. Lars Olov 1940

 

 

 

Härlöv Nr 36.

 

1880-85-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Kakelugnsmästare Gustaf Andersson 1828 Engelholm. Till p 579 1888 (Detta Nr)

m fam Fr Nr 10 1883. Död 1895.

 

H. Ebba Augusta Wilhelmina Kühn 1837 Krstd,. Död 1906, husägerska, änkefru

B. Maria Helena 1863 Åsum

 

Inh Herr Kristian P Ruhe 23 Malmö. Fr 343 Åsum Nr 6 Prestbohlet Till p 579 1888

 

Gesäll Anders Peter Palmgren 1860 Åsum Fr Nr 10 1883 Till Nr 5 1885

 

Arb Nils Magnusson 1864 Skepparslöf Fr Nr 10 1883 Till Nr 17 1886

 

Arb Karl Edward Ekeberg 1861 Wälinge M-län. Till Engelholm 1886

 

Lärl Sven Rosengren 1869 Nosaby. Till p 579 1888 Till Näsum 1890

 

Kakelugnsmakargesäll Johan Svensson 1857 Jäth Kronoberg Till Karlskrona 1887

 

Krukmakargesäll Nils Peter Ekström 1864 Qvidinge. Fr Qvidinge 1885. Till p 579 1888 (Detta Nr) Till Knislinge 1893

 

Pig Elna Jönsson 1860 Rinkaby Till Gustaf Adolf 1885

Pig Maria Jönsdot 1863 Höör Till Höör 1886

 

Pig Anna Lovisa Lagergren 1862 Efveröd Till Nr 30 1887

Oä B. Hilda 84 Köpinge

 

 

Arb piga Bengta Truedsson 1861 Jemshög Till Karlshamn 1886

Oä B. Oskar 1884, döpt i Jemshög

 

Kakelugnsmak Arb Alfred Ljunggren 1865 Wissefjärda Fr Karlskrona 1891

Till Kstad 1895

 

Pig Olu Larsdotter Wendel 1862 Oppmanna Till Nosaby 1889

Inh Pig Emma Sofia Andersdotter 1856 Moheda

 

 

Inh Bokhållare Lorentz Emanuel Malmgren 1853 Malmö Till Nr 45 1890

m fam 4 barn Till Stoby 1893

 

Inh f Handlande Anders Andersson 1864 Köpinge Till Amerika 1892

m hustru August. Maria Palm 1867 Sthlm

 

Pig Hilda Johansson 874 Brönnestad Till Kstad 1894

 

 

Inh Pig Hedda Magdalena Lundberg 1872 Kristianstad

Gunnar Ossian Gardi f 1901, d 1901, son till pigan Hedda Magdalena Lundberg

 

Kakelugnsmak. Gesäll Johan Adolf Nilsson 1844 Perstorp Död 1897

 

Inh Pig Emma Sofia Andersdotter 1856 Moheda Till Moheda 1894

 

Pig Bengta Nilsdotter 1873 Trolle Ljungby Till Kstad 1897

Oäkt d. Olga Eleonora 1897 Kristianstad

 

Kronolänsman Albert Peter Johan Petersén 1867 Fjelkinge. Från Fjelkinge 1897

 

Kakelugnsmakare Johannes Olsson 1863 Smedstorp. Från Kristianstad 1897

h. Johanna Maria Jönsson 61 Cimbrishamn

d. Alma Ragnhild 86 Cimbrishamn, Edith Fredrika Gunhild 88 Kristianstad

 

Gjutare Carl August Wilhelm Malmberg 1876 Karlshamn Till Sthlm 1898

 

Kakelugnsmakaregesäll Per Persson Lindskog, f 1842, d 1900

 

Stationskarl Alfred Persson Alm o h Cecilia Håkansdotter

d. Agnes Cecilia f 1901, d 1902

 

Kopparslagare Jonas Berth Lund, f 1821, d 1902

 

Skrädderiarbetare Johan Svensson 1873 o h Anna Lindström 1872

B. Anna Esther 1903, död 1904

 

Maskinarbetare Alexander Emil Lind 1866 o h Hilma Antoinette Hultin(?) 1866

B. Esther Märta Ingeborg 1904

 

Stenhuggare Martin Vahlgren o h Tekla Olofsson

d. Amalia Theresia Mariana f 1898, d 1906

 

Elise Lund, f Nilsson, änka, f 1815, d 1906

 

 

Snickare Olof Eriksson 1883 o h Elna Johansson 1879

B. Ruth Linnea 1907, Agnes Hildegard 1909

 

Arbeterska Agnes Elvira Dorothea Johnsson

Ett odöpt gossebarn och ett odöpt flickebarn, f 1907, d 1907

 

Arbeterska Nilla Larsson, f 1851, d 1909

 

 

Plåtslagarehantlangare Edvard Julius Nilsson Ekman 1876 o h Botilda Åkesson 1880

B. Margit Valborg 1911, Elsa Linnea 1914

 

 

Yllefabriksarbeterska Anna Regina Ahlstedt 1885 g m målare Karl Nikolaus Wilgot Niklasson i Kristianstad f 1891. Vigda 1914

Soldatänka Bengta Andersdotter, f 1845, d 1917

 

Montör Axel Svante Svensson 1888 o h Tekla Viktoria Berg Salvin 1892

B. Hanna Maria 1917, Karin Viktoria 1919. Vigda 1916. Han var då brandsoldat i Malmö och hon sömmerska.

 

Vigda igen (?) 1928. Chaufför, frånskild, Axel Svante Svensson i Malmö f 1888 o h frånskilda Tekla Viktoria Svensson 1892

 

Plåtslagare Nils Dorff  Kristianstad, moder Edla Natalia Jönsson, yllefabriksarbeterska, 1895

B. Helge Holger Dorian 1919

 

Fabriksarbetare Nils Ragnar Rasmusson 1896 o h Anna Maria Augusta Palm 1892

B. Lars Erik Ragnar 1921

 

Kopparslagare Anders Ifvarsson, f 1853, d 1921

 

Eldare Henning Svensson 1895 o h Anna Margareta Kjellqvist, hemmadotter Åsum, 1899

Vigda 1922

 

Toffelmakare Nils Martin Olsson 1894 o h Gerda Hildina Bengtsson 1899

B. Anna Greta 1922, Malte Einar 1923, Maj Gunborg 1925 (Barnen ej döpta)

 

Gjutare Erik Yngve Winberg 1902 o h Betty Svensson, tvätterska Odal, 1895

Vigda 1923

 

Grovarbetare Emil Natanael Nilsson 1898 o h Edla Natalia Jönsson, textilarbeterska, 1895

Vigda 1925

 

Byggnadsarbetare Johan Jakob Löwegren 1888 o h Hilda Matilda Lindgren 1888

B. Maj-Lis 1928

 

Smed Anders Esbjörnsson o h Anna Esbjörnsson f Jönsson 1857, d 1930

 

Bilreparatör August Torsten Holmström 1907, moder Anna Maria Eklund, hushållerska, 1904

Han på Nr 31. B. Lars Rune 1936

 

Yllefabriksarbeterska Svea Teresia Karlsson 1911 g m dikningsentreprenör Erik Valdemar Wester Nr 10:81 f 1908. Vigda 1936

 

Mjölkförsäljningsinnehavare Maria Helena Andersson, f 1863, d 1937

 

Hemmadotter Hanna Maria Svensson 1917 g m kontorist Ture Levin i Kristianstad f 1917.

Vigda 1939

 

Yllefabriksarbeterska Karin Viktoria Svensson 1919 g m lokeldare John Erik Börje Johnsson i Kristianstad f 1914. Vigda 1940

 

 

 

Härlöv Nr 37

 

Numret finns inte i husförhörslängderna 1880-84-93-98

Kan ha hetat Nr 14 före ca 1913?

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Dräng Hans Nilsson 1869 o h Sigrid Nilsson 1873

B. Sigrid Ragnhild 1913

 

Snickareänka Bengta Larsson f Jönsson 1859

Död 1921. Tidigare boende på Nr 34, gift med snickare Lars Larsson

 

Bilreparatör, änkling Nils Gottfrid Andersson Wallqvist, f 1884

H. Betty Cecilia Nilsson, hushållerska, f 1898

Vigda 1930

 

Hårfrisörska Elly Viola Olofsson 1912

B. Siv Margareta 1935

 

Kakelugnsmakare Gustaf Georg Petersson

H. Bengta Peterssson f Holmberg 1864, d 1935

 

Bageriarbetare Arne Valdemar Nilsson 1915 o h hembiträde Hanna Linnea Edman Nr 30

f 1916. Vigda 1939

 

 

 

Härlöv Nr 38 

 

Numret finns inte 1880-84

1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Ägare 1885-93-98  Garvare Johansson i Kristianstad

 

Inhyses maskinarbetare Johannes Holmqvist 1862 Svedala. Fr Nr 33 1892

m fam Till Nr 52 1894

H. Maria Petersson 1860 Färlöv

B. Anna Maria 1891 Åsum, Emma Johanna 1893 ibm, Oskar Wilhelm 1894 ibm        

 

Inh Torpare Anders Nilsson 1838 Esphult Fr Nr 17 1895

                     

Kontors Chef Peter Johan Lindahl 1855 Skatelöf. Fr Nr 34 1894 Till Malmö län 1896

 

Hustru, enka, Johanna Danielsdotter 1860 Ifvetofta . Enka 1885.  Fr Nr 9 1895

B. Alma 1886 Åsum

Hennes oäkta B. Hilda Elisabeth 82 Ifvetofta, Anton Bernhard 95 Åsum               

                     

Inh Arb Nils Olsson 1859 Åsum Fr Nr 45 1896

Hust Elna Svensson 1860 Åsum

B. Olof 1886 Åsum, Bertha 1887 ibm, Hanna 1889 ibm, Axel 1892 ibm, Alfred 1894 ibm, död 97, Bertha 1900

 

Änka Pernilla Nilsdotter 1838, död 1902

                     

Kakelugnsmakare Rikard Sörensson o h Augusta Persdotter Viberg

B. Ingeborg Olga Elisabeth 1901, död 1903

 

 

Soldat Axel Jönsson Bergqvist 1880 o h Johanna Juliana Vohlmer 1874

B. Axel Julle Frithiof 1904

 

Maskinarbetare Axel Frithiof Nilsson 1882 o h Johanna Svensson Risberg 1882

B. Anna Elvira Ingeborg 1905

 

Arbetare Sven Johan Andersson Palm 1866 o h Anna Svensdotter Risberg 1874

B. Carl Ragnar 1899, död 1904, Ett odöpt gossebarn och ett odöpt flickebarn 1905

 

Materialbokhållare Mattias Svensson 1873 o h Annette Nilsson 1872

B. Knut Allan 1907

 

Stenhuggare Aron Johansson Dalgren 1877 o h Anna Lundgren 1879

B. Anna Elisabeth 1908

 

Fabriksarbetare Emil Fredrik Utter 1880 o h Mathilda Nilsson 1879

B. Elsa 1908, Inga Teresia 1911

 

Timmerman Nils Anton Holmström 1884 o h Anna Elisabeth Henriksson 1888

B. Nils Ivan 1908, Nils Gösta 1909, död 1909

Vigda 1907, hon jungfru

 

Fabriksarbeterska Syster Emma Persson 1886

B. Signe Johanna 1909, Ett dödfött flickebarn 1910

 

Typograf Fritz Julius Olsson 1876 o h (fästeqvinna 1909) Hanna Nilsson 1869

B. Lisa Ingeborg 1909, Stina Elfrida 1911

Vigda 1909, hon jungfru

 

Murare Johan Emil Ekberg 1877 o h Anna Maria Svensson 1884

B. John Erik 1909

 

Baptistpredikant Johan Olof Isaksson 1871 o h Bengta Gustafsson 1872

B. Erik Olof 1909

 

Smed Nils Hilding Jönsson1886 o h Hilda Kristina Thorn 1882

B. Bror Birger 1909

 

Snickare Nils Jönson 1886 o h Anna Granqvist 1874

B. Anna Maria 1909

 

Maskinist Olof Hansson 1878 o h Anna Larsson 1880

B. Karin Valborg 1909, Folke Arnold 1909

 

Sadelmakare Albert Vilhelm Karl Engström Trapp 1884 o h Anna Maria Nilsson 1888

B. Ett odöpt gossebarn 1910

 

Byggmästare, muraremästare 1911-12, Karl Alfred Ekelöf 1883 o h Hulda Nilsson 1881

B. Nils Arthur 1910, Astrid Elisabeth 1911, Karl Herbert 1912, död 1912,  Karl Egon 1914

 

Snickaregesäll Martin Dahl 1879 o h Johanna Nilsson 1886

B. Agda Margareta 1910

 

Snickaregesäll Nils Vilhelm Svensson 1882 o h Alma Olsson 1883

B. Sten Otto Harald 1910

 

Skräddare(?) Axel Andersson Bergkrantz 1873 o h Anna Persson 1881

B. Gösta Arnold 1911

 

Livförsäkringsagent August Sandell 1874 o h Vilhelmina Gustafva Nilsson 1875

B. Karin Martina 1911, Anna Greta 1914, Knut Bernhard 1916

 

Grovarbetare Axel Nilsson Krantz 1871 o h Johanna Henriksson 1879

B. Knut Ragnar 1911, Axel Edvin 1913, Nils Helmer 1915, Erik Valdemar 1918

 

Bryggmästare Nils Andersson 1882 o h Botilda Persson 1879

B. Anna Linnea 1912

 

 

Kvarnarbetare Enock Nilsson Risberg 1884 o h Olga Elvira Olsson 1885

B. Malte Birger 1912

 

Gjuteriarbetare Johan Jakob Lövegren 1888 o h Hilda Matilda Lindegren (Sundgren?) 1888

B. Sixten William 1913, Anna Brita 1915, Marta Doris 1917

Vigda 1912

 

Yllefabriksarbeterska Anna Johansson 1877, död 1915

 

Packmästare Olof Nilsson 1888 o h Betty Persson 1888

B. Edvin Lennart 1914, Per Gunnar 1922, Anna Margit 1923

 

Kvarnarbetare Anton Vester 1887 o h Olga Johansson 1885

B. Karl Bertil 1914

 

Kvarnarbetare Olof Andersson 1880 o h Maria Persson 1879

B. Knut Olaus 1915, Anders Valdemar 1915, död 1916

 

Skomakeriarbetare Sven Oskar Persson 1882 o h Helga Josefina Hansson 1886

B. Odöpt gossebarn 1915

 

Smedarbetare Per Alfred Nilsson 1881 o h Anette Vendel 1882

B. Gärda Elisabet 1915

 

Fanjunkare Emil Johann August Sehliva 1868 o h Jenny Jönsson 1882

B. Margit Ingrid 1915

 

Bageriarbetare Karl Oskar Heribert Svensson 1890 o h Hilda Kristina Åhlander 1892

B. Vivy Herta Margareta 1916

 

 

Fabriksarbetare Bengt Nilsson 1872 o h Nelly Persson 1880

B. Nils Göte Bernhard 1916

 

Gjuteriarbetare John Artur Oskar Olsson 1893 o h Bengta Persson (tjänarinna 1916)

B. Rut Ingeborg 1916, Lars Uno 1917

Vigda 1916, hon piga

 

 

Lokeldare Hugo Lindén 1892 o h Rut Elvira Lindgren 1892

B. Inga Brita 1917

 

Faktor Hugo Bernhard Hult 1886 o h Signe Maria Lindberg 1888

B. Karin Eleonora 1917

 

Skräddare Gösta Tage Ragnar Antonsson 1889 o h Hulda Desideria Forsberg 1887

B. Hans Tage Elon 1919

 

Telefonarbetare Ernst Reinhold Carlsson 1885 o h Signe Anette Andersson 1884

B. Knut Erik Harry 1918, Signe Margit Elisabet 1920

 

Montör, chaufför Nils Jönsson 1889 o h Inga Nilsson 1887

B. Henrik 1918, Hanna Kerstin 1920

 

Hantverkskonstapel, grovarbetare Nils Persson 1892 o h Svea Hansson 1893

B. Hans Erik 1918, Hanna Ing-Britt 1924

 

Kontorsbiträde Nils Persson 1894 o h Agnes Antoinette Leveau 1892.

B. Gurli Elna Majken 1919, Hugo William 1921

 

Köpman Nils Harald Andersson 1888 o h Ester Maria Kvist 1896. Vigda 1918

B. Harry Evald 1918, död 1925, Siri Margit Elisabet 1920, Eva Stina Margareta 1922,

Lisa 1924, död 1924

 

Lokeldare Johan August Börjesson 1885 o h Alma Mattsson 1884

B. Signe Ingrid Valborg 1922

 

Grovarbetaränka Karin Karlsson f Andersson, död 1923

 

Furir Hilmer Antonsson (Karlskrona) 1899 o fabriksarbeterska Herta Natalia Krantz 1904

B. Hilmer Inge 1924

 

Chaufför Ernst David Högström 1896 o h Herta Elvira Vesterberg 1899

B. Gustav Valdemar 1924, Karin Ulla-Britt 1926

Vigda 1924, hon tjänarinna

 

Ingenjör Erik Påhlsson 1884 o h Ida Augusta Vilhelmina Peters 1894

B. Bo Axel Vilhelm 1925

 

Lokeldare Sven Sjögren 1894 o h Eva Henrietta Löfgren 1897

B. Marna Anna-Stina 1925, Sven Göran Åke 1938

Vigda 1924, hon tjänarinna

 

Kusk John Emanuel Johnsson 1901 o h Anna Nilsson 1901

B. Elsa Gunhild 1927, Nils Erik 1930

 

 

Extra lokeldare Artur Herman Nilsson 1898 o h Anna Teresia Svensson 1899

B. Karl Erik 1927

 

Tyghantverkaränka Anna Charlotta Sommarin f Larsson 1845, död 1927

 

Sömmerska Ester Ingeborg Leveau 1894, död 1928

 

Skräddareänka Maria Leveau f Stenström 1854, död 1928

 

Stenarbetare Otto Nilsson 1902 o h Elna Elisabet Nyman 1902

B. Stig Otto 1931

 

Vävare Karl Gunnar Nilsson 1902 o h Herta Viola Ryhle, affärsbiträde, 1907

Vigda 1934

 

F konduktör Axel Hansson 1872, död 1934

 

Konditoriarbetare Oskar Bernhard Malmström 1896, död 1935

 

Målare Lars Birger Vincent 1916 o fabriksarbeterska Berta Margit Linnea Petersson 1911

B. Maria Kerstin Margareta 1936

 

Plåtslagareänka f vagnstäderska Hanna Holmgren f Hansson 1862, död 1936

 

Murare Robert Sigurd Ragnar Nilsson 1906 o h Märta Linnea Andersson 1910

B. Kerstin Yvonne 1938

 

Charkuteriarbetare Gustaf Villy Sixten Kahner 1911 o h Karin Elisabet Svensson Lundin 1913. B. Anita Elisabeth 1938

 

Yllefabriksarbeterska Brita Majken Evelina Norqvist 1917

B. Dödfödd gosse 1938

 

Smedarbetare Anders Gunnar Mårtensson 1913 o h Anny Gunborg Lindskog 1917

B. Lars Gunnar 1938

 

Affärsbiträde Erik Oskar Lund 1913 o h Signe Margit Elisabet Karlsson 1920

B. Bo 1938

 

Bilförare Viktor Elof Persson 1915 o h hembiträde Edit Vilhelmina Karlsson 1915

Vigda 1939

 

Trädgårdsarbetare Stig Ingvar Sverker Karlsson 1917 o h hembiträde Edit Linnea Nilsson 1919. Vigda 1939. B. Rolf Ingvar Serny 1939

 

Typograf Kurt Erik Harry Karlsson 1918, död 1939

 

Expeditör Gustaf Ingemar Nilsson 1915 o h hemmadotter Inga Lisa Fast 1920. Vigda 1940

 

Järnvägskonduktörsänka Alma Paulina Hansson f Larsson 1877, död 1940

 

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 39

 

1880-85-93-98  ; Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

39 A: Arbetare Ola Björklund o h Kersti Svensdotter

B. Anna Charlotta död 1887, född 1885

 

Snickare Frans Gustaf Blomqvist 1852 o h Bengta Agata Andersson 1858

B. Dödfödd 1887 död 1888, Edith Lovisa 1889

 

39 A: Smed Nils Persson Franklin 1859 o h Charlotta Sofia Carlsson 1855

B. Knut Hjalmar 1887 död 1889, Sten Reinhold 1888

 

Arbetare Carl Magnus Petersson 1864 o h Anna Olsson 1862

B. Bernt Hugo 1887, Hilding Hugo 1889

 

Nr 39 B Skomakare August Rosenberg 1863 o h Bengta Bondesson 1858

B. Knut Salomon 1888 död 1889, Knut Wilhelm 1890, Erik Olaus 1891, Wanda Adolfgunda 1893, Dödfödd gosse 1893

 

Skräddare Sven Svanberg 1858 o h Mathilda Nilsson 1857

B. Harald Hilding 1888, Sabina 1892, Julia Elfrida 1895

 

39 B: Murare Gustaf Pettersson 1851 o h Christina Olsdotter 1855

B. Hilding Gottfrid 1888

 

Gjutare Nils Håkansson Lind 1862 o h Kristina Mattisdotter 1859

B. Johanna Gunilda 1889

 

Nr 39 B: F dragon, skräddare Sven Månsson Kellerman 1867 o h Kerstin Andersson 1866

B. Albert Martin 1891, Edith 1893

 

Nr 39 B: Snickare Nils Johan Jonasson 1852 o h Bengta Jönsdotter 1855

B. Adolf 1892 död 1892, Ida Sofia 1895 död 1895

 

Nr 39 A: Målaregesäll Axel Wilhelm Svensson 1866 o h Mathilda Petersson 1868

B. Agda Magnhilda Wilhelmina 1893

 

Nr 39 B: Järnsvarvare Gustaf Lorentz Malmberg 1866 o h Anna Elisabeth Sörensson 1864

B. Johanna Ingeborg 1893 död 1893, Carl Gustaf 1895

 

Arbetare Jöns Mattison 1859 o h Nilla Persdotter 1857

B. Anna 1893

 

Nr 39 A: Smedgesäll Lars Persson Malmström 1862 o h Hanna Olsson 1858

B. Ragnar Peter Hugo 1893

 

Nr 39 B: Kakelugnsmakaregesäll Lars Johnsson 1854 o h Anna Elina Pettersson 1863

B. Agda Maria 1893, Ernst Frithiof död 1892 född 1892

 

Nr 39 B: Skräddaregesäll Sven Rydberg 1864 o h Johanna Truedsdotter 1867

B. Carl Gunnar 1893

 

 

Skräddare Carl Gustaf Samuelsson Grönqvist 1871 o h Carolina Kullberg 1866

B. Linnea Bernhardina 1894

 

Järnarbetare Johan Aron Linnander 1867 o h fröken Hilda Hilma Petersdotter 1870

Vigda 1895

 

F artillerist Nils Svensson Ekstrand 1873 o h piga Sigrid Svensdotter 1876. Vigda 1896

 

 

Nr 39 E: Kakelugnsmakare Anders Magnus Högström 1862 o h Syster Kristina Adamsson 1856B. Hertha Albertina 1894, Ernst David 1896

 

Nr 39 B:Gjuteriarbetare Olof Andersson 1857 o h Bengta Nilsson 1854

B. Sture Oskar 1894, Leila Ingeborg död 1895 född 1892

 

Nr 39 B: Gjutare Carl Johan Ström 1861 o h Amanda Almina Ljung 1866

B. Anna Charlotta 1895

 

Nr 39 B: Järnsvarvare August Eugenius Sörensson 1872 död 1895

 

Skomakaremästare Per Olsson Fritz 1852 o h Karna Persson 1853

B. Per Johan 1895, Hanna Elisabeth död 1896 född 1893

 

Nr 39 A: Gjuteriarbetare Frans Andersson 1862 o h Johanna Wahlgren 1851

B. Wilhelm Oskar Reinhold 1895

 

Skräddare Jakob Ring 1860 o h Ingrid Andersson 1861

B. Ragnar Theodor 1895

 

Arbetare Sven Kjellberg 1860 o h Hanna Jönsdotter 1862

B. Esther 1896

 

Nr 39 A: Järnarbetare Johan Aron Linnander 1867 o h Hilda Hilma Persdotter 1870

B. Ruth Linnea 1896

 

39 B: Slaktare Fredrik Adolf Heberlein 1844 o h Emma Maria Bengtsson 1870

B. Hilmer Eugen Laurus 1896

 

Borstbindaregesäll Johan August Theodor Ek 1869 o h Anna Kristina Servin 1874

B. Carl Theodor 1896

 

F artillerist Nils Svensson Ekstrand 1873 o h Sigrid Svensdotter 1876

B. Carl Oskar 1896

 

Nr 39 A: Slöjdlärare Lars Johannes Sjödahl 1871 o h Bengta Mårtensson 1868

B. Lars Yngve 1897

 

Nr 39 A: Kakelugnsmakare Gustaf Georg Pettersson 1864 o h Bengta Holmberg 1864

B. Ethel Anna Maria 1897

 

Skrädderiarbetare Johan Fredrik Andersson 1880 o h Hilda Augusta Davidsson Simrishamn 1877. Vigda 1902

 

Chaufför Albert Tillgren 1895 på Nr 139 o yllefabriksarbeterska Gerda Matilda Holmgren 1898. B. Eva Aina 1920

 

Lokputsare Martin Olsson 1891 o h Bina Niklasson 1887

B. Nils Hilmer 1920

 

 

Bokhållare Axel Bernhard Persson 1891 o h Emma Andersson 1890

B. Sonja Majken 1920

 

Handelsresande Edvard Bernhard Forsberg o h Anna Gertrud Fells

B. Stig Börje död 1922 född 1922

 

Lagerarbetare Anders Olof Holmgren 1903 o h hembiträde Svea Astrid Elisabet Olsson Kristianstad 1903. Vigda 1927

 

Telefonarbetare Sven Sigfrid Svensson 1907 o h hembiträde Rut Elisabet Kleberg 1911

Vigda 1933

 

 

 

Nr 39 A

 

Numret finns inte 1880-84

1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Inh Urmakare Elias Petersson1838 Oppmanna. Fr Kristianstad 1887.

Kvar 1898

 

Nr 39: Inh Smed Nils Persson Franklin 1858 Degeberga. Fr Kristianstad 1886. Till p 591 1888 m fam 5 barn, Till Stoby 1889

 

Inh Fröken Johanna Olsson 1855 Kerrstorp M-län Till Kstad 1888

Inh Fröken Karna Olsson 1858 ibm Till Kstad 1888

                     

Inh Snickare Frans Gustaf Blomqvist 1851 Carlstorp Fr Danmark 1886. Till p 591 1888

m fam Till Stoby 1890

                     

Nr 39: Inh Arb Ola Olsson Björklund 1852 W Wram. Fr Nosaby 1886. Till p 217 Nr 46 1887

m fam

                     

Inh Kakelugnsmakare Carl Fredrik Rydberg 1844 Ytter Jerna Sthlm län. Fr Malmö 1887.

Till Upsala 1887 m fam

 

Inh Kakelugnsmak. Nils Thure Helén 1863 Skeninge Lkpg län. Fr Norrköping 1887. Till Nyköping 1888

 

Inh Smedgesäll Nils Håkansson Lind 1862 Örja Till Landskrona 1890

m fam

 

Nr 39: Inh Kakelugnsmak.  Gustaf Georg Petersson 1864 Augerum. Fr Malmö 1887.

Till Karlskrona 1887

 

Inh Kakelugnsmak. Nils Thure Helén 1863 Skeninge Lkpg län. Fr Norrköping 1887.

Till Nyköping 1888

 

Inh f Åbo Nils Nilsson 1836 Häxeröd M-län Till Nr 20 1889

m hustru

 

Inh Jernvägspostiljonen Carl Johan Löfgren 1866 Barsebäck

 

Inh Smed Nils Svensson 60 Attarp M-län Fr Nr 48

 

Inh Arb Jöns Mattisson 1858 Wä Fr Nr 10 1890

 m fam 4 barn

 

 

Nr 39: Inh Målaregesäll Axel Wilhelm Svensson 1865 Krstd Fr Nr10 1892

m fam Fr Nr 31 1891 Till sid 107 1897 Nr 10

H. Mathilda Petersson 1867 Ronneby

B. Carl Oskar Heribert 90 Åsum, Agda Magnhilda Wilhelina 93 ibm

Inh Arb Peter Abrahamsson 1839 Ronneby Fr Nr 10 1892 Fr 31 1892

Hust Anna Svensson Ekberg 37 Winslöf

 

 

Även Nr 39 E: Urfabrikör Fredrik Theodor Christensson 1860 Akome Hallands län

Fr Engelholm 1893

Hust Thora Beata Christina Heurlén 1857 Röke Krstd län

3 odöpta barn

 

Nr 39: Järnarbetare Johan Aron Linnander 1867 o h Hilda Hilma Persdotter 1870

B. Ruth Linnea 1896

 

Nr 39: Gjuteriarbetare Frans Andersson 1862 o h Johanna Wahlgren 1851 Fjelkestad Till Landskrona 1896

B. Fridolf Ferdinand 88 Kristianstad, Martha Eugenia Frideborg 91 Kristianstad, Ivar Antonius 93 Kristianstad, Wilhelm Oskar Reinhold Åsum 1895

 

Smedarb. Johan August Ekstrand 1864 Asarum Till Sthlm 1896

Hust Martina Josefina Håkansson 65 Karlshamn

B. Hilma Natalia 88 Karlshamn, Fredrik 90 Mörrum, Maria 92 Mörrum, Axel Julius 95 Åsum

 

 

Kommissionslandtmätare Anders Wilhelm Sandberg 1842 Ljungby.

Fr  Kristianstad 1895

Hust Sofia Charlotta Holst 49 Jemshög

B. Helge Ivan Wilhelm 79 Stoby, Edith Lovisa Wilhelmina 81 Stoby,

Helfrid Pamela Sofia Wilhelmina 84 Stoby, Nils Erik Wilhelm 85 Kristianstad,

Abela (?) Gertrud Wilhelmina 88 Kristianstad

 

Inh Smed Sven Majgren 1872 Wä Till Ingatorp 1896

 

Inspektor f d Sergeant Axel Fredrik Dahlberg Skara. Fr Stenbrohult 1895.

Till Landskrona 1896

Hust Mathilda Mörk 62 Elfsb län

B. Carl Axel Johannes 83 Skara, Erik Wiktor Emanuel 85 Brännkyrka, Adolf Filip Gabriel 87 Brännkyrka

 

Pig Anna Olsson 1846 Asarum

Pig Ida Mathilda Jonasdotter Allmundsryd

Pig Jenny Falkengren 76 Kristianstad Till Sthlm 1897

 

 

Skomakare Sven Nilsson Dahl 1869 Österslöf Till Kstad 1897

Hust Johanna Nilsson 1871 Gladsax

 

Inh Snickaregesäll Per Svensson 1861 Jemshög. Fr sid 274 1895 Nr 40

Hust Bengta Åkesson 59 Åsum Fr Nr 10 1894

B. Hilda Avanda 87 Kristianstad, Gustaf Henning 88 Åsum, Helfrida Elvira 91           

 ibm, Erik Werner 93 ibm

 

Gjutare Johan August Bring 1856 Hamneda (?) Kronoberg Fr 224 1897 Nr 33

 h. Ingrid Andersdotter 1864 Wirestad Fr 319 1895 Nr 46 Fr 307 1893 Nr 45

d. Carolina Alfrida Ingeborg 97 Åsum  Fr Nr 44 1892 Fr Kstad 1890

 

Borstbindargesäll Johan August Theodor Ek 1869 N Sandsjö  Jönköping

Hust Anna Kristina Servin 74 Westervik

B. Johan Thorvald 74 Westervik, Karl Theodor 96 Åsum

                    

Sömmerskan Fru Johanna Hökberg 1866 Tryde Krst län

 

Wagnmakarlärling Nils Persson 1877 Österslöf

 

Inh Pigan Anna Olsson 1866 Häglinge

Oäkt s. Carl Artvin (?) Theodor 92 Kristianstad

Flickan Gerda Fredrika Fredriksson  81 Maglinge Krst län

 

Slöjdlärare Lars Johannes Sjödahl 1871 o h Bengta Mårtensson 1868

B. Nils Martin 1896

 

Slöjdlärare Lars Johannes Sjödahl 1871 21/6 Träne. Från Träne 1896. Till 235 1897 Nr 34

Hust Bengta Martinsson 1868 Esphult B. Nils Martin 1896 25/3 Åsum, Lars Yngve 1897 17/7 Åsum

 

Enkan Ingrid Maria Jörgensen f. Lund 1855 Åsum. Fr Danmark 1896

B. Axel Wilhelm Jörgensen 85 Köpenhamn

 

Inh Arb Peter Abrahamsson 1839 Ronneby

H. Anna Svensson Ekberg 37 Winslöf

 

Inh Snickare Alfred Andersson 74 Maglehem

 

Garfvaren Carl Sandell 1861 Algutsboda Enkling 1897. Fr Åhus 1897

 s. Carl Magni 86 Forsheda Jönköp län, Knut Gustaf 89 Forsheda, Erik Samuel   

 91 ibm, Christina Elisabeth 84 Hakarp Jköp län, Maria Lionilda 94 Åhus, Anna  

 Linnea 97 Åhus

 

Piga Ingrid Göransson 1869

B. Ernst Wilhelm 1897

 

Skräddaregesäll Martin Nilsson 1872 o h Thilda Bengtsson 1874

B. Elsa Theodora 1899, död 1899

 

Målare Albert Josif Eugen Andersson Blummfelz 1878 o h Maria Sofia Bengtsson 1880

B. Josef Difra Amlis 1901

 

Gjutare Emil Leander Petersson 1877 o h Amanda Nilsson 1870

B. Erik Leander 1901

 

 

 

 

Skräddare Leander Julius Johansson 1865, död 1909 o h Emma Johanna Pettersson 1873

B. Ruth Simona 1901, Sture Johan Percy 1903, Otto Willy Leander 1905, Bertil Erik Sigvard 1907

 

Sömmerska Frida Lindell 1879

B. Astrid Martina 1901, död 1901

 

Kontorist John Johnsson 1854 o h Sigrid Fredrika Fjellner 1861

B. Elvy 1903

 

Packmästare Carl Emil Johannesson Bergqvist 1881 o fästeqvinna Anna Vendel 1880

B. Folke Arthur 1904

 

Skomakare Sven Nikolaus Norrman 1880 o h Anna Mathilda Borg 1879

B. Nils Sigfrid 1904

 

Konduktör Axel Holmqvist 1871 o h Betty Johnsson 1875

B. Tord Valter 1905

 

Arbetare Edvard Julius Nilsson Ekman 1876 o h Botilda Åkesson 1880

B. Astrid Ingeborg 1905, Svea Gustafva 1907, Siri Margareta 1909

 

Snickare Gottfrid Stålberg 1876 o h Anna Maria Mattsson 1881

B. Arthur Harald 1905

 

Murare Nils Edvard Svensson 1882 o h Selma Svensson 1882

B. Sven Henry 1905, Gunnar Valfrid 1906

 

Arbetare Nils Martin Eriksson 1882 o h Sigrid Nilsson 1885

B. Margit Berta Margareta 1907, Karl Fredrik Folke 1909

 

F sergeanten Erik Johan Robert Cederholm 1842, död 1907

 

Reservpostbetjänt Karl Fredrik Sjölin 1883 o h Anna Ahlin, mejerska Åsumtorp, 1882

Vigda 1907 B. Karl Mauritz 1908, Nils Arthur 1908

 

Järnvägsarbetare Nils Persson Ask 1883 o h Karna Larsson 1880

B. Ebba Josefina 1908

 

Änkan Bengta Rydberg f Jönsson 1845, död 1908

 

Skräddaregesäll, änkling Sven Rydberg 1870 o h Johanna Signaria Johansson, sömmerska 1887. Vigda 1911 B. Margit Ingeborg 1911

 

Skräddaregesäll Jöns Simonsson 1869 o h Hanna Nord 1871, död 1914

B. Inez Ragnhild 1911

 

Skrädderiarbetare, änkling Jöns Simonsson 1869 o h Ingar Andersson, piga, 1881

Vigda 1915

 

Sjöman Oskar Ferdinand Högström 1886, död 1915

 

Skräddaremästare Olof Lysell 1878 o h Klara Safemia Persson 1883

B. Marta Linnea Ingeborg 1912, Gösta Olof Emanuel 1915

 

 

Skomakare Nils Olsson 1872 o h Emma Maria Rosdahl 1876

B. Astrid Maria Ingeborg 1913

 

Målare Karl Oskar Gran 1878 o h Jenny Charlotta Karlsson 1879

B. Greta Ingegärd 1914

 

Timmerhandlare Gustaf Hjalmar Lindborg 1875 o h Dora Matilda Persson 1880

B. Knut Josef Harry 1918

 

Lokputsare Alfred Jönsson 1891 o h Maria Svensson 1892

B. Berta Maria Alfrida 1919 död 1921, Sven Bertil Sigvard 1922

 

Handelsresande Karl Torsten Andersson 1885 o h Hulda Vilhelmina Johansson 1884

B. Åke Hjalmar 1920, Inga Linnea 1922

 

Skomakare (stenarbetare?) Karl Nilsson Bergholtz 1878 o h Berta Magdalena Beckman 1881

B. Folke Charles Lennart 1920, Hans Paul Vilhelm 1921

 

Lagerbokhållare Erik Valdemar Holgersson 1894 o h Edith Paulina Eliasson, sjuksköterskebiträde, 1895. Vigda 1921

B. Stig Erik Valdemar 1922

 

Möbelhandlare Nils Wiberg 1882 o h Olga Amalia Svensson 1889

B Nils Ove 1923

 

Bokhållare Ivar Lorents Stenberg 1900 o h Anna Amalia Högström 1900

B. Karl-Erik 1924, död 1924

 

Kontorist Nils Gotthard Soller 1895 o h Nanny Ragnhild Rosendahl, handelsbiträde, Nr 40, 1897. Vigda 1924

B. Karin Inga Margareta 1925, Eva Barbro Marianne 1928

 

Konditor Albin Elvir Malmström 1900 o h Sonja Regina Sjöström 1904

B. Lars Ingvar Severin 1927 död 1930, Aina Hanna Maria 1931, Lars Tore Albin 1937

 

Byggnadssnickare Jöns Johansson 1865, död 1928

 

Sömmerska Alma Johansson 1885 död 1931

 

Textilarbeterska Anna Elisabet Åberg 1903 g m grovarbetare Karl Gustaf Malmberg på Odal f 1913. Vigda 1935

 

Snickareänka Karna Johansson f Pålsson 1885, död 1936

 

 

Lantmäteribiträde Sven Torsten Kristensson 1908 o h Karla Prahl 1913

B. Bengt Roland 1938

 

Hushållerska Signe Elisabet Olsson 1917. B. Kurt Ivar 1939

 

Kontorist Sven Einar Skoog 1910 o h hårfrisörska Eivor Magnhild Nyberg 1911. Vigda 1940

 

 

 

 

 

Härlöf Nr 39 B

 

Numret finns inte 1880-84

1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Inh  Eger (1893)  Skräddare Sven Svanberg 1857 Skepparslöf. Till p 590 1888

m fam 5 barn Fr Nr 10 1886

H. Mathilda Nilsson 1857 Kristianstad

B. B. Gabriella Mathilda 80 Sölvesborg, Frithiof Sven 81 Näsum, Antonia 1884  Åsum, Harald Hilding 88 ibm, Sabina 92 ibm d 1898, Balder Karl 1893, Edla Hortensia 1900 d 1901

 

Arbetare Carl Magnus Petersson 1863 o h Anna Olsson 1861 Fr Nr 33 1886 Till Nr 46 1892

B. Frans Edvard 1891, död 1892

 

Hos Svanberg:

Skräddare Anders Kronqvist 1866 Åhus

 

Nr 39: Drag. Skräddare Sven Månsson Kellerman 1866 Maglehem Fr Nr 47A 1889

 

Inh Jernvägspostiljonen Carl Johan Löfgren 1866 Barsebäck

 

Inh Smed Nils Svensson 1860 Attarp M-län

H. Maria Magnusson 1851 Götheryd

 

Inh Arb Jöns Mattisson 1858 Wä

H. Nilla Persdotter 1856 Efveröd

B. Nils (tvilling) 86 Wä, Olof (tvilling) 86 Wä, Johanna 89 Wä, Anna 1893  Åsum

 

Nr 39: Inh Skomakaregesällen August Rosenberg 1863 Broby. Fr Krstd 1887.

H. Bengta Bondesson 1858 Önnestad

B. Knut Wilhelm 1890 Åsum, Erik Olaus 1891 ibm, Wanda Adolfgunda 1893 ibm

Dödfödd gosse 1893

 

Maskinarb. Karl Axel Ståhlberg 1852 Wexiö. Fr W Wram 1893

Hust Bengta Olsson 49 Elghult Till Kstad 1894

B. Olga Sigfrida 85 Moheda, Henning Bernhard 88 Moheda, Karl Axel Frithiof 76 Kristianstad, Anna Josefina 78 Kristianstad

 

Nr 39: Snickare Nils Johan Jonasson 1852 Åryd Fr Åryd 1891

Hustru Anna Jönsdotter 1865 Färlöf Mannen till Amerika 1892

Hustru Bengta Jönsdotter 1855 Bräkne Hoby

Till Nr 45 1895

B. Carl Wiktor 79 Åryd, Ernst 81 ibm, Robert 82 ibm, Charles 89 ibm, Ida Sofia 95 Åsum

 

 Arb Sven Kjellberg 1860 Wä

 Hust Hanna Jönsdotter 1862 Wä

 B. Nils 86 Wä, Maria 89 Wä, Johan 92 Wä, Hilda 94 Wä, Esther 1896 Åsum d 1902,

 Ernst Hezekiel 1898 Åsum, Ellen Beata 1899 d 1899, Carl August 1900 d 1900, Gustaf Adolf 1901 död 1901, Anna Elvira 1902, Carl Gustaf 1904 d 1904

 

 

Inh Murare Gustaf Petersson 1851 Härlunda Fr Nr 6 1886 Till Nr 10 1888

 

 Inh Arbetare Karl Magnus Petersson 1863 Härlunda Fr Nr 33 1886 Till Nr 46 1892

 

Nr 39: Inh Kakelugnsmakareges. Lars Johnsson 1860 Uppåkra o h Anna Elina Pettersson 1863 Fr Nr 45 1892

B. Agnes Elvira Dorothea 86 Karlskrona, Fredrik Leonard 87 Kristianstad, Erik Artur 89 Åsum, Agda Maria 1893, Ernst Frithiof död 1892 född 1892

 

Kakelugnsmakare Carl Carlsson Sjöholm 1858 Sönnarslöf

Fr Helsingborg  1891

Kakelugnsmak. Carl Carlsson Sjöholm 1858 Sönnarslöf. Fr Helsingborg 1891

H. Elisabeth Larsdotter 54 Rackeby Skarab Till Malmö o Hbg 1894

B. Klara Karolina 82 Stockholm, Edith Ingeborg 88 ibm

 

Smedgesäll Lars Persson Malmström 1861 Blentarp Fr Landskrona 1893 Till Krstd 1894

H. Hanna Olsson 1857 Qverrestad

B. Mathilda Alfrida Josefina 85 Malmö, Ernst Hjalmar Ferdinand 86 ibm, Olga Augusta Albertina 88 Svedala, Agda Hildur Elvira 90 Landskrona, Ragnar Peter Hugo 93 Åsum

 

Gjuteriarbetare Olof Andersson 1857 Fjelkestad o h Bengta Nilsson W Sallerup 1854

Till Halmstad 1895

B. Saga Astrid Wiktoria 84 Helsingborg, Johnny Hilding Christian 86 ibm, Hjalmar Leonard 89 ibm Sture Oskar 1894, Leila Ingeborg död 1895 född 1892

 

Nr 39: Gjutare Carl Johan Ström 1861 o h Amanda Almina Ljung 1866

B. Esther Elvira 86 Halmstad, Gustaf John 88 Jkpg län, Erik Waldemar 92 Stockholm, Anna Charlotte 95 Åsum, Anna Charlotta 1895

 

Charkuteriarb Frans Gustaf Edman 1872 Laholm. Fr Halmstad 1895

Till Wexiö 1896

 

Nr 39: Jernsvarf Gustaf Lorentz Malmberg 1865 Ullstorp. Till Stockholm 1895

H. Anna Elisabeth Sörensson 1869 Åhus

B. . Johanna Ingeborg 1893 död 1893, Carl Gustaf 1895 Åsum

 

Skräddare Carl Gustaf Samuelsson Grönqvist 1870 Wislanda Fr Stenbrohult 1894.

Till sid 224 1895 Nr 33

H. Karolina Kullberg 66 Loshult

B. Linnea Bernhardina 94 Åsum

 

Nr 39: Slagtare Fredrik Adolf Heberlein 1844 Markenkirchen i Sachsen. Fr Kristianstad 1895 Till Malmö 1897

Hust Emma Maria Bengtsson 70 Qvistofta M-län

B. Fr… Hartm… Zenabio 91 Qvistofta, Adolf Ernfrid Harry 94 Kristianstad, Hilmer Eugen Laurus 1896 Åsum

 

Nr 39: Skräddaregesäll Sven Ryberg 1870 (64?) Skepparslöf Till Nr 33 1895

Hust Johanna Truedsdotter 1867 Tirup M-län

B. Carl Gunnar 93 Åsum

 

Snickare Sven Carlsson Sandberg 58 Näsum Till Kstad 1896

Hust Johanna Carlsdotter 1862 Wånga

B. Carl 88 Näsum

 

Nr 39: Inh Jernsvarfvare August Eugenius Sörensson 1872 Åhus Fr Nr 34 1892

Ensam Död 1895

 

Eldare Nils Engström 1871 Wä o h Anna Jönsdotter 1868 Wä Till Krstd 1898

B. Ernst Thure Julius d 1898, f 1896

 

Murare Nils Svensson 1870 o h Gustafva Sofia Nilsson 1873

B. Eva Alexandra 1901

 

F dragon, fabriksarbetare Axel Edvard Fast 1861 o h Anna Jönsson 1863, död 1934 som vedsågaränka

B. August Hilding 1899, Greta Elisabeth 1901 d 1901, Klara Axelina Frideborg 1902, Anna Elisabet 1904

 

Bokbindare Fredrik Vilhelm Becker 1878 o h Blända Viberg 1885

B. Elsa Berta Viola Dagny 1906, Gunhild Viktoria 1908

 

Möbelhandlare Alfred Nilsson Viberg 1878 o h Anna Olsson 1880

B. Lendes Martina 1908

 

Kvarnarbetare Adolf Ragnar Månsson 1886 o h Sofia Gustafsson 1879

B. Vera Signild 1910

 

Arbeterska, yllefabriksarbeterska, tyglagerska Gunhilda Fast 1886

B. Elsa Annie Valborg 1910, Signe Gulli Johanna 1914,

Axel Villy Arne 1919 (fader grovarbetare J Andersson i Lund

 

Snickaregesäll Nils Vilhelm Svensson 1882 o h Alma Olsson 1883

B. Helmy Alfhild 1912

 

Smedmästare  Sven Olsson Appelkvist 1873 o h Jenny Andersson 1881

B. Bror Yngve 1913

 

Sömmerska Signe Fabiola Fast 1894, död 1913

 

Strykerska Vilhelmina Rossander 1887

B. Olle 1914

 

Yllefabriksarbeterska Gerda Matilda Holmgren 1898

B. Rolf Sixten 1918

 

Grovarbetare Anders Persson 1886 o h Dorotea Vik 1889

B. Hilding Gunnar 1919, Stig Lennart 1921, Sonja Hillevi 1929

 

Hemmadotter Klara Axelina Fast 1902, fader Korpral Emil Gottfrid Andersson i Kristianstad

B. Evert Ferdinand 1921

 

Bryggeriarbetare Anders Nilsson 1849, död 1921

 

F statdräng Anders Olsson 1838, död 1922, hustru Karna Olsson f Vestesson 1857 d 1929

 

Linnesömmerska Hilma Maria Månsson 1885, död 1923

 

Grovarbetare Nils Viktor Olsson Svärd 1883 o h Sigrid Karolina Andersson 1892

B. Greta Edith 1925, Karl Otto Leonard 1925

 

Mjölkutkörare Sven Teodor Hansson 1886 o h Olga Gustafsson 1890

B. Knut Larry Erland 1931

 

 

 

Väverska Elna Andersson 1886, död 1932

 

Åboänka Pernilla Hansson f Nilsson 1844, död 1932

 

 

Nr 39C

 

 

Ingenjör August Vilhelm Ruberg 1887 o h Hilda Rosenlind 1888

B. Maja Elisabet , död 1928, född 1919, Nils Vilhelm född 1930

 

 

 

Härlöf Nr 39 E

 

Numret finns inte 1880-84-85; 1893-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Nr 39: Kakelugnsmakaregesäll Anders Magnus Högström 1862 Qviinge

H. Syster Kristina Adamsson 1856 Åsum

B. Adolf Wilhelm 85 Kristianstad, Oskar Ferdinand 86 ibm, Fritz  Anders Theodor 89 ibm, Axel Harald 92 ibm, Hjerta Albertina 1894 Åsum, Ernst David 1896 ibm

 

Eger Skrädd Jakob Ring 1860 Köpinge  

Hust Ingrid Andersson 1861 W Wram

B. Anton Wilhelm 83 Sölvesborg, Ludvig Reinhold 1885 Åsum, Tage Ferdinand 88 ibm, Sehve (?) Jack 91 ibm, Ragnar Theodor 95 ibm död  1897, Ragnar Folke (tvilling) 98 ibm död 1898, Evald Theodor (tvilling) 1898 ibm Ingen av hela familjen döpt. Baptister. Civilt äktenskap

 

Skrädd. Arb. Per Sigfrid Eskilsson 1881 Ifvetofta

Pig Bengta Nilsdotter 1873 Oppmanna

Pig Augusta Hansdotter 1878 Hällaryd

 

Dragon Skomakare Per Olsson Fritz 1852 Åsum, död 1917

Hust Karna Persson 1853 

B. Nils Hugo 1882 Åsum, Anna Maria 86 ibm, Carl Gustaf 92 ibm, Hanna    

Elisabeth 93 ibm död 1896, Per Johan 95 ibm, Hanna Elisabeth 1898 ibm

 

Även Nr 39 A: Urfabrikör Fredrik Theodor Christensson 1860 Akome Hallands län

Fr Engelholm 1893 Till Krstd 1893

Hust Thora Beata Christina Heurlén 1857 Röke Krstd län

B. Debora Wilhelmina (icke döpt) 89 Björnekulla, Lydia (icke döpt) Engelholm, Daniel Paulus (icke döpt) 92 ibm

 

Kakelugnsmak. Gustaf Georg Pettersson 1864 Augerum

Hustru Bengta Malmberg 1864 Djurröd

B. Gustaf Gäjer 91 Åsum, Gösta Georg 93 ibm, Frans Einar Gäjer 95  ibm,

Ethel Anna Maria 1897

 

F d Artill Nils Svensson Ekstrand 1873 Träne

Hust Sigrid Svensdotter 1876 Åsum

s. Carl Oskar 1896 Åsum

 

 

 

 

Werkmästare Per Nilsson Newman 1857 Wittsjö Fr Halmstad 1897 Till sid 288 1897 Nr 42

h. Pernilla Kristensson 1860 Wittsjö

s. Eskil Nopes (?) Evald 86 Stockholm, Ernst Konrad 89 Wittsjö, Arthur Ferdinand 92 Stoby, Albert Werner 96 Halmstad, Nanny Hildur 94 Stoby

 

Smed Johan Baptist Julius Rosenhall 1849 Skarhult M-län

h. Carolina Persdotter 1862 Gudmundtorp

Hennes dotter Emilia Ekberg 82 Gudmundtorp,

Bådas d. Frida 92 Engelholm

 

Snickare Sven Jonasson 1860 Wä

h. Anna Andersdotter 1871 Oppmanna

hust förra äkt d. Anna Maria 93 Wä, dito Emma 94 Wä,

bådas Ebba Wilhelmina 97 Wä

 

Enkan Hilda Lovisa Bring f Olsson 1855 Landskrona

hennes s i 1sta giftet Otto Wilhelm Lundvall 85 Kristianstad

s. i 2dra giftet Ludvig Lorentz Bring 1887 Kristianstad, Carl Fredrik Bring 1889 Landskr, Emil Birger 1891 Kristianstad, Hildur Frideborg 1894  Kristianstad

 

Inh Pigan Hedvig Henrietta Lundvall 1881 Kristianstad

 

Skräddaregesäll Sven Englesson Viberg o h Bengta Johnsdotter 1868, död 1899

 

Anton Evert, son till moder som förklarat sig vara okänd, f 1899, död 1899

 

Arbetare Carl Persson Bergqvist 1873 o h Hilda Maria Pettersson 1876

B. Carl Gustaf Henning 1899, Hilma Theresia Frideborg 1900, Gottfrid Eberhard 1902

 

Murare Johan Persson 1871, död 1917 o h Sigrid Nilsson 1870

B. Anna Lisa 1899, Oskar Ludvig 1901, Erik 1902

 

Skräddare Leander Julius Johansson 1865 o h Emma Johanna Pettersson 1873

B. Oskar Einar Julius 1899

 

Stationskarl Anders Olsson Wihlborg 1875, död 1904 o h Anna Jönsson 1880

B. Helga 1902, Anders Oskar 1904

 

Skräddarlärling Johan Fredrik Andersson 1880 o h Hulda Augusta Davidsson 1877

B. Rosa Anna Linnea 1902

 

Piga Anna Elvira Nilsson 1875

B, Oskar Ludvig 1902

 

Packmästare f volontär Carl Emil Johannesson Bergqvist 1881 o h fabriksarbeterska Anna Vendel 1880. Vigda 1904

 

Arbetare Karl Amandus Löfqvist 1877 o h Anna Dorotea Rosberg 1885

B. Klara Eleonora 1906

 

Kusk Oskar Vilhelm Persson Cervin 1877 o h Elin Ekström 1877

B. Essie Elvira 1906

 

Stationskarl Per Larsson 1881 o h Anna Andersson 1876

B. Algott Sigfrid 1906

 

Cigarrhandlare Johan Sigurd Persson 1893, död 1913

 

Kvarnarbetare Sven Andersson Lund 1879 o h Maria Sjölander 1874

B. Allan Theodor Manfred 1906, Ivan Freddy Lennart 1909, Sture Frithiof Valdemar 1911, Agne Sixten Vallentin 1914

 

Möbelhandlare Alfred Nilsson Viberg 1878 o h Anna Olsson 1880

B. Fritz Bertil 1914

 

Fabrikssnickare Nils Olsson 1886 o h Hanna Sofia Norling 1885

B. Nils Erik 1914

 

Skräddaremästare Hjalmar Algot Folke Almkvist 1885 o h Sigrid Eriksson 1883

B. Karl Axel Folke 1915

 

Grovarbetare, boddräng Sven Theodor Hansson 1886 o h Olga Gustafsson 1890

B. Sven Gösta Brynolf 1915, Brita Maj-Lis 1920, Bror Erik Bertil 1924

 

 

Grovarbetare Erik Ferdinand Levin 1887 o h Elna Nilsson 1889

B. Ture 1917

 

Målare Svante Albert Esbjörnsson 1891 o h Ester Cecilia Lundström 1894

B. Albert Birger 1919

 

Tapetserare Nils Viberg 1882 o h Olga Amalia Svensson 1889

B. Irma Louise 1920

 

Bromsare Axel Persson 1897 o h fröken Ebba Josefina Torborg Larsson 1895

Vigda 1922. B. Karl Axel 1922

 

Kvarnarbetare Karl Hilding Krantz 1900 o h Hilma Sofia Olsson 1903

B. Dödfött flickebarn 1925

 

Vaktmästare John Valdemar Franklin o h Hanna Nyberg

B. Knut Lennart, död 1928, född 1927

 

Arbetare Cleve Rönndahl 1905, från Everöd o hemmadotter Maria Petrea Westergren 1909

B. Ulla Ann-Britt 1929

 

Jordbruksarbetare Karl Hilding Reinhold Vestergren 1906, död 1933

 

Chaufför Axel Viktor Svensson 1908 o h Ingeborg Elisabet Andersson 1909

B. Inga Solvig 1937

 

 

Bitr landsfiskal Sven Oskar Holmgren 1905 o h Signe Lydia Maria Karlsson 1908

B. Ingrid Birgitta 1939, Gunilla Elisabet 1939

 

 

 

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 40

 

Numret finns inte 1880-84

1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Husegare Anders Olsson 1830 Åsum. Fr Skepparslöf 1884(?). Till p 601 1888

B. Hanna Andersson f 1866 död 1887

m fam Till Kstad 1890

 

Eger Inh Handl Carl August Billing 1860 Krstd Fr Nr 10 1890 Till Krstd 1893

Hust Hilda Amanda Alice Friberg 1863 Landskrona

 

Snickaregesäll Jöns Jonasson Rosenlind 1865 Ifvetofta Till Nr 52 1892

m fam

 

Eger Boskapshandl Nils Nilsson 1848 Önnestad Fr Nr 34 1892. Obefintliga sid 799

Frånskild från Bengta Jönsdotter 1890 (88?).

B i äktenskapet August 79 Önnestad, Jöns 82 ibm, Anna 77 ibm

Barnen till Kristianstad och Önnestad 1894 och 1895

 

Eger Maskinist Nils Svensson 1860 Attarp M-län Fr Nr 39 1894

Hust Maria Magnusson 1851 Götheryd

 

Handelsbiträdet Aron Sigfrid Magnusson 1878 Karlskrona

Pig Ellen Gustafsdotter 1876 Kristianstad Till Kstad 1896

Piga Maria Persson 1879 Kristianstad Till Kstad 1896

Butiksbiträde Anna Svensson 1868 Ö Broby Till V Sallerup 1897

Pig Ulrika Malvina Davidsdotter 1870 Ekeberga Krbergs län Till Kstad 1897

Pig Paulina Nelly Sjöström 1878 Kristianstad

 

Inh Snickare Per Svensson 1861 Jemshög Fr sid 104 Nr 10 1894 Till sid 259 1895

H. Bengta Åkesson 1859 Åsum

B. Hildur Avanda 87 Kristianstad, Gustaf Henning 88 Åsum, Helfrida Elvira 91 ibm, Erik Werner 1893 ibm

 

Gjuteriarb Carl Ossian Petersson Forsman 1859 Moheda Till Amerika 1895

Hustru Augusta Skog 1862 Kristianstad Till Kristianstad 1895

B. Agda Ingeborg 1888 Åsum, Ruth Linnea 1890 Kristianstad, Ebba Augusta 1894 Åsum

 

Inh Smedgesäll Ola Svensson Holmberg 1871 Åsum Fr Hoby 1895 Till Nr 10 1897

H. Hanna Andersdotter 1874 Köpinge

B. Hilding Sigurd 1895, död 1896 Köpinge

 

Arbetare Jöns Johansson 1865 Åsum Till Nr 55 1897

Hust Karna Pålsdotter 1859 Svalöf

Hennes dotter före äktenskapet Alma 1885 W Ahlstad

Bådas dotter före äktenskapet Johanna Signoria 1887 Åsum

 

 

Piga Hilda Maria Nilsson 1884

B. Edvin Ragnar Adolf 1912

 

Montör Rudolf Johansson 1887 o h Edla Aurora Christoffersson 1892

B. Anna Lisa 1917

 

Trätoffelfabrikant Tage Roslund 1892 o h Ester Maria Nyberg 1891

B. Karin Elisabet 1921, Stig Arne 1922, Sven Erik 1923

 

Faktor(?) Karl Gustaf Henning Bergkvist 1899 o h Elle Elisabet Bengtsson 1898

B. Inga-Brita 1921

 

Gjuteriarbetare Karl-Erik Sigfrid Holmgren 1899 o h Elsa Teresia Bengtsson 1900

Vigda 1924, hon hemmadotter. B. Karl-Erik Lennart 1926

 

Grovarbetare Louis G Nilsson 1888 o h Selma Månsson 1887

B. Klara Gerty 1926

 

Textilarbeterska, frånskild, Hedvig Elvira Linderoth f Strand 1903

B. John Erik Rune 1939

 

Väverska Asta Johanna Magdalena Rosqvist 1916

B. Barbro Ramona 1939

 

 

 

 

Nr 41

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Huseg Jöns Åkesson Sandberg 1827 Åsum. död 1912 (jordbruksarbetare)

m fam H. Elna Persson 1840 Kiaby, död 1905

 

Smed John Oskar Rydberg 1839 o h Sissa Mårtensson 1841

B. Ingrid Maria, död 1886, född 1879

 

Gjuteriarbetare Anders Johan Danielsson 1863 o h Johanna Carolina Wedin, piga, Nr 33

Vigda 1886

 

Gjuteriarbetare Nils Petersson 1863 o h Elise Sophia Pamp 1867

B. Carl Alfred 1886

 

Gjuteriarbetare Anders Kjellander 1846 o h Botilla Andersdotter 1846

B. Klara Albertina 1887

 

Snickare Nils Carlsson Lindström 1860 o h Elna Olsdotter 1864

B. Otto Julius 1889

 

Inh Gjutare Jakob Herman Dahlin 1861 Wisby

 

Inh Arb Karl Edvard Englesson 1865 Krstd Fr Nr 12 1892

H. Anna Nilsson 1854. m fam 4 barn B. Amanda 1894

 

 

Inh Arb Sven Möller 58 Åsum Fr Nr 10 1892

H. Anna Simonsson 1864. fam 4 barn B. Ernst Axel Frithiof 1894

 

Inh Soldat Anders Persson Ahlqvist 1839 Åsum Död 1898 Fr Nr 7 1894

Enk Bengta Andersdotter 1845 Långaröd

B. Per 80 W Wram, Nils 82 ibm, Fredrik 84 ibm, Charlotta 1888 Åsum

 

Inh Pig Ingrid Katrina Lundahl 1838 Angelstad Kronoberg

 

f d Artill Per Andersson Ström Sandin 1866 Österslöf

h. Anna Svensson 1870 Trolle Ljungby

d. Emma 93 Kristianstad, Hedvig 95 Kristianstad, Martha 1897 Åsum

 

Gjuteriarb Carl Oskar Brodin 1870  Förlösa Fr Nr 50 1897

h. Emilia Jönsson 1870 Lyby

d. Agnes Hildegard 1897, Åsum död 1898

 

Målaregesäll Johannes Alfred Eklund 1861 o h Ingrid Bengtsson 1865

B. Ivar Mauritz 1899, Erik Georg 1901

 

Maskinarbetare Oskar Bergstrand 1873 o h Elina Nilsdotter 1866

B. Nils Albert 1900

 

Piga Hilda Andersdotter 1876

B. Otto Kristian 1900

 

Arbetare f gardist Per Pettersson 1877 o h Kersti Svensson 1873

B. Anna Elisabeth 1902, Erik Bernhard 1904

 

Murare Nils Svensson 1870 o h Gustafva Sofia Nilsson 1873

B. Nils Gustaf 1903

 

 

Grovarbetare Carl Johnsson Hurtig Lindholm 1879 o h arbeterska Anna Jönsdotter 1870

Vigda 1907

 

Sjöman Alfred Andersson Qvick 1879 o h arbeterska Karin Sofia Petersson Lind 1875

Vigda 1907. B. Henning Edvin 1907

 

Grovarbetare August Magnusson 1876 o h Hilda Eljena Henriksson 1882

B. Greta Henrietta 1908

 

Mureriarbetare Elof Olsson 1883 o h fabriksarbeterska Helga Sofia Svensson 1883

Vigda 1908

 

Grovarbetare Sven Theodor Hansson 1886 o h Olga Gustafsson 1890

B. Elsa Birgit Gundborg 1909, Ove Egon Harry 1911

 

Målaregesäll Karl Johan Alfred Johnsson 1889 o h strykerska Amanda Elisabeth Ekström 1889. Vigda 1911

 

Yllefabriksarbetare Ola Persson 1877 oh Sigrid Persson 1885

B. Hilding Ferdinand 1912, Gustaf Reinhold 1914, Sonja Albertina 1916

 

Smidesarbetare Karl Fredrik Augustsson 1899 o h tjänarinna Hanna Ekström 1904

Vigda 1924. B. Yngve Harald 1927

 

Snörmakare Hugo Julius Axner Björkegren 1877, död 1931

 

Grovarbetare Karl Oskar Lundh 1911 o h hemmadotter Thyra Linnea Ingeborg Olsson 1912 från Odal. Vigda 1934

 

Byggnadsarbetare Nils Emil Ferdinand Nilsson 1908 o h Zeidi Irenia Svensson 1904

B. Gun Zeidi 1937

 

Linjearbetare Anton Valdemar Svensson 1910 o h sömmerska Anna Elisabet Andersson 1914

Vigda 1938. B. Stig Allan Lennart (före äktenskapet) 1938

 

 

Magasinsarbeterska, änka, Klara Bergqvist f Olsson 1903, fader Per Artur Grönberg i Nosaby 1898. B. Per-Olof Kurt 1939, Kaj Axel Lennart 1940, fader ej angiven

Grovarbetare Nils Sigfrid Jönsson 1906 o h Elsa Margit Persson 1915

B. John Ingvar 1939

 

 

 

Härlöv Nr 42

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Huseg Lars Jönsson Ljunggren 1848 Bosjökloster Fr Lund 1883, närmast från Nr 34 1885

m fam. H. Ingrid Mathilda Bengtsdotter 1851 Gudmundtorp

B. Ulida Maria 1878 Lund, Nils Leonard 1881 ibm

 

Cigarrarbetare Lars Nilsson 1858 o h Karin Andersdotter 1858

B. Hildur Catharina 1887

 

Gjutare Erik Wald Svärd 1859 o h Karolina Jonasson 1862

B. Axel Wilhelm död 1886 född 1885, Karl Wilhelm 1887

 

Inh Gjutaren Ola Henriksson 1851 St Peders Kloster Till Stoby 1889

m fam 7 barn H. Anna Larsdotter 1857

B. Anna Hortensia 1888 , Algott Edvard 1888

 

Inh Arb timmerman Nils Olsson 1860 Åsum Till Amerika 1891

H. Margretha Persdotter. B Nils Wilhelm f 1885, död 1890

 

Inh Smedgesäll Per Jönsson Nordqvist 1864 Örkened Till Sthlm 1892

m fam

 

Sergeant Jöns Åkesson Schöldstein 1864 Silfåkra M-län Fr Kstad 1893 Till W Wram 1896

H. Anna Augusta Nilsson 1872 Kågeröd

B. Ragnhild Astrid Marianne 91 Kristianstad, Anna Agda Konstantia 1893 Åsum

 

Inh Smed Johannes Åkerman 1861 Borlunda M-län Till Nr 35 1889 Till W Sallerup 1890

 

f d art Emil Vilhelm Svärd 1858 Mellby Till Nr 46 1887 Till Kstad 1888

m fam

 

Gjutare Jakob Herman Dahlin 61 Wisby Till Ingetorp Jköp1886

 

Inh Smedarbetaren Olof Andersson Malmgren 1852 Slimminge Till Hbg 1889

m fam 4 barn

 

Inh Gjut. Carl Ossian Petersson Forsman 1859 Moheda Till Kstad 1889

m fam H. Augusta Skog 1862

B. Agda Ingeborg 1888

 

Snick Anders Jönsson 1851 Bosjö Kloster W Sallerup 1891

 Hust Hilda Olsdotter 1858 Hallaröd M-län

fosterdotter Hilda Morin 87 Stoby

 

Inh Smedgesäll Gustaf Jacob Ahlbeck 1867 Sto..haf M-Län Till Lund 1889

 

 

Maskinarb Johan Ehrenfrid Nilsson 1859 Ystad Till Hbg 1889

Hust Inez Davida Hyllander 1870 Helsingborg

s. Nils Ehrenfrid 1889 Åsum

 

Smedgesäll Per Jönsson Nordqvist 1855 o h Bengta Andersdotter 1865

B. Emmy Mathilda 1892

 

Inh Timmerman Nils Olsson 1854 Huaröd Fr Nr 32 1888 Till Kstad 1894

H. Margareta Persdotter 1857 Långaröd

B. Martin 83 Åhus, Bengta Elvira 86 ibm, Olga Ingegerd 1888 Åsum, Hilda Maria 1889 ibm, Carl Ragnar 1890 ibm, Anna Elfrida 1892 ibm

 

Maltberedare Gustaf Nilsson 1862 Allerum M-län Fr Kstad 1892 Till Nr 50 1894

H. Anna Andersson 1864 Raflunda

B. Gustaf Ivar Bernhard 1892 Åsum

 

Inh Hust Kierstin Jönsdotter 1847 Österslöf Fr Nr 46 1888

B Olof 81 Oppmanna

 

Gjuteriarb Edvard Magnusson Hammarlund 1871 Nosaby Till W Sallerup 1898

Hust Hanna Andersson 1873 Gustaf Adolf

B. Svea Ingeborg 1896 Åsum, Eva Edvardina 1898 ibm

 

Fröken Ellida Maria Ljungren 1878 g m målare Axel Otto Jakobsson i Kristianstad f 1874 Vigda 1898

 

Werkmästare Per Nilsson Newman 1857 Wittsjö

h. Pernilla Kristensson 1860 Wittsjö

B. Eril (?) Nopes Evald 86 Stockholm, Ernst Konrad 89 Wittsjö, Arthur Ferdinand 92 Stoby, Nanny Hildur 94 Stoby, Albert Ludvig Efraim 1898 Åsum död1900, Olga Helena 1900

 

Lokomotivförare Axel Lindqvist 1877 o h Anna Vilhelmina Erlandsson 1876

B. Ruth Linnea 1901

 

Släggare Nils Nilsson 1858 o h Pernilla Jakobsdotter 1857

B. Carl Hjalmar 1901

 

Garvare Anders Larsson o h Ingrid Jönsson

B. Esse Armand död 1904 född 1893

 

Filare Axel Theodor Rosenqvist 1876 o h Anna Maria Svensson 1877

B. Karl Ludvig 1906

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 Skaraborgs län

Hust Sara Svensdotter 1859 Fullösa Skarab

B. Leila Kristina 86 Lidköping, Carl Einar 89 Lidköping, Anna Astrid Maria 91 ibm, Axel Henning Gottfrid 1893 Åsum, Ragnhild Linnea 1896 ibm, Ruth Linnea 1903

 

 

 

 

Maskinarb August Björklund 1864 30/11 Hgbg M-län Fr sid 299 1894 Nr 44

Till sid 297 1897 Nr 44

H. Carolina Andersson 1861 23/8 Össjö Krist län Gifta 12/10 1890

B. Beata Eleonora 1890 23/11 Åsum, Carl Edvin 1893 9/8 Åsum, Agda Carolina 1897 31/1 Nr 42 Åsum

 

Inh Arb. Olof Jönsson 1860 W Wram Fr Nr 46 1897

h. Elna Svensson 1865 Köpinge

B. Anna 88 Köpinge, Alfred 1895 Åsum

 

Arbet Lamich Karlsson 1868 Urshult

Hust Ingrid Maria Olsdotter 1864 Listerby

B. Carl Erik 1898

 

Målaregesäll Axel Otto Jakobsson 1874 o h Ellida Maria Ljunggren 1878

B. Anna Mathilda 1899, Greta Petronella 1900 död 1901, John Fredrik 1902

 

Sömmerska Frida Lindell 1879 g m f volontär Nils Johan Daniel Skånberg i Lund f 1875

Vigda 1902

 

Fabriksarbeterska Johanna Vendel 1884

B. Folke Herlitz 1907

 

Fabriksarbeterska Hilda Maria Almqvist 1884

B. Gurli 1907

 

Järnarbetare Ernst Erlandsson 1883 o h Ester Amalia Nordgren 1886

B. Sune Ludvig 1908

 

Fabriksarbeterska Vendela Vendel 1888

B. Ernst Gunnar 1908

 

Smed Per Nilsson Almqvist o h Ingar Månsdotter

B. Gerda död 1908 född 1897

 

Extra stationskarl Knut Bernt Andersson Kjellberg 1881 o h arbeterska Maria Lovisa Månsson 1886. Vigda 1909

 

Snickare Johan Johnsson o h Hanna Holmberg

B. Karl Oskar Johnsson död 1909, född 1890

 

Snickare Anders Nilsson Rask 1875 o h Hanna Viktor 1877

B. Gustaf Ragnar 1910

 

Fabriksarbeterska Ingrid Svensdotter 1878 g m packmästare Fredrik Vetzell Nr 47A f 1883

Vigda 1910

 

Magasinsarbetare August Magnusson 1876 o h Hilda Eljena Henriksson 1882

B. Åke Ove Henry 1911

 

Smedgesäll Sven Gustaf Hjalmar Rabe 1886 o h Alma Löfqvist 1885

B. Signe Frideborg Herta Erika 1911, Ett dödfött flickebarn 1911

 

 

Folkskolläraredotter Ebba Anna Maria Rabe 1892 g m snickaregesäll Karl Peter William Persson i Oderljunga f 1890. Vigda 1912

 

Skräddaregesäll Gösta Tage Ragnar Antonsson 1889 oh Hulda Desideria Forsberg 1887

B. Gösta Hilmer 1912, Arne August 1915

 

Bageriarbetare Yngve Aron Nilsson 1888 o h Anna Olsson 1889

B. Karin Hanna Elisabet 1913

 

Hemmadotter, grovarbeterska, Berta Jönsson f 1900, död 1917

 

Järnsvarvare Karl Hjalmar Almqvist 1885 o h Sigrid Nilsson 1880

B. Inga Birgit 1920, Karl Erik 1921

 

 

Montör Gunnar Herman Persson 1897 o h yllefabriksarbeterska Viktoria Johnsson 1897

Vigda 1922

 

Montör Nils Fredrik Reinhold Nilsson 1897 o h Astrid Hildeborg Maria Bergkvist 1897

B. Anna Brita Matilda 1921 död 1926, Lars Olof 1923, Nils Arne 1924

 

Lokputsare Hilding Gottfrid Sjölin 1890 o h Elvira Viktoria Karlsson 1891

B. Eva Inga-Britt 1921, Gösta Lennart 1922

 

Gjutmästare Lars Jonas Ljunggren o h Ingrid Matilda Ljunggren f Bergström 1851 död 1921

 

Gjuteriarbetare Axel Emil Eklund 1895 o h Ester Elisabet Nilsson 1895

B. Inez Charlotta 1921 död 1921, Erik Reinhold 1923, Siri Ingeborg 1926

 

Agent Bernt Alfred Meiner 1888 o h Carolina Augusta Persson 1893

B. Bengt Erik Alfred 1926

 

Ester Britta Ingeborg Hansson 1900 g m köpman Carl Viktor Winberg i Brösarp f 1900

Vigda 1926

 

F arbetsförman Måns Olsson 1855, död 1928

 

Hemmadotter Herta Erika Eriksson 1906 g m lantbrukare Knut Urban Persson i Linderöd f 1903. Vigda 1928

 

Hovslagarkonstapel Axel Rudolf Björkqvist 1906 o h Asta Eleonora Persson 1907

B. Stig Uno Lennart 1931

 

Hemmadotter Inez Dagny Eriksson 1905 g m målare Nils Erik Isacsson i Åstorp f 1905

Vigda 1931

 

Fabriksarbetare Nils Herbert Nilsson 1906 o h Ruth Linnea Hellström 1903

B. Lars Ingemar 1932

 

Furir Erik Ragnar Svensson 1907 o h Gerda Kronholm 1907

B. Gösta Lennart 1932

 

Stenhuggardotter Siri Maria Ericsson 1912 g m charkuterist Erik Oskar Allan Hallberg i Kristianstad f 1909. Vigda 1935

 

Spinnare Bror Gunnar Olsson 1908 o h Hulda Elisabet Möllerström 1910

B. Kerstin Anita 1936

 

Grovarbetare Ernst Gunnar Nils Olof Kristian Agnér 1909 o h Asta Gurli Svensson 1911

B. Elsa Gunhild 1938

 

Spinnare Bror Gunnar Olsson 1908 o h Hulda Elisabeth Möllerström 1910

B. Bertil Johnny 1938

 

Vägarbetare Hugo Einar Lomell 1910 o h Karin Augusta Birgitta Sandsjö 1909

B. Monica Rosita 1940

 

 

 

Härlöv Nr 44

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

 

Huseg (Inh 1893-98) Skräddare Jakob Ring 1860 Köpinge Till Nr 39E 1894

Hust Ingrid Andersson 1861 W Wram

B. Anton Wilhelm 83 Sölvesborg, Ludvig Reinhold 1885 Åsum, Tage Ferdinand 1888 ibm, Sehwi Jack 1891 (Barnen ej döpta) Baptister

 

Skrädd. Arb Carl Kristoffer Hellman 1861 Stockholm

Skrädd. Arb. Gustaf Anton Andersson Odén 1864 Westra Ed Till Nr 39E 1894

 

Inh Arb Lars Karlsson 1865 Danmark

m fam. H. Blenda Jönsdotter 1862

B. Esther Cecilia 1889

 

Skomak Ola Persson Olin 1858 Fjelkestad

m familj 4 barn

 

Inh Skomakare Jöns Jönsson Cederholm 1860 Ö Sönnarslöf Till Kstad 1888

med piga och hennes Oä son

 

Egare Timmerman Lars Olsson 1854 Köpinge Till Sölvesborg 1896

m fam. H. Hanna Persdotter 1856 Köpinge

B. Oskar 1886 Köpinge, Allgott Theodor 1894 Åsum

 

Inh Smed Nils Nilsson Åström 1842 Åsum Baptister Till Hbg 1892

m fam 5 barn

 

Dragon Nils Persson Nordholm 1870 Gustaf Adolf Till Sthlm 1892

 

Inh Gjuteriarb Johan August Bring 1856 Hammeda Kronoberg Till Nr 45 1892

m fam. H. Ingrid Andersdotter 1864

B. Carl Gottfrid 1890

 

Enk Bengta Nilsdotter Wiren (?) 1846 Sörby Till Nr 45 1892

 

 

 

 

Inh Wagnmakare Nils Jönsson 1840 Strö M-län Till Nr 10 1893 Till Nr 45 1894

Odal Nr 7 1896

m fam 4 barn. H Catharina Carlsdotter 1843 Klinta M-län

B. Maria 1875 Bjuf, Hilma 1878 ibm, Carl Rudolf 1884 ibm

 

Inh Smed Mårten Åkerman 1857 Barkåkra Till Kstad 1893

Hust Hilda Holmberg 1860 Jemshög

m 3 barn. B Emilia Sofia Elisabeth 1886 Åsum, Rudolf Herman 1888 ibm, Ida Ragnhild 1891

 

 

Inh Enkan Karna Bodell f Åkesdotter 1842 Lyngsjö Fr Nr 33 1895

Enka efter bagare Per Persson Bodell

B. Augusta 1881 Lyngsjö

 

Bleckslag Anders Larsson Nylén 1867 G Köpinge Till N Degerfors 1892

 

Arb Anders Månsson Hjert 1863 Hjersås Till Nr 46 1895

m fam. H. Anna Persdotter 1853 G Köpinge

Vigda 1891

B. Hilding 1891 Åsum

 

Maskinarb August Björklund 1864 30/11 Hyby M-län. Fr W Wram 1891

Till Nr 42 1894. I längden 1893-98: Ägare  Fr Nr 42 1897

Hust Carolina Andersson 1861 23/8 Össjö Krstd län

B. Beata Eleonora 1890 23/11 Åsum, Carl August 1892 27/7 Åsum, död vid födseln, Carl Edvin 1893 9/8 ibm, Agda Carolina 1897Åsum, Maria Augusta 1899

 

Inh Pigan Hanna Persson 1851 Åsum                           

B. Anna Maria 1893 Åsum                      

 

Inh Smedarbet Fredrik Herman Hermansson 1875 Femern

 

Arbetare Sven Olsson 1862 Kyrkhult     

 

Inh torparedottern Anette Olsdotter 1875 Näsum Död 1897                 

 

Inh Arb Sven Olsson Lundin 1854 Winslöf Fr Nr 49 1893

Hust Elna Olsdotter 1846 Huaröd, död 1913

B. Nils 1882 Winslöf

 

Inh f d Husar Hans Andersson Sjöberg 1853 Fosie Fr Nr 46 1893

Hust Elna Carlsdotter 1851 Lyby M-län

B. John Heribert 1884 Malmö, Emil Anton 1885 ibm, Anna Lovisa 1887 Åsum, Carl Edvin 1895 Åsum

 

Inh Pig Anna Winqvist 1845 Ö Broby Fr Nr 35 1897 Till N Amerika 1897

Inh Pigan Maria Winqvist 1878 Ö Broby Fr Nr 35 1897 Till N Amerika 1898

 

Snickare August Abrahamsson 1864 Bräkne Hoby Till Malmö 1896

Hust Sofia Jonasdotter 1869 Åryd

B. Axel Sigfrid 1893 Åsum

Hennes oäkta dotter Alma Emilia 1887 Bräkne Hoby

 

Arb Elof Bengtsson 1868 Pjetteryd Fr Nr 15 1897 Fr Nr 4 1895

h. Sigrid Frostensson 1873 Qviinge

B. Carl Fredrik 1899

 

Plåtslagare Per Månsson Malmberg 1869 Gustaf Adolf Fr Nr 50 1895 Fr Nr 46 1895

h. Anna Olsdotter 1868 Fjelkinge

d. Alma Maria 1890 Gustaf Adolf, John Anton 1897 Åsum

 

Inh Arb Mathias Danielsson 1866 Ifvetofta h. Bengta Larsdotter 1870 Näsum

hustruns oä d Esther Amalia 1893 Ifö

bådas s. Charles 1897 Ifö död 1898, Blenda Emilia 1898

 

Gjuteriarbetare August Molin 1869 o h Maria Håkansson 1868

B. Ernst Georg 1898

 

Sadelmakare Johan Oskar Roos 1875 o h jungfru Alma Majgren 1881

Vigda 1899

B. Axel Edvin 1899, Lars Einar 1900, Carl Ivar 1902

 

Smedarbetare Ola Hansson 1864, död 1902 o h Bengta Svensson 1864

B. Olga Ingeborg 1899, Siri Alfhilda 1901, död 1901

 

Fabriksarbeterska Hilda Maria Almqvist 1884

B. Svea Emilia 1904

 

Smidare Carl Emil Klang 1881 o h Amanda Sofia Andersson 1881

B. Carl Gösta 1905, Edith Amalia Ingeborg 1905

 

Fabriksarbetare Per Johnsson 1863 o h Ida Kristina Johannesdotter 1865

B. Gunnar Valfrid 1907

 

Maskinist Ernst Johnsson 1884 o h Sigrid Johansson 1887

B. Gösta Henning 1910, Signe Greta 1911, Erik Henry Albert 1913

 

Fästekvinna Elisabeth Fredriksson 1883, fästman Axel Haukwitz, järnarbetare i Krstd 1882

B. Karl Anders Thure 1912

 

Byggnadssnickare Nils Nilsson Törnkvist 1874 o h Sigrid Svensson 1882

B. Betty Elisabeth 1912

 

Väverska Elisabeth Fredriksson 1883 g m järnarbetare Axel Hallkvist i Kristianstad f 1882

Vigda 1912

 

Yllefabriksarbeterska Adelgunda Elisabet Cedergren 1897

B. Halvar Bernhard 1914 död 1914, Erik Gunnar Vilhelm 1916

 

Linjearbetare Johan Alfred Olsson 1883 o h Helga Kristina Svensson 1883

B. Emma Sofia 1917

 

Yllefabriksarbeterska Anna Maria Eriksson 1896 g m Svens Oskar Svensson på Lillö f 1897

Vigda 1919

 

Skoarbetare Edgard Kuno Nilsson 1891 o h Maria Amalia Nilsson 1895

B. Bertil Helmer 1918, Sixten Arnold 1921

 

 

 

Handlande Knut Emil Lindgren 1894 o h Elise Andersson 1894

B. Karin Elisabeth 1918, Maria Ingegerd 1923

 

Målare Nils Svensson 1891 o h handelsbiträde Ester Hildegard Persson 1896

Vigda 1921

 

Yllefabriksarbeterska Hilma Viktoria Johnsson 1897 g m montör Gunnar Herman Persson Nr 42, f 1897. Vigda 1922

 

Polis Jöns Hansson Molin o h Ellen Kristina Persson

B. Syster Sonja död 1923 född 1920

 

Hemmadotter, blind, Anna Matilda Jonsson 1894, död 1925

 

Textilarbetare Hilding Algot Pettersson 1903 o h fabriksarbeterska Signe Linnea Werngren 1901. Vigda 1926

 

Lagerarbetare Nils Henry Rickard Sörensen 1899 o h Ester Ingeborg Lundgren 1902

B. Stig- Åke Ingvar 1928

 

Handlande Johan Persson o h Pernilla Persson f Lundin 1861, död 1928

 

Grovarbetare Peter Fredriksson 1850, död 1928

 

Hembiträde Ester Linnea Johnsson 1904 g m lagerarbetare Sven Emil Nilsson i Kristianstad f 1901. Vigda 1929

 

Konditoriarbetare Oskar Bernhard Malmström 1896 o h Astrid Adelia Svensson 1904

B. Karin Margareta 1930

 

Järnvägsvagnsputsare Christian Fredrik Augustsson 1861 o h Pernilla Augustsson f Alin död 1933

 

Affärsbiträde Nanna Ragnhild Rasmusson 1905 g m målare Gustav Valfrid Eriksson Härlöv Nr 6, f 1905. Vigda 1935

 

Målare Viktor Emanuel Jönsson 1898 o h Hildegard Elisabeth Natell 1903

B. Roy 1938

 

 

Härlöv Nr 45

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Inh Per Nilsson 1824 Köpinge, död 1897 Fr Köpinge 1885

H. Elna Svensdotter 1821 Widtsköfle, död 1895

 

Huseg, Byggmästare Nils Persson 1858 Köpinge, död 1917 Fr Nr 14 1888        

m hustru Elna Mattisdotter 1868 Nosaby, död 1933

Vigda 1888

B. Alma 1888 Åsum, Gerda 1895 Åsum, Erik Wilhelm 1902 död 1917, Nils Henry 1907 död 1907                                        

 

Enkan Pernilla Hansdotter 1843 Borlunda Fr Nr 10 1891                                          

med 3 barn                         

                                           

Inh Smedlärl Hans August Olofsson 1872 Borlunda                              

                                           

Inh Jungfru Elna Persson 1849 Köpinge, död 1892                               

                                           

Gjuteriarb Peter August Lander 1836 Götheryd Fr Kstad 1885 Till Nr 46 1887       

m fam. H. Bengta Karlsson 1847

B. Agnes 1886, Anna-Maria död 1887, född 1873

 

Wagnmakare Nils Jönsson 1840 Strö M-län Fr Bjuf 1887

m fam 4 barn. H. Catharina Carlsdotter 1843 Klinta M-län

B. Maria 1875 Bjuf, Hilma 1878 ibm, Carl Rudolf 1884 ibm, Emilia Jönsson 1870 Lyby

 

Kakelugnsmakaregesäll Lars Johnsson 1860 Uppåkra Fr Kstad 1888

m fam 4 barn. H. Anna Elina Petersson 1863

B. Erik Arthur 1889, Ernst Frithiof 1892

 

Plåtslagare Nils Månsson 1849 Bosarp Fr Nr 39 1888

m fam 8 barn

 

Inh Bokhållare Lorentz Emanuel Malmgren 1853 Malmö Fr Nr 36 1890

m fam 5 barn. H. Johanna Bergqvist 1859

B. Carl Axel 1890

 

Inh Skomak Ola Persson Olin 1858 Fjelkestad Fr Nr 44 1890             

m fam 4 barn 

                     

Inh f d dragon Nils Persson Lindahl 1867 Nosaby Fr Nosaby 1890     

Hust Gertrud Helena Troije 1863 Ystad    

                       

 

Inh Mjölnare Per Andersson 1864 Wä Fr Wä 1891       

m fam. H. Bengta Nilsdotter 1871 Färlöf

B. Mathilda 1892 Åsum      

                     

Mjölnare Adolf Hansson 1864 Tranås M-län Fr Finja 1892                 

m fam. H. Kerstin Olsson 1868 Wanstad M-län

B. Edvin Albert 1891, Hilma Paulina 1893 Åsum            

                     

Gjutare Johan August Bring 1856 Hammeda Kronob Fr Nr 44 1892    

m fam 4 barn  . H. Ingrid Andersdotter 1864 Wirestad

B. Alma Dorothea 1889 Kristianstad, Carl Gottfrid 1890 Åsum, Anton (tvilling) 1892 ibm,

Olof 1893, död 1893

 

Inh Arb Nils Olsson 1859 Åsum Fr Nr 47B 1892          

m fam 4 barn  . H. Elna Svensson 1860 Åsum                 

B. Olof 1886 ibm, Bertha 1887 ibm, Hanna 1889 ibm, Axel 1892 ibm, Alfred 1894 ibm

                     

Enk Bengta Nilsdotter Kron 1846 Sörby Fr Nr 44 1892                      

B Axel 1874 Knislinge, Nils Martin 1879 ibm                                       

                                           

Inh Arb Lars Karlsson 65 Danmark Fr Nr 47B 1892                           

m fam. H. Blända Jönsdotter 1863

B. Annie 1893                                          

 

Mjölnaredr f Artill Sven Carlsson Cedergren 1867 Knislinge Fr Kstad 1892              

m fam. H. Carolina Elisabeth Sjöberg 1868 Kalmar

B. Aina Elfrida 1891 Kristianstad, Oscar Hilding 1893 Åsum, död 1893

 

Inh f d Artill Anders Olsson Holmgren 1860 Hammarlunda M-län, död 1893              

Hustru Enk Hanna Hansson 1862 W Wram                                          

B. Julius 1884 26/11 Krstd, Sigrid 1886 6/10 ibm, Olof 1888 25/8 ibm, Anton 1891 9/6 ibm. Fr Krstd 1892

 

 

Smed Nils Lindqvist 1865 Ifvetofta

Hust Sissa Mattsdotter 1859 Näsum

 

 

Inh Enkan Sissa Olsdotter Gran 1840 Träne

 

Inh Arb Anton Martin Andersson 1876 Wä

 

Inh Sömmerskan Anna Andersdotter Gran 1872 Wä

 

f  Soldat Peter Hansson Ekholm 1857 Riseberga

Hust. Christina Nilsson 1851 Skepparslöf

Hust. oä B. John Oscar 1883 Kristianstad, Sofia Theresia Elisabeth 1891 Kristianstad, död 1894 Bådas B. Frans Theodor 1894 Åsum, död 1895

 

 

 

 

Jernarb Johan August Ekstrand 1864 Asarum

Hust Martina Josefina Håkansson 1865 Karlshamn

B. Helena Natalia 1888 Karlshamn, Fredrik 1890 Mörrum, Maria 1892 Mörrum, Axel Julius 1895

 

Inh Järnsvarfvare Johan Edvard Andersson Hägg 1871 Moheda

 

Inh Arb Carl Johan Jonasson 1871 Åryd, död 1894

 

Enk Bengta Nilsdotter Kron 1846 Sörby

B. Axel 1874 Knislinge, Nils Martin 1879 ibm,

Gjutare Axel Kron 1874 Knislinge

 

Werkstadsarb Johan Linus Borg 1863 Backeby Skaraborg

H. Anna Lovisa Svensdotter 1859 Starrkärr Skaraborg

B. Esther Cecilia Magdalena 1889 Lidköping, Anna Aurora 1892 Lidköping, Carl Georg Waldemar 1895 Åsum

 

Inh Smedarb Ola Åström 1864 Åsum

Hust Ingrid Hoffberg 1868 Genarp

B. Esther Antonia 1891 Åsum, Agnes Amalia (ej döpt) 1894 Åsum

 

Plåtslagerimästare Carl August Johansson 1866 Wirestad

Hust Blenda Nikolina Dahl 1876 Stenbrohult

B. Carl Evald 1895 Kristianstad

 

 

Snickare Nils Oredsson Djurberg 1870 Kiaby

Hustru Karna Olsdotter 1868 Kiaby , död 1917

B. Otto Wilhelm 1894 Kristianstad

H. Fröken Hulda Nilsson 1880. Vigda 1918

 

Arb Per Svensson 1865 Grydt

Hust Johanna Maria Bring 1853 Hammeda

Hust oä B. Carl 1885 Qviinge, Albert Wiktor 1890 ibm

Bådas äkt B. Albert 1895 Knislinge

 

Snickare Nils Johan Jonasson Johnsson 1852 Åryd

Hust Bengta Jönsdotter 1855 Bräkne Hoby

B. Carl Wiktor 1879 Åryd, Ernst 1881 ibm, Robert 1882 ibm, Charles 1889 ibm, Jenny Alfrida 1896 Åsum, Ludvig Reinhold 1898

 

Smed Johan Baptist Julius Rosenhall 1849 Skarhult

Hust Karolina Persdotter 1862 Gudmundtorp

Hennes B. Emilia Ekberg 1882 Engelholm

Bådas B Frida 1892 Engelholm

 

Snickare Nils Alfred Nilsson 1873 Fjelkestad

h. Anna Mattisson 1874 Efveröd

Vigda 1898

B. Albert Reinhold 1898, Yngve Ragnar 1901

 

Arbetare Nils Nilsson 1876 o h Mathilda Persson 1875

B. Anna Elvira 1901

 

Tunnbindare Bengt Andersson 1835 St Harrie Död 1897

Enk Hust Johanna Davida Dahlgren 1835 Malmö

Inh d. Ingeborg Petronella Elisabeth Andersson 1871 Stockholm

s. Johan Axel Andersson, döfstum, 1873 Södertelje

 

Inh Arb Per Månsson 1866 Qviinge

h. Elna Andersson 1863 Skepparslöf

B. Ellen 1892 Åsum, Fritz 1895 Hyllie M-län, Emma Elisabeth 1899 Åsum

 

Silfverarb Nils Olsson 1861 Malung Fr Jönköping 97 Till Jönköping 98

h. Hilma Augusta Blomqvist 1862 Habo Skarab

Hennes oä s Folke Tage Alexius 1885 Habo

Hennes oä d Asta Sigrid Ingeborg 1888 Habo

Bådas d. Ruth Karin Wilhelmina 1893 Jönköping, s. Nils Olof 1895 ibm

 

Inh Arb Nils Andersson 1870 Wånga

h. Bengta Karlsdotter Mejer 1870 Andrarum

 

 

Inh Plåtslagare f d Art Nils Majgren 1858 Wä

h. Hilma Lindström 1860 Kristianstad

B. Alma 1881 Kristianstad, Herman 1887 ibm, Ernst 1889 Åsum, Edvard 1892 Åsum, Emil 1897 Åsum, Hilda Maria 1899

 

Qvarnarb. Carl Svensson Molin 1871 Jemshög

h. Anna Christina Petersson 1869 Gårdsby Kronoberg

d. Ellen 1895 Kristianstad, d. Hilma 1897 Kristianstad

s. Carl 1898

 

Skomakare Olof Holmberg 1872 Asarum

h. Mathilda Carlsdotter 1876 Gammalstorp

s. Thure Lambert 1898 Åsum, Olof Gunnar 1900, Knut Ivar 1902

 

 

Maskinist Karl Svensson 1863 Väckelsång

h. Hulda Albertina Granell 1862 Riseberga

Hennes d. förra äkt Hedvig Maria 1884 Helsingborg

Dito s. Assar Theodor 1893 Kristianstad

Flicka Anna Otilia Karlsson 1894 Gammalstorp Fr Gammalstorp 1898

B. Hanna Elisabeth 1898, Ebba Viktoria 1900

 

Borstbindargesäll Johan August Theodor Ek 1869 o h Anna Kristina Servin 1874

B. Harry Valdemar 1898

 

F artillerist Nils Svensson Ekstrand 1873 o h Sigrid Svensdotter 1876

B. Nils Sigfrid 1899

 

Smed Sven Edvin Månsson Vahlberg 1879 o h jungfru Elin Katarina Hultberg 1878

Vigda 1901

B. Nils Ludvig 1902

 

 Arbeterska Alma Augusta Rohlin 1877

B. Helga Ingeborg 1903

 

Arbeterska Gunhilda Björkqvist 1855, död 1903

 

Järnsvarvare Anders Hansson 1876 o h Matilda Elisabet Rydberg 1880

B. Gösta Valdemar 1904, Elsie Viola Elisabet 1910

 

Fabriksarbetare Frans August Karlsson Almqvist 1877 o h Olga Katarina Augustsson 1876

B. Iris Linnea 1904, Olga Margareta 1908

 

Dräng Hans Nilsson 1869 o h Sigrid Nilsson 1873

B. Hans Gunnar 1906

 

Arbeterska Alma Augusta Rohlin 1877 g m arbetare f artillerist  Ehrnfrid Persson Strid på Nr 108 f 1875. Vigda 1906

 

Snickare Bengt Nilsson 1839, död 1906

 

Maskinist Olof Hansson 1878 o h fabriksarbeterska Anna Larsson Nr 69 1880

Vigda 1907

 

Arbetare Karl Albert Gustafsson 1882 o h hushållerska Johanna Freij 1869

Vigda 1907

 

Bromsare Anton Holmgren 1891 o h yllefabriksarbeterska Ingegärd Frideborg Landin 1891

Vigda 1912

 

Murare August Vilhelm Olsson 1884 o h Selma Allida Johansson 1882

B. Astrid Elisabet 1913, Tyra Ingegärd 1914 död 1914, Anna Greta 1916, Yngve Harald 1919, Odöpt gossebarn 1920 död 1920, Brita Linnea 1922

 

Stationsskrivare Artur Joel Nilsson Herne 1890 o h telefonist Alma Persson 1888

Vigda 1915

B. Elsa Gördis Ingebritt 1917, Elna Gerda Gunvor 1922

 

Järnvägsarbetare Herman Mårtensson 1890 o h yllefabriksarbeterska Emelie Sofia Svensson 1889. Vigda 1916

 

Bokhållare (disponent 1923) Karl Axel Norrman i Krstd 1886 o telefonist (hustru 1923) Gerda Persson 1895. Vigda 1916

B. Karl Erik Krister 1916, John Erik Vilhelm 1923

 

 

 

Skoarbetare Sven Oskar Persson 1882 o h Helga Josefina Hansson 1886

B. Maria 1916

 

Handlande, grovarbetare Bernhard Johan Axel Andersson 1869 o h Pella Hansson 1878

B. Signe Astrid Linnea 1916, Stig Arne Hans 1924

 

Hemmadotter Ebba Marine Nilsson 1897 g m träarbetare Per Alfred Svensson i Hässleholm f 1887. Vigda 1918

 

Ryktare Nils Månsson 1887 o hushållerska Ellen Ingeborg Jönsson 1895

B. Gösta Yngve 1919

 

Murare Nils Adolf Nilsson 1892 o h tjänarinna Anna Antonia Persson 1892

Vigda 1920

 

Yllefabriksarbeterska Anna Jönsson 1896, död 1920

 

Trädgårdsarbetare Sven Leonard Hallberg o h Elin Alfrida Jönsson

B. Sven Allan Valter död 1920 född 1915

 

Bromsare Axel Persson Ahlbäck 1896 o h Ida Eleonora Jönsson 1895

B. Stina Margit Emilia 1921, Paul Helge Edvin 1922, Alva Saga Ingeborg 1924

 

Murare Nils Adolf Nilsson 1892 o h Anna Antonia Persson 1892

B. Gunda Vilhelmina 1921, Nils Egon 1923

 

Bromsare Axel Ture Nilsson 1889 o h Hilda Teresia Johansson 1897

B. Nancy Teresia 1923

 

Fabriksarbeterska Emma Jönsson 1894 g m elektriker Alfred Vilhelm Nilsson Härlöv Nr 29

f 1896. Vigda 1924

 

Slaktare Jöns Svensson o h Elna Svensson f Flykt 1863 död 1925

 

Yllefabriksarbeterska Elisabet Svensson 1905

B. Hans Rune 1927

 

Sömmerska Kardina Håkansson 1905

B. John Serny 1930

 

Banarbetare Frans Georg Lindholm 1908 o h hembiträde Inez Frideborg Johansson 1915

Vigda 1935

 

Montör Erik Harald Malmgren 1901 o h Berta Antoinette Erika Eriksson 1908

B. Doris Marie Louise 1937

 

Textilarbeterska Ida Hildur Mårtensson 1916 g m grovarbetare Göte Sigvard Hansson i Malmö f 1906. Vigda 1938

 

 

Plåtslagare Einar Reinhold Rosander 1906 o h Elsa Antoinette Nilsson 1908

B. Jan Ingvar Robert 1939

 

Köksbiträde Sonja Margareta Vivika Eriksson 1915 g m maskinist Hans Malte Egon Andersson i Malmö f 1911. Vigda 1940

 

 

Härlöv Nr 46

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Hökerihandl. Adolf Ferdinand Häggström 1848 Wisby Fr Nr 33 1886

H. Maria Olivia Olsson 1832 Gerum Gotland

B. Maria Adolfina 1871 Wisby

Till Amerika 1888 m fam Fr Amerika 1890, Till Norge 1894 30/3  

                     

Enkefru Catharina Elisabeth Häggström 1813 Wisby. Fr Oscarshamn 1888 Död 1888

                     

Inh Dräng Jonas Edvard Bengtsson 1872 Tjörnarp Fr Stoby 1886 Till Amerika 1889

                     

Inh Soldat Anders Mårtensson Ekstrand 1859 Maglehem. Fr Maglehem 1888

Till Glimåkra 1889           

Hust Beatha Bengtsson 1860 Trönninge Gifta 1888 Till p 640 1888      

                     

Inh Arb Ola Olsson Björklund 1852 W Wram Fr W Wram 1879 Fr Nr 39 1887       

m fam            

 

Inh f d Husar Hans Andersson Sjöberg 1853 Fosie Till Kstad 1890

Till Nr 44 1893 Till Odal Nr 3-4

H. Elna Carlsdotter 1852 Lyby                 

B. John Heribert 1884 Malmö, Emil Anton 1885 ibm, Anna Lovisa 1887 Åsum, Helga

Maria 1890, död 1892        

 

 

Inh f d Art Emil Wilh Svärd 1858 Mellby Fr Nr 42 1887

m fam. H. Carolina Jonasson 1861

B. John Fredrik 1888

 

Inh Gjuteriarb Peter August Lander 1836 Götheryd Fr Nr 45 1887 Till Nr 48 1891

m fam 6 barn. H. Bengta Carlsson död 1888, född 1847

 

Inh Arb Sven Olsson 1860 Wä Fr Efveröd 1887 Till Gustaf Adolf 1888

m fam 3 barn. H. Hanna Bengtsdotter 1856

B. Anna 1888, död 1888

 

Inh Smed Martin Åkerman 1857 Barkåkra Fr Gammalstorp 1888 Till Nr 44 1890

Hust Hilda Holmberg 1860 Jemshög

m 2 barn B. Rudolf Herman 1888

                     

f d Art Nils Majgren 1858 Wä Fr Kstad 1888 Till Nr 51 1890 Till Nr 46 1891 Till Nr 48 1892 Fr Nr 48 1895

 m fam H. Hilma Lindström 1869 Krstd     

B. Alma 1881 Kristianstad, Herman 1887 ibm, Ernst 1889 Åsum, Edvard 1892 ibm

                     

Inh Filare Olof Wiktor Möller 1852 Hörby Fr Asarum 1888 Till Brännkyrka 1889

m fam            

                     

Arrendator Per Mattisson 1863 Wä Fr Träne 1889 Till Kstad 1889  

m fam            

 

Inh f d Art John Bengtsson Malm 1858 Wä Fr Nr 10 1890 Till Nr 49 1893 Till Nr 10 1895

Till W Skräflinge 1897     

H. Christina Josefina Wilhelmina Hjerstsson 1866 Gårdby Kalmar län   

B. Nils Oskar 1888 Wä, John Christian 1890 Åsum, Ellen Beata (icke döpt) 1892 ibm

Berta 1892

 

f Arrendatorn Slaktaren Nils Mattias Wetzell 1860 (40?)Fr Färlöf 1891

Till sid 326 1894 Nr 47A

H. Barnmorska Anna Persdotter 1860 Färlöf

Vigda 1891

Hennes B. i 1sta giftet: Fredrik 83 Färlöf, Joel 86 ibm,

Bådas Tage 1892 Åsum

                     

Murare Per Svensson 1847 Djurröd Fr Kstad 1891

Hust Marie Zetterström 1843 Träne

5 barn

 

Smedarb Per Månsson Malmberg 1869 Gustaf Adolf Fr Gustaf Adolf 1892

Till Härlöf Nr 50 1895 Till Nr 44 1897

H. Anna Olsdotter 1868 Fjelkinge

B. Alma Maria 1890 Gustaf Adolf, Mathilda Ulrika 1892 ibm död 1894, Martin Oskar 1894 Åsum

 

Inh Arb kakelugnsmakare Karl Magnus Petersson 1863 Härlunda död 1902 Fr 39B 1892

Fr Nr 33 1886

H. Anna Olsson 1861 Sölvesborg            

B. Hilding Hugo 1889 Åsum, Fritz Ludvig 1891 ibm, Esther Sofia 1894 ibm död 1897

Helena Ruth 1896 Åsum, Carl Ferdinand 1899, Esther Karolina 1901                  

 

 

Inh Arb plåtslagare Anders Andersson 1860 9/6 Gammalstorp Fr Nr 28 1892 Fr Lillö 1891

H. Else Sunesdotter 1844 död 1903 Gammalstorp      

Hennes oäkt B. Mathilda Carlsdotter 1876 ibm, Carl Johan Carlsson 1878 ibm, Jenny 1881 ibm                                                                                                          

 

 

Ägare? Patron Lars Anton Ludvig Alexis Hasselström 1835 Kristianstad

Fr Krstd 1894 13/12 Till Krstd 1896 23/11

Hust Ebba Wilhelmina Lindberg 1838 Kristianstad                                

B. Dagmar Emilia 1873 Kristianstad, Knut Birger Ludvig 1875 Kristianstad                

 

 

 

Hus Eger Handlanden Szymel Friedman 1857 Polen. Mosaisk trosbekännelse.

Fr Krstd 1896 19/11 Till Stockholm 1897 17/9

Hust Klara Bittlewsky 1859 Berlin                                  

B. Charles 1886 Kristianstad, Amalia 1888 ibm, John 1889 ibm, Semy 1891 ibm, Sigfrid 1893 ibm, Golde Greta 1895 ibm                                           

 

Ny ägare 1897(?) bryggare Ola Larsson i Nr 48

 

 

Kapptillskärerska Fröken Thilda Håkansdotter 1869 Allmundsryd Fr Kstad 1896

Till Sthlm 1897                                         

 

Pig Karolina Olsdotter 1873 Bräkne Hoby                      

Pig Jenny Johannesdotter 1879 W Thorsås Kronoberg    

 

Inh Arb Olof Jönsson 1860 W Wram Till Nr 42 1897   

Hust Elna Svensdotter 1865 Köpinge        

B. Anna 1888 Köpinge, Alfred 1895 Åsum                    

 

Inh Arb August Carlsson 1873 Gammalstorp o h Anna Nilsson 1872 Åsumtorp

B. Elvira 1906, Albert 1911

 

Inh Arb Anders Månsson Hjert 1863 Hjersås Fr Nr 44 1895

Hust Anna Persdotter 1853 Gärds Köpinge

B. Hilding 1891 Åsum

 

Arb f Sappör Sven Svensson 1866 Kyrkhult Till Nosaby 1895

Hust Mathilda Nilsdotter 1866 Mjellby

B. Sven 1893 Kristianstad

 

Murare Per Svensson 1847 Djurröd Till Nr 9 1894 Till Odal Nr 3-4 1895

H. Maria Zetterström 1843 Träne

B. Anna 1870 Träne, Christina 1874 ibm, Nils Frans 1876 ibm, Sigrid 1882 ibm, Katharina 1884 ibm

 

Kakelugnsmakargesäll Lars Johnsson 1854 Uppåkra Fr Nr 39 1895 Till Nr 49 1897

Hust Anna Elina Petersson 1863 Karlskrona

B. Agnes Elvira Dorothea 1886 Karlskrona, Fredrik Leonard 1887 Kristianstad, Erik Arthur 1889 Åsum, Agda Maria 1893 Åsum, Ernst Theodor 1896 Åsum

 

 

Inh Måns Persson 1837 Färlöf Fr Odal Nr 25 1897 Fr Nr 9 1895   

h. Gunhild Andersdotter 1838 död 1905 Ousby           

                     

Inh Snick Abraham Larsson 1862 Ifö     

H. Klara Persson 72 Götheryd               

B. Hjalmar 1890 Åsum, Främja Emilia 1892 ibm, Hulda Elisabeth 1894 ibm, Anna Elvira 1896 ibm död 1896, Carl Ludvig 1897 ibm, Frida Ingeborg 1900  

                                           

 

Inh Smedges Ola Lundqvist 1858 Träne Fr Nr 31 1893                       

Hust Anna Larsdotter 1859 Wä                                                                                 

B. Nils 1880 Träne, Anders 1886 ibm, Sofia 1882 ibm, Johanna 1889 ibm, Alfred 1891 ibm, Erik 1893 ibm          

 

Gjutare Johan August Bring 1856 Hammeda Kronoberg Fr Nr 35 1893                     

Hust Ingrid Andersdotter 1864 Wirestad                                                                      

B. Alma Dorothea 1889 Kristianstad död 1894, Carl Gottfrid 1890 Åsum död 1894, Anton (tvilling) Åsum död 1894

 

Smedarb Ola Hansson 1864 Skepparslöf Fr Nr 49 1895 Till Nr 49 1897                 

Hust Bengta Svensson 1864 Maglehem                                                                      

B. Selma Amalia 1888 Skepparslöf, Hilma Eleonora 1889 Åsum, Anna Elise 1892 ibm, Esther Elisabeth 1894 ibm, Sigrid Alfrida 1895 ibm död 1896                                                                                        

 

Gjutare Peter Gustaf Eriksson 1862 Allmundsryd Fr Nr 53 1895 Fr Nr 50 1894

Hust Anna Larsdotter 1857 Oppmanna

Hustruns oä B. Ida 1883 Österslöf

Bådas äkta B. Emma Christina 1885 Oppmanna, Nils 1887 Österslöf, Ernst Sigfrid 1890 Nosaby, Carl Gunnar (ej döpt) 1894 Åsum, Lars Anton 1895 Åsum

 

Inh Arb Nils Nilsson 1858 Önnestad Fr Nr 50 1895

Hust Pernilla Jakobsdotter 1857 Wisseltofta

s. Carl Hjalmar 1898 Åsum

 

Inh Gjutare Johan August Lander 1876 Jemshög Fr Nr 48 1895

 

Inh Arb Sigrid Lander 1875 Jemshög Fr sid 348 1895 Nr 48

hennes syskon Carl Wilhelm 1879 Jemshög, Svante 1882 ibm, Ida Gunhilda 1884 Åsum, Agnes 1886 Åsum

 

Filare Carl Johan Frithiof Pamp 1869 Algutsboda Till Wexiö 1898

Hust Anna Nilsdotter 1865 Wä

B. Selma Edith Sofia 1894 Kristianstad, Fosterdotter Gerda Maria Petersson 1889 Wä, Hildur Eufemia Ruth 1896 Åsum, Adela  Karolina 1898 Åsum

 

 

Arb Israel Emanuel Wiklund 1867 Hernösand Fr Odal Nr 2 1897 Till Hernösand 1898

h. Lina Jeppsson 1868 Österslöf

d. Jenny Carolina 1896 Åsum

 

 

Arb Anders Andersson 1842 19/1 Rinkaby Fr Nr 9 1897

h. Maria Persson 1842 Winslöf

d. Inh Cecilia Andersson 1878 Köpinge

d. Inh Fabriksarb Hilda Andersdotter 1876 Kristianstad

 

 

 

 

 

Smedgesäll August Andersson Lindberg 1859 Wirestad Fr Nosaby 1898

h. Johanna Jönsdotter 1866 Lyby

B. Selma Linnea 1887 Wirestad, Nils Axel 1889 Örkened, Karl Ludvig 1892 Åsum, Maria Lovisa 1894 Kristianstad, Enoch Fabian 1896 Nosaby, Martin Bernhard 1898

 

Sömmerska Jenny Andersson 1881 g m hovslagaresoldat Sven Olsson Appelqvist i Kristianstad f 1873. Vigda 1899

 

Arbetare Nils Svensson född 1865 död 1902 o h Ingrid Nilsdotter

B. Anna Maria 1901 död 1902

 

Plåtslagare Alfred Löfqvist 1875 o h Hanna Svensson 1871

B. Esther Maria 1903, Annie Banera 1905 död 1906, Agnes Cecilia 1907

 

Skräddaregesäll Sven Englesson Viberg o h Bengta Jönsdotter (avliden)

B. Carl Alexius 1899, död 1903

 

 

Sadelmakare Johan Oskar Roos 1875 o h Alma Majgren 1881

B. Asta Frideborg 1905 död 1907, Gustaf Adolf 1909, Astrid Elisabeth 1912

 

Murare Nils Johan Hast 1877 o h jungfru Ingrid Åkesson 1877

Vigda 1906

B. Elsa Alfhild 1906, Nejma Greta Ingeborg 1908

 

Gjuteriarbetare Gustaf Karlsson 1873 o h Thilda Andersson 1876

B. Ture Lambert 1906 död 1907, Kitty Ingeborg 1910

 

Fabriksarbeterska Selma Amalia Hansson 1888, död 1907

Fabriksarbeterska Anna Olsson 1886, död 1907

 

Fabriksarbeterska Hanna Olsson

B. Sune Torvald 1909 död 1909

 

Arbetare Karl Malmberg 1881 o h Bea Vilhelmina Johansdotter 1881

B. Ragnar Edvin 1910

 

Biografmaskinist Karl Oskar Pihl 1875 o h Nelly Karolina Helgesson 1878

B. Gottfrid Vallentin Israel 1910 död 1910

 

Skräddaregesäll Karl Robert Olsson 1875 (frånskild) o fästeqvinna  Gerda Cecilia Berglund 1888. Vigda 1908

B. Gulli Harieth 1910

 

Grovarbetare Johan Olof Persson 1883 o h Ida Pernilla Olsson 1882

B. Evert Gunnar Valentin 1914

 

Grovarbetare Gottfrid August Alexander Karlsson 1888 o h Matilda Olofsson Brolin 1892

B. Anna Kristina 1915

 

Bryggare Ola Larsson, död 1916

 

Banarbetare Johan Johannesson 1884 (boende i Malmö) o h Selma Lovisa Segerholm 1887

B. Karla Henrietta 1916

 

Skrädderiarbetare Viktor Emanuel Berggren 1878 o h Olga Liljedahl 1883

B. Anna Greta 1916, Kurt Valdemar 1918, Elsa Linnea 1921

                     

 

Symaskinsagent Gustaf Erland Nordholm 1890 o h Ester Ingegerd Blomgren 1892

B. Edla Sonja 1917

 

Grovarbetare Hilding Gottfrid Sjölin 1890 o h Elvira Vetsera(?) Karlsson 1891

B. Sven Torsten Egon 1917

 

Grovarbetare Nils Andersson 1887 o h Elna Hansson 1894

B. Ruth Ingeborg 1917

 

 

Grovarbetare Karl Olof Nilsson 1880 o h Anna Matilda Nordgren 1890

B.Viking Alvar 1918

 

Tapetserare Sven Larsson 1899 död 1918

 

Montör Rudolf Johansson 1887 o h Edla Aurora Christoffersson 1892

B. Karl Henry 1919

 

Vagnmakeriarbetare Karl Herman Nilsson 1892 o h fabriksarbeterska Ester Maria Hall 1894

Vigda 1919

B. Karl Erik Erling 1920

 

 

Grovarbetare Karl Elof Persson 1888 o h Annelie Vilhelmina Larsson 1890

B. Malte Verner 1919 död 1920, Sonja Majken 1920

 

Skräddare Lars Valdemar Bonde Olsson 1889 o h Julia Axelina Åkesson 1899

B. Karl Börje 1920

 

Sömmerska Anna Freij 1863 g m husägare Nils Larsson Risberg i Färlöv f 1853

Vigda 1920

 

Kvarnarbetare Ernst William Andersson 1894 o h jordbruksarbeterska Ottilia Olsson 1893

Vigda 1920

B. Folke Verner 1920, Inez Viola 1922

 

Handlande Carl Larsson 1891 o h kontorist Betty Eleonora Björklund 1890

Vigda 1920

B. Karl Eric Werner 1920, Sven Ivar Henry 1923, Greta Elsvig 1925, Karin Elisabeth 1925

 

Målare Nils August Asp 1898 o h sömmerska Emilia Larsson 1893

Vigda 1922

 

Skräddare Emanuel Berggren o h Olga Berggren f Liljedahl 1883, död 1923

 

F hushållerska Celestine Löfdahl 1868, död 1926

 

Skräddare Bror Herbert Karlsson 1902 o h sömmerska Margit Linnea Brandberg 1907

Vigda 1927

B. Rosi Berta Valborg 1928

 

Bilförare Oskar Vilhelm Malmberg 1902 o h Dagny Sofia Adele Ask 1906

B. Rolf Lennart 1927

 

Handlande Carl Arvid Österberg 1898 o h Mary Elvira Bengtsson 1904

B. Brita Ingegerd 1928

 

Ångbåts(loks-?)eldare Carl Edvin Lindgren 1904 o h plåtslagaredotter Svea Teresia Lindström 1905 Vigda 1930

B. Emma Lajla Teresia 1931

 

Lokeldare Gunnar Natanael Olsson 1909 o h Anna Maria Johannesson 1910

B. Nils Gunnar Lennart 1932

 

Bilförare Erik Henry Nilsson 1903 o h Svea Albertina Ingeborg Ströbäck 1905

B. Gunnel Ingegärd 1932

 

Köksbiträde Agda Evelina Nilsson 1914, fader grovarbetare Svante Ferdinand Persson i Önnestad f 1914. B. Nils Eve Ingvar 1938

 

Brännmästareänka Bengta Larsson f Andersson (bryggare Ola Larssons änka) 1861, död 1939

 

 

Nr 47

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Dragon Sven Månsson Kellerman 1866 o h jungfru Kersti Andersson 1865. Vigda 1889

 

Järnsvarvare Carl Pettersson 1866 o h Bengta Andersson 1859

B. Annie Emilia Hildegard 1891

 

 

Rörläggare Oskar Wilhelm Löfqvist 1890 o h fabriksarbeterska Frida Elvira Wallin 1892

Vigda 1914

 

Grovarbetare Nils Karlsson Kampf 1888 o h Ingrid Magnusson 1881

B. Sonja Vilhelmina 1917

 

 

 

Härlöv Nr 47 A

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Gjutare Anders Johan Danielsson 1864(69, 63?) Moheda o h Johanna Carolina Wedin 1863 Väckelsång Fr Nr 41 1887. Till Sallerup 1895

B. Arvid Natanael 1886, Klara Albertina 1888, Gustaf Emil 1889, Anna Mathilda 1891 död 1892, Albert Edmund 1893

 

F artillerist Anders Carlsson Österberg 1860 Wisseltofta o h Johanna Olsdotter 1860, död 1891. Fr Nr 35 1887

B. Signe Johanna Carolina död 1889, född 1886

 

Husägare Ola Håkansson  1858 Efveröd o h Karna Andersdotter 1852. Fr Köpinge 1887

B. Emma Ellida 1888 . Till Amerika 1890

 

Eger Handl Häggström i No 46 Härlöf

 

Jungfru Kersti Andersson 1865

B. Hilda Nelly 1888

 

F dragon, skräddare Sven Månsson Kellerman 1866 Maglehem o h jungfru Kersti Andersson 1865. Vigda 1889. Till Nr 39 1890

 

Inh Arb Jonas Nilsson 1843 Täfvilsås Fr Åsum Nr 15 1890

m fam 6 barn

 

Smed Per Nilsson Almqvist 1860(59?) Djurröd, död 1911 o h Ingar Månsdotter 1860 Stoby

Fr Nr 48 1891, Till Nr 51 1896

B. Axel Vilhelm 1882 Hästveda, Hilda Maria 1884 Ignaberga, Carl Hjalmar 1885 Åsum, Hulda Elfrida 1889 ibm, Albin Herman 1891 ibm,  Dödfödd gosse 1893, Agnes 1894, Esther 1895

 

Eger Handl Häggström å No 46 Härlöf

 

Eger Hvitgarfvare Hans Nilsson Norberg 1843 Åsum Fr Krstd 1894 Till Krstd 1894

Hust Kersti Stark 1854 Nosaby

B. Hilma 1882 Kristianstad, Carl August 1886 Kristianstad, Henrietta Albertina 1872 Kristianstad

 

Gjutare Johan Andersson Nilsson 1869 o h Elsa Persson 1867

B. Martha Elisabeth 1893, Anna Maria 1896

 

Arb Åke Persson 1854 Långaröd Till Nr 53 1893

 

 

Plåtslagare f artillerist Nils Majgren 1858 Wä o h Hilma Lindström 1860 Krstd.

Fr Nr 48 1895. Till Nr 45 1897

B. Alma 1881 Krstd, Herman 1887 ibm, Ernst 1889 Åsum, Edvard 1892 ibm, Emil 1897

 

 

Eger slaktare Nils Matthias Wetzell 1840 Wä, död 1907 o h barnmorska Anna Persdotter 1860 Färlöf, död 1915. Fr Nr 46 1894

Mannens barn i 1:a giftet Fredrik 1883 Färlöf, Jarl 1886 ibm

Bådas B. Tage 1892 Åsum, Carla Kristina 1897

 

Gjuteriarb Johan Andersson Nilsson 1868 Nosaby Till Nr 50 1897

Hust Elsa Persson 1866 Kristianstad

B. Ellen Johanna 1892 Kristianstad, Martha Elisabeth 1893 Åsum, Anna Maria 1896 Åsum

 

Inh Pig Bengta Nilsdotter 1842 Träne

 

Handelsresanden Fotograf Ged.. Bernhard Datowitz 1871 Polen Fr Kstad 1896

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 Afva Skaraborg o h Sara Svensdotter 1859 Fullösa Skaraborg. Fr Nr 42 1894

B. Leila Kristina 1886 Lidköping, Carl Einar 1889 ibm, Anna Astrid Maria ibm, Axel Henning Gottfrid 1893, död 1898 Åsum, Ragnhild Linnea 1896 död 1898, Bror Henning Agaton 1898

 

 

Plåtslagare Robert Julius Carlqvist 1868 o h Anna Jeppsdotter 1861

B. Agnes Maria 1901, John Sigfrid 1903

 

Maskinist Martin Nilsson Möllerström 1876 o h Mathilda Johansson En 1874

B. Bror Bertil 1902 död 1902, Syster Berta 1902 död 1902

 

Mjölnardräng Johannes Forsberg 1871 o h Helena Lydia Flodman 1878

B. Tyra Elisabeth 1903, Arvid Valdemar 1906

 

Grovarbetare Olof Nilsson 1880 o h Hanna Jönsdotter 1878

B. Axel Reinhold 1907. Vigda 1906, hon fabriksarbeterska

 

Trädgårdsmästare Nils Persson 1882 o h Sigrid Holmgren 1886 (Syster till Julius Holmgren) B. Greta Ingeborg 1908, Erik Gösta 1910

 

Arbetare änkling Karl Kristensson

B. Nils Edvin död 1908 född 1902

 

Snickare Johan Söderlund 1875 o h Kristina Margareta Olsson 1883

B. Johan August 1909

 

Arbeterska Hilda Maria Almqvist 1884

B. Thure Edvard 1910, död 1910

 

Packmästare Julius Holmgren 1887 o h telefonist Anna Augusta Falck i Tollarp f 1886

Vigda 1911

 

 

Skräddare August Lars Lundberg 1885 o h Sigrid Håkansson 1884

B. Anna Greta Kristina 1915

 

Smedarbetare Karl Gunnar Eriksson 1894 o h Hilma Teresia Nilsson 1896

B. Brita Margit 1919. Vigda 1917, hon yllefabriksarbeterska.

 

Mjölkutkörare Herman Lindgren 1890 o h Ida Maria Hägg 1891

B. Valborg Linnea 1919

 

Fabriksarbeterska Selma Olsson 1894 g m magasinsarbetare Karl Borgardt Samuel Åberg i Kristianstad f 1892. Vigda 1921. B. Stig Evert Georg 1922

 

Statdrängsänka Elna Karlsson, död 1924

 

Hemmadotter Berta Frideborg Nilsson 1905 g m handelsbiträde Östen Leonard Bengtsson Nr 134. Vigda 1928

 

Sömmerska Rut Elisabet Nilsson 1920  g m smedarbetare Nils Valfrid Andersson Odal 2

f 1911. Vigda 1939

 

Byggnadssnickare Albert Persson 1916 o h Ester Viola Svensson 1920

B. Bo Ingvar 1940

 

 

 

Härlöv Nr 47 B

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger järnsvarvare Olof Nilsson 1849 Köpinge, död 1919 o h Malena Olsson 1863(62?) Österslöv, död 1923. Fr Krstd 1887

B. Gustaf Rudolf Gottfrid 1889, Ebba Karolina Hortensia 1893 (Senare gift med Ola Holmkvist nedan), Siri Adela Ingeborg 1900

 

Inh Smedges Plåtslagaregesäll Åke Nilsson Löfqvist 1847 Åsum, död 1927 Fr Nr 17 1890

Hust Elna Nilsson 1846 Köpinge, död 1913

B. Plåtslag Nils Löfqvist 1871 Åsum Till Amerika 1893, Hilda Carolina 1873 Krstd, Alfred 1875 ibm, Karl Amandus 1877 ibm, Axel 1879 Åsum, Anton Ferdinand 1883 ibm, Alma 1885 ibm, Anna Charlotta 1888, Oscar Wilhelm 1890

 

Eger Jernsvarfvare Anders Andersson 1853 Träne Fr Halmstad 1889 Fr Nr 47C 1890

H. Elna Persson 1854 21/11 Grydt Gifta 1875 30/12

B. Oscar Emil 1879 Kstad, Axel Henning 1886 Kstad, Hilma Amalia 1882 Kstad död 1899

 

Inh Jungfru Nilla Persson 1870 Åhus

 

 

 

Inh Arb Bonde Svensson 1849 Åhus o h Bengta Olsson 1856 Österslöf Fr Åsumtorp Nr 7 1890  m fam 3 barn. Till Nr 10 1891

 

Inh Jernsvarfvaren Carl Fredrik Persson 1865 Engelholm Fr Halmstad 1889 Fr 47C 1890

H. Bengta Andersson 1858 Skepparslöf

B. Anna Emilia Hildegard 1891 Åsum

 

 

Plåtslagare Jonas Svensson 1829 Nättraby Fr Själevad 1891 Till Nr 52 1891

Hustru Kristina Maria Pettersson 1830 Karlskrona

 

Inh Enk Pernilla Hansson 1843 Borlunda Fr Nr 45 1892 Fr Nr 10 1891

2 döttrar Anna Emilia Hansson 1880 Borlunda, Bengta Matilda Hansson 1884 Borlunda

Inh Smedlärl Hans August Olofsson 1872 Borlunda

 

Plåtslag Anders Bergqvist 1851 Fulltofta Fr Hbg 1892 Till Nr 52 1893

m fam H. Anna Nilsdotter 1850 Höganäs

B. Hjalmar Anton 1881 Hbg, Frans Oskar 1883 Hbg, Carl Wilhelm 1892 Hbg

 

Arbetare Lars Karlsson 1865 Danmark o h Blända Jönsdotter 1862 Hoby Blekinge.

Fr Krstd 1891 Till Nr 45 1892 Till Nosaby 1893

B. Esther Cecilia  1889 Åsum, Annie död 1892, född 1892

 

Inh Arb Nils Olsson 1859 Åsum Fr Hovby 18 1886 Till Nr 45 1892

Hust Elna Svensson 1860 ibm

B. Olof 1886 Åsum, Berta 1887 ibm, Hanna 1889 ibm

 

 

Skräddaregesäll Anders Kronqvist 1866 o h jungfru Carolina Rosdahl 1873

Vigda 1893. B. Odöpt flickebarn 1894

 

Snickare Måns Johansson Liljedahl 1863 Kärretorp M-län o h Ida Erika Ahlgren 1871 Önnestad Fr Halmstad 1893

B. Johan Edvard 1892 Halmstad, Enock Mauritz 1895

 

Inh fjerdingsman f d artillerist Per Jönsson Rosdahl 1847 Grydt o h Johanna Lindell 1845 Ousby Fr Nr 14 1893 (bomvaktare där) Inflyttad till Nr 14 från Kristianstad 1890 Till Odal Nr 12 1895

B. Adolf 1878 Ousby, Enoch 1880 Krstd, Emma Maria 1876 Ousby

 

1894 flyttar arbetaren Anders Johnsson Lundqvist f 1856 i Åsum in. Hustrun är Anna Persson f 1852 i Oppmanna. De kommer närmast med tre barn från Nr 50. Till Kristianstad 1896

 

Smed Hans Madsen 1864 Svendrup Jylland o h Nilla Larsson 1860 Österslöf. Han från Danmark 1895, hon från Österslöf samma år. Gifta 1895. Båda till Kristianstad 1896.

 

 

Smedarbetare Jöns Johan Bergström 1867 o h Christina Pålsson 1862

B. Otto Edvin 1897

 

Plåtslagare Alfred Löfqvist 1875 o h jungfru Hanna Svensson 1871

Vigda 1900.

 

Kvarnarbetare Nils Skog 1878 o h Anna Nilsson 1879

B. Hilda Elisabeth 1904, död 1905

 

Inh Jungfru Johanna Dahl 1865 Andrarum

 

Gjuteriarb August Molin1869 Åsum Fr Odal Nr 7 1897

h. Maria Håkansson1868 Nosaby

Hennes s. förra äkt Karl Arvid 1888 Krstd

Bådas s. Anders Håkan 1897 Åsum

 

 

Gjuteriarbetare Oskar Emil Andersson 1879 o h jungfru Bina Bernhardina Mattsson 1883

Vigda 1908. B. Erik Bertil 1910, Uno Harald 1914

 

Smedarbetare Sven Gustaf Hjalmar Rabe 1886 o h hemmadotter Alma Löfqvist 1885

Vigda 1908. Erik Arvid Oskar Gabriel 1909, död 1910

 

Järnsvarvare Axel Henning Andersson 1886 o h sömmerska Thilda Persson 1882

Vigda 1908. B. Adina Vilhelmina Alexandra 1909, Stig Valdemar 1912, Elsa Elisabeth 1913, Inga Margit 1916

 

 

 

Gjuteriarbetare Nils Nilsson 1882 o h fröken Charlotta Fredrika Hermanna Rabe 1882

Vigda 1908. B. Anna Elsa Charlotte 1909

 

Smedarbetare Axel Löfqvist 1879 o h Emma Josefina Tomasson (teaterrestaurangen) ? 1884

B. Nils Bertil 1909, död 1909

 

Stationskarl Ola Holmkvist 1885 o h Ebba Karolina Hortensia Nilsson 1893

Vigda 1913. B. Herta Dorotea Ingeborg 1913, Astrid Linnea 1915

 

Sömmerska Herta Dorotea Ingeborg Holmqvist 1913, död 1937

 

Järnsvarvare Andreas Löfdahl 1885, död 1915 o h Anna Charlotta Löfkvist 1888

Vigda 1913. B. Göte Arnold 1913

 

Rörläggare Oskar Wilhelm Löfqvist 1890 o h fabriksarbeterska Frida Elvira Wallin 1892

Vigda 1914

 

Handelsbiträde Erik Bertil Andersson 1910 o h Vega Karin Margareta Persson 1913

B. Leif Erik Frenne 1940

 

 

 

Nr 47 C

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Timmerman Hans Bengtsson 1852 Efveröd o h Johanna Abrahamsson 1844 Sönnarslöf Fr Nr 33 1887 Till Södra Åsum 1898

B. Otto Alfred 1880 Åsum, Agnes Carolina 1882 Krstd, Ebba Johanna 1884 Åsum

 

Jernsvarfvare Anders Andersson 1853 23/3 Träne. Fr Halmstad 25/5 1889 Att 8. Till p. 658 10/11 1890 Nr 47B                                           

Hust Elna Persson 1854 21/11 Gryth Gifta 1875 30/12                         

B. Oscar Emil 1879 30/4 Krstd, Axel Henning 1886 21/1 ibm, Hilma Amalia 1882 20/10

 

Inh Jernsvarfvaren Carl Fredrik Persson 1865 Engelholm Fr Halmstad 1889 Till 47B 1890 Till Nr 52 1891                             

 

Hustru Nilla Holmberg f Bengtsdotter 1865 Fjelkestad Till Kstad 1895

Maken, filare Håkan Håkansson Holmberg vistas i Amerika sedan 1892.

 

Murare Anders Ahlgren 1844 Önnestad Till Kstad 1894

Hust Emma Kristina Hansson 1847 Elfsborgs län

B. Maria Juliana 1882 Kristianstad, Hilda Amalia 1889 ibm

 

Elektrisk arbetare Johan Emanuel Sörling 1877 o h jungfru Anna Maria Pettersson 1877

Vigda 1902

 

Järnsvarvare Carl Gustaf Bergendahl 1863 Berga Kronoberg o h Hanna Andersdotter 1866 Jemshög Fr Amerika 1895

B. Dödfött flickebarn 1895, Carl Einar 1899

 

Stationskarl Peter August Hulthén 1881 o h Elise Åkerström 1881

B. Ture 1907

 

F polis Per Pettersson 1848, död 1933 o h Hanna Pettersson f Olsson död 1924

 

Typograf Birger Kornelius Flink 1899 o h Anna Martina Nilsson 1899, död 1930

B. Kjell Gunnar 1926, Sture Lennart 1934 (ny moder Anna Elisabeth Nilsson f 1906)

 

F järnsvarvare Anders Andersson 1853, död 1925 o h Elna Andersson f Persson 1854,

död 1928. (Bodde de inte i 47B?)

 

Järnsvarvare Oskar Emil Andersson o h Bina Bernhardina Mattsson

B. Karin Gertrud död 1930, född 1922  (Bodde de inte i 47B?)

 

Hemmadotter Adina Vilhelmina Alexandra Andersson 1909 g m kvarnarbetare Artur Sigfrid Almkvist i Kristianstad f 1902. Vigda 1931

 

 

 

Härlöv Nr 48

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Ola Lilja härunder

Huseg (ändr till Inh)Ola Lilja 1846 27/8 Skepparslöf  o h Anna Jönsson Fr Skepparslöf 1886 Att 112. Till p 668 Nr 48 1888 Till Kstad 1891

m fam 4 barn B. Selma 1886 död 1890

 

Inh Smed John Oskar Rydberg 1840 Köpinge Fr p 209 Nr 41 1886. Till p 669 Nr 48  1888

m fam 5 barn Fr Nr 30 1885 Till Nr 54 1890

 

Smed Per Nilsson Almqvist 1860(59?) Djurröd o h Ingar Månsdotter 1860

Fr p 172 Nr 31 1886. Till p 669 Nr 48 1888 Till Nr 47A 1891

B. Hulda Elfrida 1888 död 1888, Hulda Elfrida 1889, Albin Herman 1891

 

Smidare Ola Håkansson 1860 o h Mathilda Persdotter 1866

B. Hilding 1888

 

Eger Brännmästare Bryggare Ola Larsson 1852 8/5 Önnestad. Fr p 679 Nr 49 1890 10/11

Hustru Bengta Andersdotter 1861 17/1 Wä. Gifta 1888 31/5

B. Nils 1889 24/5 Åsum, Carl 1891 18/2 ibm, Anna 1892 20/12 ibm, Oskar 1895 20/3, Helga 1897 20/7, Sven 1899

 

Smidare Ola Håkansson Holmberg 1860 Kyrkhult o h Ingar Isaksdotter 1860

Till Nr 51 1890 Till Amerika 1892

B. Per död 1888 född 1886, Clara Olga 1890, Oscar Carl 1890

 

Inh Smed Nils Svensson 1860 Attarp Fr Landskrona 1888 Till Nr 39 1889

m hustru

 

Smedarb John Johnsson Lindqvist 1853 Götheryd

m fam

 

Inh Smed Johan Ehrenfrid Blomgren 1860 Ystad Till Kstad 1888

m fam

 

Inh Gjutare Peter August Lander 1836 Götheryd död 1894 Fr Nr 46 1891

Enkling 1891

B. Johan August 76 Jemshög, Carl Willhelm 79 ibm, Svante 82 ibm, Sigrid 75 ibm, Ida Gunhilda 84 Åsum, Agnes 86 ibm Barnen till Nr 46 1895      

 

Inh f d Artill Nils Majgren 1858 Wä Fr Nr 46 1892 Fr Nr 51 1891 Fr Nr 46 1890

Till Nr 46 1895

H. Hilma Lindström 1860 Krstd

B. Alma 1881 Krstd, Herman 1887 ibm, Ernst 1889 Åsum, Edvard 1892 ibm            

 

Piga Hilda Olsdotter 1881 Broby

 

 

f d Artilleristen Per Johansson Stjernqvist 1874 Winslöf Fr Kstad 1895 Till Odal 29 1897

Hust Gerda Lovisa Dahlman 1877 Åhus

B. Dödfött gossebarn 1896

 

Kopparslagare Anders Ifvarsson 1853 Götheryd Fr Kstad 1893 Till Lund 1898      

Hust Christina Pettersson 1841 Ryd                                

B. Enoch Emil Ifvarsson 1878 Ousby                              

 

Snickare Sven Bernhard Svensson 1866 Ousby Fr Sölvesborg 1894

Hust Karolina Johnsson 1867 Mörrum                        

B. Hjalmar Sigfrid 1893 Sölvesborg, Carl Gustaf 1895 Åsum död 1898                

 

Inh Arb Jöns Olsson 1858 Ö Sallerup Till Kstad 1893  

 

 

Inh Smed Nils Lundberg 1859 Kristianstad, död 1906, Fr Nr 52 1895 Till Hbg 1897. Tillbaka?  Hos Anders Andersson Nr 47B april 1896-dec 1896                    

Hustru Anna Olsson 1854 Ö Wram          

B. Nils 1885 Lund              

 

Inh Gjuteriarbetare. Gustaf Carlsson 1873 Gammalstorp Fr Nr 46 1896 (Eger bryggare Ola Larsson) H. Thilda Andersson 1876 Linderöd. Vigda 1899   

Oä B. Ellen 1896 Åsum (modern fästeqvinna), Anna 1899, Sara 1902                   

 

Arbetare Nils Persson 1871 o h piga Bothilda Bengtsson 1870

Vigda 1899

 

Kakelugnsmakare Gustaf Georg Pettersson 1864 o h Bengta Holmberg 1864

B. Frans Einar Gäjer död 1902 född 1895, Yngve Hjalmar 1899 död 1900,

Helmi Martina 1901

 

Vagnmakare Per Åkesson 1862 o h Anna Nilsson 1867

B. Nils Berthil 1899

 

Gjuteriarbetare Carl Blomqvist 1866 o h Thilda Svensson 1870

B. Thyra Eleonora 1900

 

Kontorist John Jonsson 1854 o h Sigrid Fredrika Fjellner 1861

B. Valdemar 1900 död 1900

 

Jungfru Amalia Sofia Åkesson 1877, Fadern skrädderiarbetare Sven Dahl i Krstd 1880

B. Gunnar Waldemar 1900

 

F handlande, grovarbetare Anders Andersson 1852 död 1902

 

Vävare Carl Magnus Nilsson 1873 o h Gerda Andersson 1877

B. Carl Gunnar 1902

 

 

Bageriarbetare Nils Carlsson Bergqvist 1867 o h Ellen Fredrika Olsson 1868

B. Eva Linnea 1903

 

Arbetare Sven Johan Andersson Palm 1874 o h Anna Svensdotter Risberg 1874

B. Olga Elvira död 1904 född 1901, Erik Gunnar 1903,

 

Kakelugnsmakare Lars Johnsson o h Anna Elina Petersson

B. Lars Albert död 1904 född 1900

 

Skomakare Nils Olsson 1872 o h Emma Maria Rosdahl 1876

B. Nils Erik Albert 1905

 

Elektriker Gustaf Hjalmar Blomgren 1897 o h yllefabriksarbeterska Herta Emilia Roos 1900 fr Helgedal. Vigda 1922

 

Konduktör Axel Hansson o h Alma Paulina Larsson

B. Greta Andrea Hansson död 1922 född 1906

 

Bryggeriägare Josef Sigfrid Åkesson 1895 o h Ellen Linnea Rosengren 1898

B. Inga Gunvor 1924, Karl Ingvar 1928, död 1931

 

 

 

Härlöv Nr 49

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Snickare Nils Larsson 1844 Fjelkestad, död 1917 o h Elna Johansson 1845 Kiaby, död 1928.  Fr Nr 14 1887

B. Fosterdotter Esther 1885 Åsum

 

Inh Brännmästare Ola Larsson 1852 8/5 Önnestad. Fr Önnestad 24/2 1888 Att 6.

Till p 679 Nr 49 1888  Till Nr 48 1890  Brännmästare redan i Önnestad

Hustru Bengta Andersdotter 61 17/1 Wä. Gifta 31/5 1888

B. Nils 1889 24/5 N. Åsum

 

Inh Arb Lars Hansson 1835(29?) Wemmerslöf död 1888. Fr Nr 10 1887

m fam H. Enka Anna Månsdotter 1835 Nosaby. Hon till Oppmanna 1892

 

Inh Gjuteriarb Nils Petersson 1863 N Mellby Fr Nr 41 1887 Till Sörby 1888

m fam

 

Inh Gjut. Anders Tykesson Kjellander 1846 Höör o h Bothilda Andersdotter Fr Nr 41 1887 Till Lund 1890

m fam 7 barn. B. Martin Albin död 1890, född 1879

 

Inh f Art Carl Nilsson Anderberg 1860 Wittsjö o h Hanna Johansson  Fr Kstad 1888 Till Kstad 1889

B. Carl Harald död 1889, född 1887, Esther Linnea död 1889, född 1888

 

Inh Arb Sven Olsson Lundin 1854 Winslöf o h Elna Olsdotter 1846 Huaröd Fr Nr 41 1889

Till Nr 44 1895

B. Nils 1882 Winslöf, Anna 1886 ibm, död 1894

 

Inh Åbodotter, sömmerska Emma Wilhelmina Månsdotter 1863 N Rörum Till Kstad 1892

med 2 oä barn Emmy Wiktoria 1889, Esther Natalia 1891

 

Inh Filare Gustaf Magnusson 1863 Göteryd Fr Nr 52 1890

m fam

 

Inh Mjölnare, arbetare Nils Persson 1849 Nosaby o h Mathilda Svensson 1852 Qviinge Fr Nr 41 1891 Fr Nr 50 1889 Till Nr 50 1895 Till Nr 49 1896

B. Bertha 1882 Tjörnarp, Maria 1883 ibm, Nils Gustaf 1885 Häxeröd, Carl Henning 1886 ibm

 

 

 

Arb Jöns Persson 1858 Färlöf Till Nr 33 1892

m hustru

 

 

 

 

 

Inh Arb Ola Hansson 1864 Skepparslöf o h Bengta Svensson 1864 Maglehem Fr Nr 6 1892

Till Nr 46 1896 Till Nr 49 1897

B. Esther (Selma?) Amalia 1888 Skepparslöf, Hilma Eleonora 1889 Åsum, Anna Elisa 1892 ibm, Esther Elisabeth 1894 ibm, Gustaf Alfred (tvilling) 1898 Åsum, Helga Alfrida (tvilling) Åsum, båda tvillingarna döda 1898

 

Inh Arbet Olof Johansson 1871 Gammalstorp Till Örja 1896

 

Maskinist Mårten Månsson Sjöstrand 1854 Borrby o h Kersti Blomdahl 1849 Wä, död 1896

Till Kstad 1896

 

Inh f d Art John Bengtsson Malm 1858 Wä o h Christina Josefina Wilhelmina Hjertsson 1866 Gårdby. Fr Nr 46 1893 Till Nr 44 1893 Till Odal 3-4 1896

B. Nils Oskar 1888 Wä, John Christian 1890 Åsum, Ellen Beatha (icke döpt) 1892 ibm, Ruth Elisabeth (icke döpt) 1895 ibm

 

Plåtslagare Anders Bergqvist 1851 Fulltofta Fr Nr 52 1896 Fr Nr 47B 1893 Till Nr 61 1897

Hust Anna Nilsdotter 1850 Höganäs

B. Hjalmar Anton 1881 Helsingborg, Frans Oskar 1883 ibm, Carl Wilhelm 1892 ibm

 

Gjuteriarb Olof Ferdinand Ekström 1872 Krstd Hos Anders Andersson Nr 47B okt 1896-dec 1896. Hust Maria Dahl 1876 Andrarum

B. Emil Ferdinand 1895 Åsum, Gustaf Ludvig 1898 ibm

 

Skomakargesällen Nils Bergström 1865 Hammarlunda M-län Till Hbg 1894

 

Inh Smedgesäll Ola Lundqvist 1858 Träne Fr Nr 46 1895 Fr Nr 31 1893

Hust Anna Lardotter 1859 Wä, död 1899

B. Nils 1880 Träne, Anders 1886 ibm, Sofia 1882 ibm, Johanna 1889 ibm, Alfred 1891 Åsum, Erik 1893 Åsum död 1897, Anna 1896 Åsum död 1896, Erik Bernhard 1897 Åsum, Odöpt flickebarn 1899

 

Gjuteriarb Olof Ferdinand Ekström 1872 Krstd Hos Anders Andersson Nr 47                 

okt 1896-dec 1896

Hust Maria Dahl 1876 Andrarum

B. Emil Ferdinand 1895 Åsum, Gustaf Ludvig 1898 ibm

 

Kakelugnsmakargesäll Lars Johnsson 1860 Uppåkra Fr Nr 46 1897

h. Anna Elina Petersson 1863 Karlskrona

d. Agnes Elvira Dorothea 1886 ibm, s. Fredrik Leonard 1887 Krstd, s. Erik Arthur 1889 Åsum, d. Agda Maria 1893 Åsum, s. Ernst Theodor 1896 Åsum, Odöpt gossebarn 1899, Odöpt flickebarn 1899, Odöpt flickebarn 1899, Lars Albert 1900, Gustaf Einar Eugen 1903

 

Vagnmakargesäll Carl Olsson Lindeborg 1876 o h mejerska Bengta Svensson 1874

Vigda 1899

B. Siri Adina 1900, död 1903 Siri Viktoria 1904

 

 

Filare Axel Landin 1880 o h Hilda Maria Gustafsdotter Krstd 1871

Vigda 1901

 

Klockare och organist Herman Fahlström 1854, död 1900 (olycksfall i trappa)

 

Gjuteriarbetare Per Månsson 1866 o h Elna Andersson 1863

B. Anna 1902, Helga 1903

 

Arbetare Jöns Jönsson 1871 o h Ingrid Katarina Karlsdotter Almqvist 1869

B. Karl Adolf Ivan 1904

 

Arbetare Gottfrid Nylén 1880 o h arbeterska Amanda Sofia Andreasson 1881

Vigda 1905

 

Sadelmakare Alfred Persson 1885 o h arbeterska Maria Nilsson 1881

Vigda 1906

B. Evert Lennart 1906, Evy Linnea 1907

 

Arbetare Anders Åkesson 1875 o h Ingrid Olsdotter Kiander 1876

B. Tyra Elisabet 1907

 

Tunnbindare Martin Alfred Hansson 1879 o h trikotstickerska Hilda Elisabeth Fredriksson 1881. Vigda 1907

 

Vävlagare Henning Frithiof Sjölund 1886 o h Johanna Nilsson 1887

B. Nils Henry 1911

 

Grovarbetare Nils Svensson 1887 o h Elna Nilsson 1889

B. Eva Linnea 1912, Sven Mauritz 1913

 

Tunnbindargesäll Anton Åkesson 1886 o h Ingrid Trobäck 1883

B. Anna Greta Linnea 1913

 

Sömmerska Ester Larsson 1885 g m lokomotiveldare Otto Svante Lindkvist i Ravlunda f 1879. Vigda 1912

 

Lokeldare, -förare Otto Svante Lindqvist 1879 o h Ester Larsson 1885

B. Stig Allan Börje 1914, Nils Gustav Harald 1917, Sven Erik Gunnar 1918, Elsy Solvig Ingegerd 1925,

 

Omlastningsarbetare, änkling Karl Alfred Nilsson Ekdahl 1881 o h piga Tilda Persson 1890

Vigda 1916

B. Alfred Torsten 1917

 

Filare John Gustaf Emil Larsson 1883, död 1916

 

Grovarbetare Karl Elof Persson 1888 o h Annelie Vilhelmina Larsson 1890

B. Nils Oskar 1917

 

Grovarbetare Axel Ljungberg 1892 o h Magda Oliva Andersson 1892

B. Lisa Margareta 1917

 

 

Trädgårdsmästare Nils Persson 1882 o h Sigrid Holmgren 1886

B. Nils Gustaf 1918

 

Tjänarinna Frida Linnea Lind 1899

B. Maja Brita Ingeborg 1919, död 1919

 

Tjänarinna Karin Jönsson 1898

B. Berta Inga Lisa 1920

Trävaruarbetare Karl Persson 1896 o h Nanny Elida Johansson 1897

B. Ingrid May-Britt 1921

 

Skräddare Lars Valdemar Bonde Olsson o h Julia Axelina Åkesson

B. Karl Börje 1920, död 1920

 

Lokeldare Erik Julius Pettersson 1895 o h Emma Larsson 1895

B. Lars Uno Julius 1921, Erik Verner 1922, Arne Sigvard Erik 1928, Kerstin Gunhild Sylvia 1932

 

Lokeldare Edvard Fridolf Samuel Johansson 1895 o h Emmy Elisabeth Lilja 1895

B. Britta Hellevi 1921,

 

Gjuteriarbetardotter Karin Andersson 1898 g m linjearbetare Olof Helge Erlandsson i Kristianstad f 1892. Vigda 1921

 

Lokeldare Axel Edvard Nilsson Falkman 1879 o h Agnes Ingeborg Lind 1891

B. Dödfödd flicka 1922

 

F portvakt Per Olsson 1838, död 1922

 

F furir Anton Olsson 1892 o stationsmästareänka Johanna Maria Olsson f Tufvesson 1890

B. Sven Erik Arne 1923, död 1923

 

Kvarnarbetare Malte Edvin Mårtensson 1897 o h Disa Viktoria Augustsson 1903

B. Stig Erik Artur 1923

 

Gjutare Karl Gustaf Pålsson 1900 o h Agda Ellida Jönsson 1898

B. Karl-Erik Vilhelm 1926

 

Textilarbetare Hilding Algot Pettersson 1903 o h Signe Linnea Weingren 1901

B. Britta Ann-Marie 1926

 

Fabriksarbeterska Gerda Viktoria Verngren 1906 g m järnarbetare Nils Evald Nilsson i Hovby f 1899. Vigda 1926

 

Tapetserare Kuno Lund 1909 o fabriksarbeterska Elsa Gehander 1906

B. Kuno Anselm Hendry 1928

 

Semitör Nils Andersson o hushållerska Augusta Linnea Nyström 1899

Bengt Håkan 1930

 

F d hembiträde Tilda Johansson 1902

B. Lis-Britt Marianne 1932

 

Hembiträde Tilda Johansson 1902 g m elektriker Bror Sture Nilsson i Kristianstad f  1891

Vigda 1934. B. Kerstin Anita Irene 1940

 

Textilarbetare Enok Mattsson 1891 o h bagerska Hulda Viola Ingeborg Olsson 1902

Vigda 1936

 

Plåtslagare John Friberg 1906 o h Anna Ingeborg Berggren 1906

B. John Bertil Fajer 1937

 

Tegelbruksarbetare Gösta Rikard Svensson 1913 o h Sonja Margareta Mårtensson 1919

B. Ulla-Britta 1938

 

Vägarbetare Svante Ferdinand Persson 1914 o h köksbiträde Agda Evelina Nilsson 1914

Vigda 1939

 

Murare Karl Algot Grahn 1912 o h Signe Anna Maria Johansson 1913

B. Karl Sixten Lennart 1940

 

Jordbruksarbetare Karl Gösta Persson 1913 o h Anna Rosa Sköld 1917

B. Bengt Åke 1940, Alf Kennet 1940

 

 

 

Härlöv Nr 50

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Snickare A. Hostedt och Aug. Lindvall

Eger Handl J Andersson å Hvilan och Nils Persson Håslöf

 

Inh Snickaregesäll, smedgesäll Per Jönsson Norqvist 1864 Örkened. Fr Färlöf 1887.

Till Krstd 1890 H.  Åbodotter Bengta Andersdotter 1864 Huaröd. Vigda 1887

B. Per Arthur 1888

 

Arbetare Lars Svensson 1862 Brösarp. Fr Wä 1888 Till Wä 1888

m fam

 

Eger Handl J Andersson å Hvilan och Nils Persson Håslöf

 

Inh Arb Egare Nils Nilsson 1857(58?) Önnestad, död 1933. Fr Nr 17 1888

H. Bengta Nilsson 1853(54?) W Wram

B. Johanna 1886 W Wram, Emma 1889 död 1892, Emil 1893 Åsum  (Senare ägare)

 

Inh  Arb Nils Nilsson 1858 Önnestad Till Nr 46 1895

(En annan Nils Nilsson än ovan)

 

Inh f d Art Carl August Svärd Palm 1865 Onslunda Till Stoby 1889

m fam

 

Inh Mjölnare Nils Persson 1849 Nosaby Till Nr 41 1889

m fam

 

Inh Snickaregesäll Per Svensson 1861 Jemshög o h Bengta Åkesson 1860 Till Nr 31 1889

B Gustaf Henning 1888

 

Folkskolelärare, tekniker Hans Persson Wedin 1868 Barsebäck. Fr Barsebäck 1889

Till Nr 30 1890

 

Folkskolelärare Magnus Ihrén 1868 3/7 Löderup Krstd län. Fr Löderup 1892

Till Nr 59 1898 (Skolhus)

 

Kakelugnsmakaregesällen Fritz Julius Forsén 1852 Malmö Fr Lund 1889 Till Kstad 1892

m fam

 

Inh Smedgesäll August Andersson Lindberg 1859 Wirestad o h Johanna Jönsdotter 1866 Lyby Fr Wirestad 1890 Till Krstd 1893

B. Selma Linnea 1887 Wirestad, Nils Axel 1889 Örkened, Carl Ludvig 1892 Åsum

 

 

Smedarbetaren Sven Nilsson 1865 Näsum o h piga Anna Hansdotter 1867 Fr Vånga 1890 Vigda 1890. B. Karl Albert 1891. Till Hjersås 1891.

 

Inh Arb, snickare Nils Olsson 1855 W Wram o h Gunhild Nilsdotter 1854 Wä, död 1899

Fr Wä 1890 B. Hanna 1882 Wä, Nils 1884 ibm, Selma 1886 ibm, Oskar 1890 ibm, Alfred 1894 Åsum

 

Smedarb Ola Hansson 1856 Wä o h Augusta Nilsson 1855 Skepparslöf Fr Wä 1890

Till Moheda 1896

B. Wilhelm Majgren 1879 Wä, Emilia, Oscar 1889 ibm, Hjalmar 1892 död 1892, Hilda Maria 1894 död 1894 Åsum

 

Inh Gjutare Peter Gustaf Eriksson 1862 Allmundsryd o h Anna Larsdotter 1857 Oppmanna  Fr Nosaby 1891 Till Nr 53 1894 Till Nr 46 1895 Till Färlöf 1897

Hust oäkt B. Ida 1883 Österslöf

Bådas B. Emma Kristina 1885 Oppmanna, Nils 1887 Österslöf, Ernst Sigfrid 1890 Nosaby, Dödfödd gosse 1893,  Carl Gunnar (icke döpt) 1894 Åsum

 

 

Arb Anders Johnsson Lundqvist 1856 Åsum o h Anna Persson 1852 Oppmanna

Fr Kstad 1891 Till 47B 1894 Till Sthlm 1896

B. Anna Elida 1883 Färlöf, Nora Linnea 1890 Kristianstad, Hulda Lovisa 1890 ibm

 

Kvarnarbetaren Ola Persson 1867 Kiaby Fr Kstad 1893 Till Kstad 1897

Hust Hanna Johansdotter Åström 1870 Krstd

Fosterson Adolf Percy Nilsson 1894 Kristianstad

 

Inh Smed Nils Löfqvist 1857 Köping Westerås län o h Anna Benedikta Andersson 1863 Malmö Fr Lidköping 1891 Till Kstad 1896

B. Hanna Davida 1887 Uddevalla, Knut Anders Bengt 1891 Åsum, Albin Wilhelm 1894 ibm

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 Afva o h Sara Svensdotter 1859 Fullösa Fr Lidköping 1891 Till Nr 42 1894 Till Nr 47A 1897

B. Leila Kristina 1886 Lidköping, Carl Einar 1889 ibm, Anna Astrid Maria 1891 ibm, Axel Henning Gottfrid 1893 Åsum

 

 

Inh Skom Ola Persson Olin (Alm?) 1858 Fjelkestad, död 1895, o h Elna Andersson 1857 Fjelkinge Fr Nr 45 1892

B. Kristian Emil 1880 Köpenhamn, Nils Oskar 1882 Kristianstad, Ernst Ragnar 1886 ibm, Vanda Elisabeth 1886 ibm,

 

Inh Arb Jöns Mattisson 1858 Wä Fr Nr 39 1894

Hust Nilla Persdotter 1856 Efveröd

B. Nils (tvilling) 1886 Wä, Olof (tvilling) 1886 Wä, Johanna 89 Wä, Anna 1893 Åsum, Mathilda 1895 Åsum, Dödfött flickebarn 1898

 

 

Inh Målare Nils Svensson Rosenberg 1871 Kristianstad Fr Nr 10 1897

h. Elna Müller 1872 Åsum

 

Inh Enkan Anna Nilsdotter 1832 Fjelkinge

 

Maltberedare Gustaf Nilsson 1862 Allerum M-län Fr Nr 42 1894

Hust Anna Andersson 1864 Raflunda

B. Inez Nilsina Margareta 1890 Kristianstad, Gustaf Ivar Bernhard 1892 Åsum

 

Arb Ola Nilsson 1848 Wä Död 1896

Enk Ingrid Nilsson 1855 Wä

B. Nils 1888 Wä, Hanna Maria 1892 Wä, Nils 1896 död 1896

Hust B. I 1sta giftet Bett… Andersson 1881 Wä

 

Smedarb Plåtslagare Per Månsson Malmberg 1869 Gustaf Adolf Fr Nr 46 1895 Till Nr 44 1897 Hust Anna Olsdotter 1868 Fjelkinge

B. Alma Maria 1890 Gustaf Adolf, Martin Oskar 1894 Åsum, Anton Harald 1896 död 1896 ibm, John Anton 1897 Åsum

 

Mjölnare Nils Persson 1849 Nosaby Fr Nr 49 1895 Till Nr 49 1896

Hust Mathilda Svensson 1852 Qviinge

B. Bertha 1882 Tjörnarp, Maria 1883 ibm, Nils Gustaf 1885 Häxeröd, Carl Henning 1886 ibm

 

Snickare August Martin Holmström 1857 Tingsås Kronoberg Till Kstad 1896

Hust Maria Jakobsdotter Raas 1863 Stiby Krstd län

B. Sophia Lovisa 1888 Cimbrishamn, Anna Elina 1889 ibm, Johan Fredrik 1892 ibm, Ellen Mathilda 1894 Widtsköfle,

 

Enk Bengta Nisldotter Kron 1846 Sörby Fr Nr 45 1896

B. Nils Martin 1879 Knislinge, Gjut Axel Kron 1874 Knislinge Död 1898

 

Inh Filare Per Svensson 1867 Hästveda Fr Odal Nr 25 1896

Hust Hanna Nilsdotter 1864 Uppåkra

B. Ruth Hildeborg (Icke döpt) 1896 Åsum, Nis Edvin (Edvard?) (Icke döpt) 1898 ibm, Odöpt flicka 1899

 

Inh f d Åbo Måns Andersson 1843 Åhus Fr Vånga 1896

Hust Hanna Hansdotter 1843 Åsum

Fosterson Nils 1896 Wermlands län

s. Arb Hans Månsson 1876 Åhus

s. Arbeterska Anna Månsdotter 1878 Åhus

 

Wagnmakare Sven Karlsson 1857 Tving Fr Kstad 1896

Hust Elna Svensson 1862 Skepparslöf

s. Arvid 1890 Kristianstad, Gustaf Wahlfrid 1892 ibm, Erik Nikolaus 1895 ibm, Carl Edvin 1899, Axel Leonard 1902

 

Gjuteriarb Carl Oscar Brodin 1870 Förlösa M-län Till Nr 41 1897

Hust sömmerska Emilia Jönsson 1870 Lyby. Vigda 1897

d. Agnes Hildegard 1897 Åsum

 

Inh Gjuteriarb Johan Andersson Nilsson 1868 Nosaby Fr Nr 47A 1897

h. Elsa Persson 1866 Krstd

d. Ellen Johanna 1892 Krstd, Martha Elisabeth 1893 Åsum, Anna Maria 1896 Åsum, Assar Wilhelm 1898 Åsum

Plåtslagare Edvard Ågren 1864 Degeberga Fr Kstad 1897

h. Hilma Sjögren 1867 Ystad

Enkan Ingar Ågren f Månsson 1834 Degeberga

 

Arbetare August Carlsson 1873 o h Anna Nilsson 1872

B. Esther 1899

 

Snickare Sven Persson 1878 o h jungfru Anna Pallander 1878 Åsum

Vigda 1900. B. Evert Armeus 1900

 

Kvarnarbetare Jöns Olsson 1874 o h Karin Jönsdotter 1871

B. Emmi Beata 1900

 

Gjutare Johan August Bring 1856 o h Ingrid Andersdotter 1864

B. Carolina Alfrida Ingeborg 1897 död 1899, Gerda Elisabeth 1900, Frida 1906 död 1906

 

Snickare Alfred Andersson 1877 o h Hanna Hansdotter 1877

B. Lovisa Linnea 1901

 

Grovarbetare Nils Svensson 1865 o h Ingrid Nilsdotter 1867

B. Anna Maria 1901

 

Mjölnare Per Andersson 1864 o h Bengta Nilsdotter 1871

B. Siri Antonia 1901

 

Kvarnarbetare Lameck Carlsson 1868 o h Ingrid Maria Olsdotter 1864

B. Dödfött gossebarn 1902, Bror Edvin Hjalmar 1903

 

Järnarbetare Nils Östergren 1877 o h Hanna Henriksson 1877

B. Hedvig Elisabeth 1902

 

Järnsvarvare Axel Johan Ekström 1874 o h Ida Maria Carlsson 1873

B. Elly Elisabeth Ingeborg 1903

 

Gjutare Carl Andersson 1879 o h Thilda Hansson 1881

B. Nelly Josefine Teresia 1903

 

Fabriksarbetare Lars Peter Persson o h Anna Sandgren

B. Tage Sigfrid 1900 död 1903

 

Arbetare Erik Theodor Andersson 1878 o h Hanna Sofia Gustafsdotter 1882

B. Edith Sofia 1904

 

 

Arbetare Magnus Svensson 1875 o h Johanna Svensdotter Strömbeck 1875

B. Ragnar Ludvig 1904

 

Målare Johan Månsson 1873 o h Hilma Olsdotter 1879

B. John Ivar Valdemar 1905

 

Bryggeriarbetare Karl Julius Svensson 1878 o h Nelly Persson 1884

B. Anna Elisabeth 1906, Sven Gustaf Arnold 1908, Karl Ivan 1909

 

Smed Sven Edvin Månsson Wahlberg 1879 o h Elin Hatarina Hultberg 1878

B. Greta Vilhelmina 1906

 

Fabriksarbetare Sven Müller 1878 o h Elna Persson 1879

B. Alice Maria Elisabet 1906

 

Arbetare f volontär Carl Julius Svensson 1878 o h fabriksarbeterska Nelly Persson 1884

Vigda 1906

 

Fabriksarbeterska Hilda Johansson 1880 g m plåtslagare Alexander Johan Nilsson på Nr 86

f 1879. Vigda 1906

 

Åbodotter Sigrid Truedsson 1884 g m smedarbetare Sven Lindblad i Åsum f 1886

Vigda 1908

 

Träarbetare Nils Nilsson 1872 o h Elna Eklund 1872

B. Helga Gunborg 1906 död 1908

 

Skräddare Nils Månsson Morén o h Julia Kristina Johnsson

B. Fosterdotter Signe Margareta 1906 död 1906

 

Smedarbetare Sven Lindbald 1886 o fästekvinna Sigrid Truedsson 1884

B. Malte Berthold 1908 död 1909

 

Murare Oskar Hallberg 1886 o h Ingrid Johanna Olsson 1879

B. Erik Oskar Allan 1909

 

Mjölnare Peter Vilhelm Gustafsson 1879 o h Emma Olsson 1886

B. Erik Gustaf Verner 1909

 

Skomakaregesäll Johan Stoltz 1879 o h Maria Dorothea Svensson 1881

B. Märtha Viola Vilhelmina 1910 död 1910

 

Kvarnarbetare Anders Titus Johnsson o h Anna Maria Johannesdotter

B. Elsa Lydia Martina 1908 död 1910

 

Drickautkörare Sven Josef Nilsson 1885 o h Annelie Charlotta Jönsson 1891

B. Brita Ingeborg 1910

 

Handelsbiträde Anna Maria Persson 1893

B. Sture Hartvig 1910, Stig Gunnar Valdemar 1912

 

Maskinarbetare Adolf Emanuel Lindell 1888 o h Ester Ellida Ingegärd Eklund 1888 Nr 119

Vigda 1913

 

2:e konstapel Vendes Axel Julius Daniel Grankvist 1891 o h Anna Maria Persson 1893

Vigda 1913

 

Kusk Nils Nilsson 1881, död 1920 o h Charlotta Fredrika Hermana Rabe 1882

B. Anna Elsa Charlotta 1909 död 1920, Nils Tore Evert 1913

 

Kopparslagaregesäll Anders Ivarsson o h Kristina Pettersson 1841 död 1914

 

Yllefabriksarbetare Arvid Karlsson 1890, död 1922 o h yllefabriksarbeterska Ragnhild Elisabet Lund 1890 Nr 71. Vigda 1915. B. Anna Greta 1915, Sven Arvid 1918, Erik Gunnar 1920

 

Muraregesäll änkling Nils Nilsson Liljedahl 1864 o h frånskilda Johanna Möller f Danielsson 1860, död 1938. Vigda 1915

 

Snickeriarbetare Gustaf Valfrid Karlsson 1892 o sömmerska Agnes Hildur Nilsson 1895, Odal 26 B. Nils Erik 1916. Vigda 1917

 

Packmästare Olof Nilsson 1890 o h Betty Persson 1888

B. Stig Valdemar 1920

 

Fabriksarbeterska, tyglagerska Gunhilda Fast 1886

B. Stig Bertil Valdemar 1921, fader Jöns Andersson grovarbetare, 1887, Lund

B. Allan Helmuth 1924, fader Jöns Andersson 1887

B. Gösta Alvar 1925, Anna Lisa 1926, Elvi Ingegerd 1928

Grovarbetare Jöns Andersson 1887 o h hushållerska Gunhilda Fast 1886

Vigseln blev inte av. 1934

 

Tunnbindare Gustaf Adolf Pihl 1882 död 1924 o h kokerska Hilda Persson 1883

Vigda 1922

 

Grovarbetare Karl Olof Olsson 1893 o h Kristina Persson 1888

B. Nils Erik 1923

 

Plåtslagare Arvid Sigfrid Johannesson o h Bertina Karolina Olsson 1896

B. Karl Otto Leonard 1925

 

Elektriker August Johan Hilding Hallberg 1900 o h Vasti Dehlia Ekdahl 1906

B. Raol Edvard 1926

 

Kontorist Emil Nilsson 1893 o h modist Hertha Ingeborg Nilsson 1899

Vigda 1926. Son till Nils Nilsson, husägare detta nr.

 

Järnsvarvare Nils Edvard Nilsson o h Gerda Viktoria Verngren 1906, död 1928

B. Odöpt gossebarn 1928 död 1928

 

Hembiträde Hanna Linnea Persson 1905 g m handelsbokhållare Villy Algot Ragnar Lindell på Nr 124 f 1905. Vigda 1929

Fabriksarbeterska Svea Paulina Carlström 1908 g m rörläggare Erik Gunnar Isaksson i Kristianstad f 1907. Vigda 1930

 

 

Murare Sture Ragnar Svensson 1907 o h Märta Maria Olsson 1908

B. Per Åke 1933

 

Hemmadotter Agda Elisabet Nilsson 1914 g m textilarbetare Frans Henning Julius Sjögren i Kristianstad f 1912. Vigda 1934

 

Lagerbiträde Ester Linnea Lindström 1904 g m Gustaf Einar Eugen Johnsson på Nr 137 f 1903. Vigda 1935

 

Målare Gustaf Valfrid Eriksson 1905 o h Nanna Ragnhild Rasmusson 1905

B. Ruth Elisabeth 1936

 

Lagerbokhållare Karl Kristian Nilsson 1909 o h Vera Elisabeth Ringström 1918

B. Kerstin Gullvi Iren 1938

 

Cahrkuterist Axel Einar Crona 1906 o h Lilly Linnea Hydén 1907

B. Mona Vanja Irene 1938, Lars Einar Oscar 1940

 

Målare Gustaf Valfrid Eriksson 1905 o h Nanna Ragnhild Rasmusson 1905

B. Jan Lennart 1939

 

 

 

Härlöv Nr 51

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Målaregesäll Anders Persson Nr 14 Härlöf (14 ändr till 51)

1856 Nosaby, död 1921 Fr Nr 14 1890 Fr Nosaby 1880

Hust Anna Lager 1855 Wä, död 1916

B. Nils Emil 1883, Alma Charlotta 1886 (död 1888) och Alma Charlotta 1889

Selma Augusta 1890, Frans Gottfrid 1894, död 1895, Frida Maria 1897

 

Änka Sissa Johnsson Lager 1820 död 1892

 

Inh Timmerman Nils Olsson 1854 Huaröd o h Margaretha Persdotter 1857

Fr Nr 32 1887, m fam 5 barn Till Nr 42 1889

B. Olga Ingegerd 1888, Hildur Maria 1889

 

Inh Arb. Anders Andersson 1862 20/11 Hörröd. Gifta 2/7 1887. Fr p 176 Nr 32 1887.

Till Kilhult 1887 11/11 Att 98

Hust Elna Andersson 1859 19/11 Huaröd

 

Inh f Art Nils Majgren 1858 Wä Fr Nr 46 1890 m fam Till Nr 46 1892

 

Inh Smidare Ola Håkansson Holmberg 1860 Kyrkhult o h Mathilda Persdotter 1866

Från Nr 48 1890 Till Amerika 1892

B. Matilda Carolina 1890, Otto Sigfrid 1892

 

Målaregesäll Johannes Alfred Eklund 1866 Krstd Fr Kstad 1891 m fam

H. Ingrid Bengtsson 1865 Loshult

B. Ester Ellida Ingegärd 1889 Krstd, Agnes Charlotte 1891 ibm, Gerda Maria 1893 Åsum, död 1894, Axel Emil 1895 ibm, Nils Alfred 1897 ibm

 

Inh Formaren Fredrik Reinhold Svensson Bondesson 1863 Karlskrona Fr Lund 1892

Till Kstad 1893 H. Augusta Margreta Rosengren 1863 Krstd

B. Frida Augusta 1892 Åsum

 

Inh Arb Bonde Svensson 1849 Åhus Död 1897 Fr Nr 10 1893

Enk Bengta Olsson 1856 Österslöf

B. Anna 1885 Åsum död 1894, Nils 1887 ibm, Hilda Carolina 1890 ibm, Ellen Maria 1894 ibm

 

Inh Smed Per Nilsson Almqvist 1859 Djurröd Fr 47A 1896

Hust Ingar Månsdotter 1859 Stoby

B. Axel Wilhelm 1882 Hästveda, Hilda Maria 1884 Ignaberga, Carl Hjalmar 1885 Åsum, Hulda Elfrida 1889 Åsum, Albin Herman 1891 Åsum död 1897, Agnes 1894 Åsum, Esther 1895 Åsum, död 1897 Gerda 1897 Åsum, Arvid 1899

 

 

 

 

Inh Murare John Bengtsson Johnsson 1845 Wittsjö  Fr Nr 8 1888 Fr Nr 55 1891

Till Lomma 1893 H. Bengta Nilsson 1855 Emitslöf

B. Allie Elisabeth 1883 Åsum, Ida Kristina 1885 ibm, Alma Amanda 1889 ibm, Selma Charlotte 1891 ibm, Astrid Johanna 1893 ibm

 

Enkan Pernilla Hansson f Åkesdotter 1843 Borlunda Fr Nr 47B 1893 Till Odal Nr 7 1895

B. Anna Emilia Hansson 1880 ibm, Bengta Mathilda Hansson 1884 ibm,

B. Inh Smedlärling Hans August Olofsson 1872 Borlunda Fr Nr 47B 1893 Till Sthlm 1895

 

Gjutare Nils Svensson 1864 Broby Fr Stoby 1895 Till Lund 1898

Hust Hanna Magdalena Richter 1871 Stoby

B. Ernst Wilhelm Leonard 1893 Stoby, Esther Maria Ingeborg 1891 ibm, Edith Elvira Elisabeth 1895 ibm, Ellida Oktavia Hildegard 1897 Åsum

 

Plåtslagare Robert Julius Karlqvist 1868 Karlshamn Fr Karlshamn 1898

h. Anna Jeppsdotter 1861 St Köpinge Krstd län

B. I hustruns förra äktenskap Karl Anton 1887 Lund

Bådas Ruth Evelina 1893 Karlshamn, Karl Gustaf Robert 1895 ibm, Einar Emil 1896 ibm, Anna Lovisa 1899

 

Maskinarbetare Martin Nilsson Möllerström 1876 o fästekvinna Mathilda Johansson En 1874

B. Ivar Verner 1901

 

Arbetare, plåtslagare Karl Malmberg 1881 o h Bea Vilhelmina Johansdotter 1881

B. Anna Eleonora 1906, Gustaf Verner 1920

 

Järnsvarvare August Holmqvist 1881 o h Anna Maria Olsson 1883

B. Maria Margareta 1907, Sonja Viola 1913, Gärda Ingeborg 1916, Elsa Ingegerd 1920

 

Murare Nils Svensson 1870 o h Gustafva Sofia Nilsson 1873

B. Ivan Henry 1909, Hugo Sigvard 1912, Inez Valborg 1914

 

Telefonarbetare Johan August Larsson 1886 o h Karolina Jonasson 1889

B. Karin Emma Maria 1916

 

Fröken Selma Augusta Persson 1890 g m skomakare Nils Nilsson Wollmer i Kristianstad f 1878. Vigda 1919

 

Bleckslagare (frånskild) Nils August Segerholm  1890 o h sömmerska Edit Ragnhild Ingeborg Larsson 1898. Vigda 1922. B. Gustaf Erik Julius 1923

 

Jordbruksarbetare Karin Sofia Pettersson Lind 1875, död 1922

 

Yllefabriksarbeterska Frida Maria Persson 1897 g m bagare August Hilmer Nilsson i Kristianstad f 1893. Vigda 1928

 

Bageriarbetare Karl Vilhelm Johansson 1888 o h Ingeborg Elisabet Andersson 1895

B. Valter Ingmar 1931

 

 

 

Härlöv Nr 52

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

1885-1893

 

* Eger Gjuteriarb. Lars Peter Johansson 1845 Malma Skaraborg. Fr Kstad 1886 (till Nr 14 som inhyses) Fr p 102 Nr 14 1887. Till p 707 Nr 52 1888. H. Charlotte Petersson 1846 Mölltorp Skaraborg

B. Hilma Lovisa Antonia 1876 Krstd, Alma Matilda 1881 Krstd, Carl Edvard 1883 15/5 Amerika, Agda Albertina 1885 Krstd, Emmy Charlott 1889 Åsum

 

Hilma Lovisa Antonia åker till Amerika 1891 17/8 Att 36. 15 år gammal.

Carl Edvard är född i Amerika 1883. Familjen har alltså varit där före 1886, då de flyttar hit till numret. 1892 flyttar hela återstoden av familjen åter till Amerika.

                                                                                      

Inh Smed Nils Lundberg 1859 Kristianstad. Fr p 173 Nr 31 1887. Dit från Nr 41 1886. Till Nr 41 från Lund 1886 3/4. Till p 708 Nr 52 1888. Till Nr 48 1890. Se nedan!

H. Anna Olsson 1854 Ö Vram. Gifta 1884.

B. Nils 1885 Lund, Dödfödd gosse 1890                                                                   

 

* Eger Gjuteriarb Bengt Ekelund 1843 L. Slågarp Fr p 102 Nr 14 1887.

Till p 709 Nr 52 1888. H. Anna Jönsson 1843 Wallkärra. Gifta 1871.

B. Matilda Augusta 1872 Malmö, Johan Fritz 1877 Bunkeflo

 

Matilda Augusta åker till Amerika  1891 2/11 Att 110. 19 år gammal

 

                                                                                      

Maskinist Mårten Månsson Sjöstrand 1854 Borrby. Fr Kristianstad 1887. Till p 709 Nr 52 1888. H. Kerstin Blomdahl 1849 Wä.                                                                       

B. Hustruns i föreg gifte Anna Elesina 1881 Krstd, död 1889, Ester Hildeborg 1884 Wä. Bådas gemensamma Mauritz 1882 Åsum, död 1889                                                    

                     

Gjutare Adolf Alfred Stigberg 1850 Målilla. Fr Kristianstad 1887. Till Amerika 1892-93 hela familjen i omgångar. 7 barn.

 

Filare Gustaf Magnusson 1863 Götheryd Fr Kstad 1888 Till Nr 49 1890 Till Amerika 1891

H. Bernera Svensdotter 1864 Asarum. Gifta 1888.         

B. Gustav Hjalmar Fabian 1890 Åsum      

 

F. Pontonieren (ingenjörssoldat) Isak Herman Hammarström 1860 Hemmesjö Kronoberg.

Fr Krstd 1890. Död 1891. Enk Hulda Charlotta Andersdotter 1860 Till Oskarshamn 1891 1891. B. Ida Gunild Alexandra 1890                  

 

Inh Smed Nils Lundberg 1859 Kristianstad. Fr Nr 48 1890. Hit till Nr 52 sid 710 1892, under Bengt Ekelund denna gång. Se ovan! H. Anna Olsson 1854 Ö Vram. Gifta 1884.

B. Nils 1885 Lund                                                                                

 

Inh Filare Axel August Ansgarius Rundqvist 1867 Karlskrona Fr Karlskrona 1890 Till Kstad 1891                    

                     

Kakelugnsmakare Gustaf Georg Petersson 1864 Augerum Fr Karlskrona 1890        

Till Nr 42 1895

H. Bengta Holmberg 1864 Djurröd. Gifta 1891.

B. Gustaf Gäjer 1891 Åsum, Gösta Georg 1893 ibm       

                     

Inh Plåtslagare Johan Alfred Lindholm 1845 Nyköping Fr Oskarshamn 1891

Till Kstad 1892. H. Augusta Mathilda Lundberg 1840 Motala. Gifta 1868.               

B. Ernst Wilhelm 1878 Söderala Gefleborgs län, Elin Sofia 1880 Malmö St Petri, Thekla Mathilda1884 Döderhult Kalmar län,  Jenny Josefina 1875 Gefle                                         

                                                                

Inh Jernsvarfvare Carl Fredrik Persson 1865 Engelholm Fr 47B 1891 Till Nr 54 1891   

H. Bengta Andersson 1858 Skepparslöf

B. Annie Emelie Hildegard 1891 Åsum                                                 

                                           

Inh Plåtslagare Jonas Svensson 1829 Nättraby Fr Nr 47B 1891 Till Kstad 1892

H. Kristina Maria Pettersson 1830 Karlskrona                                                           

                                                                

Inh Snickargesäll Jöns Jonasson Rosenlind 1865 Ifvetofta Fr Nr 40 1892                   

H. Martha Maria Granlund 1867 Linneryd Kronob Gifta 1889.

B. Anna Josefina 1889 Krstd, död 1894

 

Bleckslagaregesällen Johan Wilhelm Nordström 1859 Lund Fr Kstad 1892               

H. Emilia Augusta Månsson 1862 Krstd. Gifta 1884.                            

B. Anna 1884 Krstd, Axel Wilhelm 1886 ibm, Gerda 1889 ibm, Alma 1891 ibm                                                    

 

1893-98

 

Eger Gjutare Bengt Ekelund 1843 Lilla Slågarp Fr G L Pag 109 1893

H. Anna Jönsson 1843 Wallkärra

B. Johan Fritz 1877 Bunkeflo

 

Gjutare Axel Lorentz Malmberg 1868 Tryde M-län Fr Amerika 1895 Till Amerika 1895

Hust Mathilda Augusta Eklund 1872 Malmö Från Amerika 1895. Vigda i Amerika.

Hon och sonen till Katarina förs Stockholm 1898

B. Fritz Alexander 1893 Amerika Till Katarina förs Stockholm 1898

Mathilda Augusta Eklund är dotter till Bengt Ekelund. Hon åkte till Amerika 1891.

 

Maskinist Mårten Månsson Sjöstrand 1854 Borrby Fr G L Pag 709 1893 Till Färlöf 1894

H. Kersti Blomdahl 1849 Wä Gifta 1887

Hans B i 1sta giftet Ester Hildeborg 1884 Wä

 

Maskinarb Johannes Holmqvist 1862 Svedala Fr Pag 256 Nr 38 1894 Till Krstd 1896

Hust Maria Petersson 1860 Färlöf

B. Anna Maria 1891 Åsum, Emma Johanna 1893 ibm, Oskar Wilhelm 1894 ibm, Ragnar Ludvig 1896 ibm

 

Inh f d Art Harald Björnsson 1869 Ousby Fr Krstd 1896

Hust Sigrid Ekdahl 1873 Önnestad. Gifta 1895.

B. Rudolf Henning 1895 Kristianstad, Herta Frideborg 1896 Krstd, Anna Elisabeth 1897 Åsum

 

Inh Smed Nils Lundberg 1859 Krstd Fr G L Pag 710 1893  Till Pag 349 Nr 48 1895

H. Anna Olsson 1854 Ö Wram

B. Nils 1885 Lund

 

Snickaregesäll Sven Månsson Sommarin 1872 Brönnestad Fr N Mellby 1896

Till Stoby 1898

 

Kakelugnsmak Gustaf Georg Petersson 1864 Augerum Fr Karlskrona 1890

Till Pag 269 Nr 42 1895 H. Bengta Holmberg 1864 Djurröd

B. Gustaf Gäjer 1891, död 1891 Åsum, Gösta Georg 1893 ibm, Frans Ejnar Gäjer 1895 ibm

 

Filare Axel Olof Nilsson 1865 Krstd Fr Pag 103 Nr 10 1896. Till Krstd 1898

H. Albertina Pettersson 1862 Asarum

B. Ruth Maria 1894 Krstd, Axel Gunnar 1896 Åsum, Signe Linnea 1898 ibm

 

Inh Snickaregesäll Jöns Jonasson Rosenlind 1865 Ifvetofta Fr G L Pag 711 1893

H. Martha Maria Granlund 1867 Linneryd Kronoberg

B. Anna Josefina 1889 Krstd död 1894, Gunnar Axel 1895 Åsum, Alma Gurli 1899

 

Inh Bleckslagaregesäll Johan Wilhelm Nordström 1859 Lund Fr Krstd 1892 Till Krstd 1896

H. Emilia Augusta Månsson 1862 Krstd

B. Anna 1884 Krstd, Axel Wilhelm 1886 ibm, Gerda 1889 ibm, Alma 1891 ibm

 

Plåtslagare Anders Bergqvist 1851 Fulltofta Fr Pag 337 Nr 47B 1893

Till Pag 357 Nr 49 1896. H. Anna Nilsdotter 1850 Höganäs

B. Hjalmar Anton 1881 Helsingborg, Frans Oskar 1883 ibm, Carl Wilhelm 1892 ibm, Adolf Gustaf 1894 Åsum, död 1894

 

Inh Snickare Nils Fredrik Rydberg 1868 Skepparslöf  Fr Pag 400 Nr 54 1894

H. Mathilda Johansdotter 1870 Elfsborgs län

B. Elsa Linnea 1895 Åsum, död 1895, Yngve Harry Ragnar 1900

 

Plåtslagare Nils Månsson 1849 Bosarp Fr W Sallerup 1895. Tidigare Nr 33: Fr Nr 10 1884. Till Nr 45 1889. Till W Sallerup 1890

H. Emilia Andersson 1847 Hallaröd

B. Maria Lovisa 1886 Åsum, Frans Oskar 1889 Åsum

B. Inh Smed Sven Edvin Månsson 1879 Lund

 

Gjuteriarbetare Sven Svensson 1875 o h pigan Hanna Svensdotter 1871. Vigda 1899

B. Anna 1898, Esther 1900

 

Gjuteriarbetare Adolf Svensson Löfqvist 1875 o h Mathilda Andersson 1875

B. Arvid Vilhelm 1899, Dödfött gossebarn 1901

 

Smedgesäll, smed Nils Svensson 1869 o h jungfrun Ingrid Nilsson 1878. Vigda 1900

B. Svante Hugo 1901, Martha Ingeborg 1903, Dödfött flickebarn 1905, Erika Linnea 1906, Greta Lisbeth 1909, Nils Kurt 1915

 

Garvare Carl David Franz 1879 o h Hilda Kristina Kristensson 1880

B. Anna Elina Lucie 1902

 

Maskinarbetare Nils Trobäck 1877 o h stickerskan Nilla Persson fr 47 B 1870. Vigda 1903

 

Fabriksarbeterska Ida Carolina Johansdotter 1882 g m smedarbetare Johan Anton Svensson på Nr 17 f 1880. Vigda 1903

 

Dräng Hans Nilsson 1869 o h mejerskan Sigrid Nilsson 1873. Vigda 1903

B. Nils Folke 1905

 

Smed Carl Ströbeck 1872 o h Mathilda Johansson 1883

B. Carl Robert 1903, död 1903

 

Stationskarl Frans Ludvig Johansson 1875 o h Augusta Johansson 1877

B. Tage Gunnar 1904, John Einar Ludvig 1907, Gustaf Egon Torsten 1910

 

Kartongmakare Rikard Sörensen 1873 (dansk undersåte) o h Augusta Persdotter Viberg 1867

B. Ingeborg Olga 1904

 

Järnvägsarbetare Nils Persson Ask 1883 o h Karna Larsson 1880

B. Hulda Linnea 1906

 

Färgaregesäll Hilding Alfred Nilsson 1880 o h Elvira Augusta Svensdotter 1880

B. Malte Holger Emanuel 1907

 

Piga Ingrid Augusta Johansson 1879 g m arbetare, f volontär, Nils Andersson på Lillö f 1884

Vigda 1907

 

Snickare Alfred Persson 1881 o h Karla Gundborg Jönsson 1883

B. Harry Arthur Reinhold 1908, Gunnar Eugen Valdemar 1911

 

Arbetare Nils Andersson 1884 o h Ingrid Augusta Johansson 1879

B. Edith Bernhardina 1908

 

Typograf Gustaf Alfred Holm 1880 o h Anna Natalia Olsson 1880

B. Greta Ingeborg 1909

 

Bageriarbetare Niels Anton Langas Ernst 1889 o h Maria Cecilia Nordahl 1887

B. Carma Dagmar 1912

 

Snickaregesäll Martin Dahl 1879 o h Johanna Nilsson 1886

B. Gurli Julia 1913

 

Grovarbetare Karl Johan Albert Söderström 1891 o h yllefabriksarbeterskan Anna Roth 1890.

Vigda 1913

 

Grovarbetare Sven Theodor Hansson 1886 o h Olga Gustafsson 1890

B. Hans Gustaf Lennart 1913

 

Trädgårdsarbetare Alfred Nilsson 1876 o h Tilda Persson 1880

B. Kurt Arvid 1916

Kvarnarbetare Anton Vester 1887 o h Olga Johansson 1885

B. Gösta Valentin 1916

 

Skrädderiarbetare Bror Hugo Hjälmberg 1887 o h Annie Sofia Björk 1890

B. Brita Majken 1916

 

Filare Sven Julius Håkansson 1886 o h Hilma Henriksson 1892

B. Elsie Linnea 1918

 

Gjuteriarbetare Emanuel Jönsson 1878 o h Ida Rosqvist 1879

B. Sven Torsten Egon 1919, död 1923

 

Stationskarl Anders Frick 1895 o h Amelie Gustafsson 1896

B. Karl Erik 1920

 

Yllefabriksarbeterska Ester Karlsson 1899 g m textilarbetare Herman Lundh på Nr 71 f 1892

Vigda 1921

 

Stationskarl Otto Svensson 1891 o h Hulda Amanda Larsson 1890

B. Gunnie Ingeborg 1922, Anna Linnea f 1910, död 1923

 

Hemmadotter, affärsbiträde, Nanny Amalia (Amanda?) Ågren 1903, fadern skräddare Per Karlsson i Kristianstad. B. Ivan Lennart 1923. Vigda 1923

 

Elektriker Gustaf Hjalmar Blomgren 1897 o h Herta Emilia Roos 1900

B. Nils Åke 1923

 

Lagerarbetare Nils Henry Rikard Sörensen 1899 o h Ester Ingeborg Lundgren 1902

B. Alf Henry 1926

 

Hemmadotter Doris Aurora  Jönsson 1905 g m läroverksadjunkt Ivar Alexis Helgesson i Luleå f 1887. Vigda 1932

 

Hemmadotter Hanna Maria Kristina Ågren 1905 g m arrdendator på Helgenäs John Viking Johansson i Kristianstad f  1902. Vigda 1934

 

 

Tegelbruksarbetare Gösta Rikard Svensson 1913 o h hemmadottern Sonja Margareta Mårtensson 1919. Vigda 1937. B. Kerstin Inga-Lill 1936

 

Städerska Elsa Linnea Friberg 1917 g m järnvägskonduktör Nils Stue Olof Larsson i Örgryte f 1912. Vigda 1936

 

 

Vägarbetare Helge Valentin Ludvigsson 1911 o h Lilly Serafia Alfhild Rosengren 1915

B. John-Erik 1939

 

Frånskild kylfabriksarbetarhustru Sigrid Friberg f Andersson 1884. Död 1939

 

Fiskare Carl Persson Winter 1874. Död 1940

 

Handelsresande Emil Gottfrid Andersson 1897 o h Klara Axelina Frideborg Fast 1902

B. Kjell Åke 1940

 

 

 

Härlöv Nr 53

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Skomakeriarbetare Jöns Andersson Möllerström 1862 26/2 Brösarp. Fr Krstd 1889

H. Johanna Sofia Petersson 1866 10/3 Krstd. Gifta 1886                     

B. Astrid Theresia (Ej döpt) 1890 25/10 Åsum, Hulda Louise (Icke döpt) 1893 4/12 ibm, Ruth Maria (Icke döpt) 1896 14/9 ibm, Wilhelm Henry 1901, Carl Enoch 1904           

 

Snickeriarbetaren August Johnsson 1853 Åryd Fr Karlshamn 1889 Till Karlshamn 1890

m hustru                                                    

                                                                

Inh Murare Gustaf Petersson 1851 Härlunda Fr Nr 10 (skomakare Herrlins hus) 1890

m fam 4 barn Fr 39B 1888 Fr Nr 6 1886 Till Kstad 1891                                        

                                                                

Inh Timmerman Per Bengtsson 1861 Wä Fr Nr 10 1890 Fr Nr 35 1888 Till Amerika 1891

m fam                                                       

                     

Inh Smed Nils Nilsson Åström 1868 Nymö Fr Norge 1891 Till Hbg 1892               

H. Thora Johnsson 1857. B. Theodor Bernhard 1891     

 

                     

Eldare Nils Nilsson Skog 1861 Näflinge Fr Kstad 1891 Till Amerika 1892 (Endast mannen) Avled där 1893. Enk Johanna Svensson 1860 Trolle Ljungby. Till Kstad 1894 med tre barn.

B. Oskar Wilhelm 1892

 

Inh Gjutare Peter Gustaf Eriksson 1862 Allmundsryd Fr Nr 50 1894 Till Nr 46 1895

Hust Anna Larsdotter 1857 Oppmanna     

Hustruns oä B. Ida 1883 Österslöf            

Bådas oäkt B. Emma Kristina 1885 Oppmanna, Nils 1887 Österslöf, Ernst Sigfrid 1890 Nosaby, Carl Gunnar (Icke döpt) 1894 Åsum   

 

Skomakarelärling August Svensson Hallström 1879 Sölvesborg Fr Ifvetofta 1897

Inh Skomakaregesäll Mattias Rydén 1872 Tolg (?) Kronoberg Fr Kstad 1897           

Inh Jungfru Johanna Dahl 1865 Andrarum Fr Kstad 1896 Till 47B 1897                   

Inh Arb Åke Persson 1854 Långaröd M-län Fr Nr 47A 1897              

Inh Pigan Bengta Nilsdotter 1842 Träne Fr 47A 1897    

Inh Jungfru Elna Hansdotter 1868 Fjelkinge Fr Kstad 1897                  

 

Plåtslagare Alfred Löfqvist 1875 o h Hanna Svensson 1871. B. Carl Emil Hjalmar 1901, Ida Carolina 1902, Otto Vilhelm 1902

 

Smedarbetare Johan Adolf Olsson 1878 o h Mathilda Åberg 1877. B. Hilda Alfrida 1902

 

Mjölnare f husar Nils Skog 1878 o h Anna Nilsson 1879. B. Nils Tage 1902

 

Skomakaregesäll Josef Nilsson 1887 o hushållerska Josefina Henrietta Lovisa Johansson 1894

B. Gösta Vilhelm 1910

 

Skomakaregesäll Josef Nilsson 1887 o h hushållerska Henrietta Lovisa Johansson 1894

Vigda 1911

 

Skrädderiarbetare August Lars Lundberg 1885 o h Sigrid Håkansson 1884

B. Ruth Sonja Maria 1913

 

Bleckslagare Nils August Segerholm 1890 o h fabriksarbeterska Mary Lisbeth Petersson 1890

Vigda 1915  

 

Skoarbetare Edgard Kuno Nilsson 1891 o h Maria Amalia Nilsson 1895

B. Georg Alfred 1916

 

Telefonist Hulda Louise Möllerström 1893 g m kontorschef Enok Artur Nilsson i Kristianstad f  1892. Vigda 1922

 

Handelsbiträde Vilhelm Henry Möllerström 1901 o h Kerstin Omilia Lovisa Ossvald 1913

B. Bertil Vilhelm 1936, Kerstin Birgitta 1939

 

 

 

 

Härlöv Nr 54

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Smed John Oscar Rydberg 1840 Köpinge, död 1903 Fr Nr 48 1888

H. Sissa Mårtensson 1839 Wä. död 1914 Gifta 1867.

B. Carl Theodor 1872 Krstd, Mathilda Elisabeth 1880 Ljungby Kalmar län, Gustaf Adolf 1882 Åsum,

 

Inh Snickaregesäll Nils Fredrik Rydberg 1868 Skepparslöf Till Göteborg 1891 Fr Gbg 1893 Till Nr 52 1894. H. Mathilda Johansdotter 1870 Mellby Elfsborg

 

Inh Eger Jernsvarfvare Carl Fredrik Persson 1865 Engelholm Fr Nr 52 1891

H. Bengta Andersson 1858 Skepparslöf. Gifta 1890.

B. Anna Emilia Hildegard 1890, död 1892,Thekla Maria 1892, Agda Elisabeth 1894 Åsum, Carl Johan Einar 1897 Åsum

 

Svarfvare Anders Hansson 1876 26/1 Borlunda Fr W Sallerup 1895 10/11

 

f d Dragon Axel Edvard Fast 1861 Krstd Fr Krstd 1896

H. Anna Jönsson 1863 Oppmanna

B. Gunhilda 1886 Krstd, Carl Axel 1888 Krstd, Martha 1890 ibm, Oscar Wilhelm 1892 ibm, Signe Fabiola 1894 ibm, Ernst Ludvig 1895 ibm

 

Målare Johan Alfred Blomqvist 1861 Wexiö Fr Krstd 1896 Till Pag 413 Nr 60 1897

H. Carolina Sofia Johansdotter 1858 Asarum

B. Johan Axel Walfrid 1886 Krstd, Fritz Gunnar Ragnar 1888 ibm, Elvin Reinhold Torsten 1890 ibm, Ida Ragnhild Augusta (icke döpt) 1893 ibm, Jungfru Berta Fanny Elfrida Blomqvist 1881 Wexiö

 

Skräddare Anders Kronqvist 1866 Åhus Fr Krstd 1897

H. Carolina Rosdahl 1873 Ousby

B. Ida Gertrud Hildegard 1896 Krstd, Louis Ragnar Ferdinand 1898 Åsum

Hustrun Carolina Rosdahl är dotter till f Bomvaktare, f arb Per Jönsson Rosdahl 1847 7/9, till sid 338 1893 Nr 47B som  Fjerdingsman

 

f d Dragon Lars Persson Ekdahl 1870 Nosaby Fr Rinkaby 1898

H. Mathilda Nilsdotter 1874 Fjelkestad

B. Karl Sigfrid 1896 Rinkaby, Arvid Andreas 1898 Rinkaby,

 

F artilleristen Per Andersson Ström Sandel… o h Anna Svensson

B. Martha 1897, död 1899

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 o h Sara Svensdotter 1859

B. Axel Emil Herman 1900

 

Gjuteriarbetare Nils Ros 1877 o h Anna Persdotter 1875

B. Hertha Emilia 1900, Nils Reinhold 1901, död 1902

 

 

Järnsvarvare Anders Hansson 1876 o h sömmerska Mathilda Elisabeth Rydberg 1880

Vigda 1901. (Hon John Oskar Rydbergs dotter ovan))

B. Thure Evald 1901

 

Gjuteriarbetare Sven Julius Ekstrand 1871 o h Elsa Svensson 1876

B. Oskar Filip Bernhard 1902

 

Tyggårdsarbetare Edvard Valfrid Petersson Börgesson 1879 o h Ida Emilia Svensson 1880

B. Gösta Nore Eugen 1903, Edvin Harry Balzar 1905

 

Lokomotiveldare Amandus Vilhelm Petersson Börgesson Rönngren 1877 o h Hilma Elin Cecilia 1883. B. Arvid Helmer Bertil 1904

 

Vagnputsare Sven Nikolaus Norrman 1880 o h Anna Mathilda Borg 1879

B. Birger Svante 1905

 

Skräddaregesäll Martin Vilhelm Rydberg Franzén 1875 (Son till John Oskar Rydberg ovan) o h sömmerska Hilda Karolina Löfqvist Nr 47B f 1873. Vigda 1905. (Hon dotter till Åke Nilsson Löfqvist i Nr 47B tvärs över gatan)

 

Järnsvarvare August Holmqvist 1881 o h fabriksarbeterska Anna Maria Olsson 1881 från Odal. Vigda 1906

 

Järnvägsarbetare August Karlsson Olsson 1883 o h jungfru Maria Persdotter 1885

Vigda 1908

 

Yllefabriksarbeterska Anna Jönsson 1896

B. Maja 1917

 

Hushållerska Sigrid Andersson 1884 (Fader troligen Gustaf Adolf Petersson Friberg nedan)

B. Elsa Linnea 1917

 

Plåtslagare Karl Oskar Pihl 1875 o h Nelly Karolina Helgesson 1878

B. Sture Erik Valdemar 1918

 

Skomakare, dövstum, Nils Håkansson 1863, död 1918

 

Montör Gustaf Adolf Petersson Friberg 1875 o h arbeterska Sigrid Andersson 1884

Vigda 1919. B. Elof Enoch 1910 (!), Gustaf Edvard 1912 (!), Edit Elisabet 1916 (!), Greta Maria 1919, Ett gossebarn 1922, Helga Leontina (nedan 1923 och 1925) 1903 (!) Fader magasinsbokhållare Gustaf Adolf Friberg Kristd, moder Sigrid Andersson hemmadotter Lillö.

 

Cykelarbetare Nils Johan Valdemar Nordgren 1897 o h Maria Andersson 1893

B. Arvid Valdemar 1921

 

Hemmadotter Helga Leontina Friberg 1903

B. Gösta Erik Armand 1923. Fader järnhandlare Hugo Åke Armand Thulin, Everöd.

B. Tore Lennart 1925

 

Slakteriarbetare Ernst Johan Svensson 1891 o h Ester Maria Eleonora Johnsson 1895

B. Ingrid Anna-Liv 1927

 

Grovarbetare Per Nilsson Kron 1866, död 1931

 

Målare Knut Erik Vilhelm Almqvist 1914 o h Anna Signe Persson på Nr 55 f 1913

Vigda 1938

 

 

 

 

Härlöv Nr 55

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Tufve Esbjörnsson i Wä

Eger Enkan Elna Nilsdotter 1833 Widtsköfle Fr Wä 1890. Enka 1890 9/4. Död 1896

Eger Stockmakare Redelin i Kristianstads garnison (efter 1896)

 

Inh Snickeriarb August Johnsson 1853 Åryd Fr N. Åsum 1890

H. Hanna Svensson 1852 Gärds Köpinge Gifta 1890

B. Frida Maria 1890, död 1896 Åsum, Carl Theodor 1895 Åsum

Familjen till Karlshamn 1897

 

Inh Smed Per Pålsson Lindeberg 1844 Borlunda Fr Fjelkestad 1889 Död 1890

Enk Kersti Nilsson 1844 W Sallerup Till W Sallerup 1890

m fam

 

Inh Murare John Bengtsson Johnsson 1845 Wittsjö Fr Nr 5 1890 Till Nr 51 1891

m fam 4 barn

 

Skomakaregesäll Johan Tufvesson Wilander 1863 Wä. Fr Amerika 1892. Till Amerika 1894

Pig Dorothea Jonasdotter 1864 Rödeby. Äktenskapslöfte. Till Amerika 1894.

B. Ellen Margaretha 1892 Åsum, Sally Marie 1893 ibm,

Johan Tufvesson Wilander har anmält sig som fader till dessa barn.

 

Arbetare Jöns Johansson 1865 Åsum. Fr Pag 275 Nr 40 1897

h. Karna Pålsdotter 1859 Svalöf

Hennes d. före äktenskapet Alma 1885 W Ahlstad,

Bådas d. före äktenskapet Johanna Signoria 1887 Åsum

 

Smed Anders Esbjörnsson Wä. Fr N Rörum 1896 Till Fjelkinge 1897

H. Anna Jönsson 1857 Esphult

B. Emma Josefina 1889 N Rörum, Svante Albert 1891 ibm, Anny Ragnhild 1894 ibm, Gustaf Henning 1896 ibm

 

Gjutare Carl Gideon Hazard 1878 o hustru Jungfru Anna Sofia Petersson 1876

Vigda 1900. B. Ingeborg Linnea Viola 1900

 

Gjutare Emil Leander Petersson 1877 o hustru Jungfru Amanda Nilsson 1870

Vigda 1900

 

Mjölnare Per Bengtsson 1870 o h Hilma Ljung 1880

B. Carl Edvin Folke 1901, Sara Linnea 1904

 

Skräddaregesäll (frånskild) Karl Robert Olsson 1875 o h Piga Gerda Cecilia Berglund 1888, död 1917. Vigda 1914. B. Karl Gösta 1914, Greta Viola 1916

 

Tyghantverkare Carl Gustaf Redelin 1865, död 1917

 

Lokeldare Evald Fridolf Samuel Johannesson 1893 o h Hemmadotter Emmy Elisbet Lilja 1895 Åsumtorp. Vigda 1920

 

 

Ciselör Birger Redelin 1895 o h Tjänarinna Betty Palmkvist 1894

Vigda 1923

 

Charkuteriexpedit Svante Henry Kleberg 1909 o h handelsbiträde Emma Lisa Henrietta Rosén

på Nr 86 f 1913. Vigda 1938

 

 

 

Härlöv Nr 56

 

Numret finns inte 1880-84 och inte 1885-93; 1893-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Smed Ola Martinsson Lindholm 1864 Wä. Fr Kstad 1894 Till Krstd 1898

Hust Nilla Larsdotter 1865 Trolle Ljungby Gifta 1894

B. Agnes Hildegard 1895 Åsum

 

Smedlärling Olof Karlsson 1877 Åsum. Fr Färlöf 1897

 

Smedlärling Anders Svensson 1882 Köpinge. Fr Österslöf 1897 Till Krstd 1898

 

Smedmästare August Vilhelm Velinder 1873 o h Elna Jönsson 1873

B. Berta Maria 1901, Anton Vilhelm 1902, Nils Verner 1904 död 1905, Anna Lisa 1906, Elsa 1908, Signe 1910, Lilly Mariana 1913, Vivy Elisabet 1917 död 1919

 

Studerande Johan Bernhard Welinder 1899, död 1918

 

Berta Maria Welinder 1901 g m inspektor Frits Valdemar Nilsson i Bäckaskog f 1892

Vigda 1926

 

 

 

Härlöv Nr 59 Skolhus

 

Numret finns inte 1880-84 och inte 1885-93; 1893-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Folkskollärare Magnus Ihrén 1868 Löderup. Fr Pag 365 Nr 50 1898

 

Småskolllärarinna Nanny Hildegard Möller 1876 Hästveda. Fr Tjörnarp 1898

 

Småskollärarinna Selma Johanna Eriksson 1884 g m landskanslist Gustaf Alfred Sandberg i Hässleholm f  1881. Vigda 1911

 

Muraregesäll Arvid Martin Svensson 1887 o h yllefabriksarbeterska Anna Olivia Svensson 1883. Vigda 1914

 

Småskollärarinna Nanny Hildergard Möller (ovan) 1876 g m ingenjör, änkling, Per Nilsson Newman i Osby f 1857. Vigda 1915

 

 

 

Härlöv Nr 60

 

Numret finns inte 1880-84 och inte 1885-93; 1893-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Äger Smed Mårten Åkerman 1857 Barkåkra  Fr Kstad 1896 Fr Pag 250 Nr 36 1897

H. Hilda Holmberg 1860 Jemshög

B. Emilia Sofia Elisabeth 1886 Åsum, Rudolf Herman 1888 ibm, Ida Ragnhild 1891 Åsum, Emil Ludvig 1893 Krstd, Cecilia Wilhelmina 1896 ibm, Nils Harald 1896 (tvillingar) Krstd, Eva Antonia Hildegard 1898 Åsum, Elna Viktoria 1898 död 1898, Ruth Malin Ingeborg 1902

 

Inh Målare Johan Alfred Blomqvist 1861 Wexiö Fr Pag 402 Nr 54 1897

Till Sölvesborg 1898 H. Carolina Sofia Johansdotter 1858 Asarum

B. Fritz Gunnar Ragnar 1888 Krstd, El… Reinhold Torsten 1890 ibm, Ida Ragnhild Augusta (Icke döpt) , Birta Fanny Elfrida 1881 Wexiö

 

Inh f d Art Herman Alfred Persson Hallberg 1874 Pjetteryd Fr Pag 89 Nr 10 1897

H. Carolina Hansdotter 1867 Tving. Gifta 1897

d. Anna Maria 1897, Ingeborg 1899

 

Kakelugnsmakargesäll Nils Peter Ekström 1864 Qvidinge Fr Knislinge 1898

Till Hjersås 1898. H. Johanne Kristine Pedersen 1869 Vinderslev Danmark. Gifta 1893

 

Gjutare Vilhelm Julius Holmberg 1866 o h Carolina Albertina Tiliander 1877

B. Ebba Viktoria 1898

 

Filare Sven Johan Petersson 1876 o h väverska Ester Annie Olsson 1877. Vigda 1901

B. Carl Rudolf 1901

 

Soldat Axel Jönsson Bergqvist 1880 o h sjuksköterska Johanna Juliana Vohlmer 1874

Vigda 1902. B. Hedvig Ingeborg Linnea 1902

 

Målare Johan Nilsson 1872 o h Selma Karolina Lindström 1879

B. Ove Fridolf 1904 död 1906

 

Typograf Arvid Åkesson 1876 död 1906

 

Stickerska Hilda Elisabeth Müller 1882 g m stenarbetare Bengt Bengtsson i Vånga f 1886

Vigda 1910

 

Nattvakt Anders Andersson 1860 o h Ingrid Persdotter 1871

B. Elsa 1911

 

Gjutaregesäll Fredrik Ahlqvist 1884 o h Amanda Sofia Nilsson (Krstd) 1889

B. Zeth Fredrik Valdemar 1911

 

Grovarbetare Karl Elof Persson 1888 o h Amalia Vilhelmina Larsson 1890

B. Karl 1914 död 1914

 

 

Sömmerska Anna Rubin 1893

B. Axel Kurt 1914

 

Lokeldare Åke Villiam Lundgren 1889 o h Frida Karolina Cederberg 1891

B. Inga Birgit 1918

 

Linjearbetare Karl Johan Hansson 1893 o h Hilda Pettersson 1896

B. Ingrid Linnea 1924

 

Slakteriarbetare John Sigfrid Karlqvist 1903 o h Anna Maria Lustig 1905

B. Per Ingvar 1931

 

Textilarbeterska Astrid Elin Viola Månsson 1913 g m trädgårdsarbetare Nils Henry Karlström i Viby f 1916. Vigda 1939

 

Inkasserare Karl Ivan Svensson 1909 o h Elsa Linnea Svensson 1909

B. Karin Ann-Marie 1940

 

 

Härlöv Nr 61

 

Numret finns inte 1880-84 och inte 1885-93; 1893-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Fabrikör P. Karlsson å No 30 Härlöf (Hvilans mekaniska verkstad)

 

Inh Plåtslagare Anders Bergqvist 1851 Fulltofta Fr Pag 357 Nr 49 1897

h. Anna Nilsdotter 1850 Höganäs

B. Hjalmar Anton 1881 Helsingborg, Frans Oskar 1883 ibm, Carl Wilhelm 1892 ibm

 

Inh Pig Carolina Nilsdotter 1878 Näsum Fr Pag 88 Nr 10 1897

Oä s. Henning 1897 Näsum, död 1898

 

Hemmadotter Alma Müller 1886 g m snickaregesäll Vilhelm Lindell på Nr 124 f 1884

Vigda 1906

 

Dräng Anders Nilsson 1838. Död 1909

 

Skrädderiarbetare Frans Oskar Bergqvist 1883 o h fabriksarbeterska Esther Maria Bengtsson 1889 fr Nr 75. Vigda 1910

 

Plåtslagare Anders Bergqvist 1851. Död 1910

 

Tvätterska Hanna Persson 1851. Död 1922

 

Plåtslagareänka Anna Nilsson Bergqvist 1850. Död 1933

 

 

 

Härlöv Nr 64

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Stationskarl Alfred Persson 1877 o h Gertie Håkansdotter 1881

B. Alfvar Sidny 1903

 

Lokeldare Ernst Emil Olsson 1892 o h Ruth Maria Nilsson 1892

B. Ernst Claes Rune 1920

 

Lokeldare Albin Nilsson 1892 o h Sigrid Nilsson 1889

B. Stig Åke 1923

 

F tyghantverkare Magnus Månsson Sommarin 1843. Död 1914

 

 

 

Härlöv Nr 65

 

Charkuterist Nils Anders Gösta Nilsson 1910 o h Saga Margaretha Lefin 1910

B. Carin Anna-Marie 1939

 

 

 

Härlöv Nr 66

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

F lantbrukaren Ola Nilsson 1835. Död 1914

 

Hembiträde Herta Jarl 1913 g m telefonarbetare Bror Egon Karlsson i Sölvesborg f 1914

Vigda 1936

 

 

Härlöv Nr 67

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Handlande Gustaf Henrik Andersson Borg 1877 o h Sigrid Nilsson 1884

B. Nils Gustaf Allan 1905

 

Handlande Per Jeppsson 1839 o h Karna Persdotter, död 1906

 

Packmästare Gustaf Råberg 1879 o h Anna Edband Lindgren 1879

B. Astrid Gurli 1908

 

Bageriarbetare Jörgen Kristian Jörgensen 1881 (dansk undersåte) o h Matilda Fredriksson 1882. B. Greta Kristina 1909

 

Diversehandlare Karl Persson 1881 o h åbodotter Anna Svensson 1891. Vigda 1913

B. Anna Greta 1914

 

Instrumentmakare Eduard Ernst Siegler 1890 (preussisk undersåte, av katolsk trosbekännelse) o h Maria Dagmar Elisabeth Stern 1895

B. Gunnar Karl August 1914

 

Tapetserare Klas August Olander 1868, död 1920 o h Elin Matilda Gäfvert 1874

B. Sonja Margareta 1916, Inez Maj-Britt 1920

 

Smedgesäll, handlande Nils Svensson o h Ingrid Svensson f Nilsson, död 1934

B. Erika Linnea 1906, död 1917

 

Telegrafist Karl Gunnar Dahlberg (i Krstd) o Karin Martina Ingegerd Olander 1902

B. Gudrun Ingegerd 1921

 

Frånskild torparhustru Karna Håkansson f Mårtensson 1844, död 1925

 

Karin Martina Ingegerd Olander 1902 g m målare Ernst Teodor Johnsson på Nr 137 f 1896

Vigda 1928

 

Tjänarinna Astrid Maria Hellström. B Hilding Ingvar 1928, död 1929

 

Kontorist Marta Ingeborg Svensson 1903 g m folkskollärare Nils Johan Alfred Arup på Nr 86 f 1904. Vigda 1929

 

Hembiträde Anna Astrid Maria Hellström 1891 g m järnsvarvare Hilding Andersson på Nr 68 f 1891. Vigda 1929

 

F lantbrukare Jöns Lindqvist 1851, död 1930

 

Hemmadotter Greta Lisbeth Svensson 1909 g m frisörmästare Gustaf Adolf Petersson i Karlskrona f 1902. Vigda 1932.

Rörläggare Ivan Freddy Lennart Lungh 1909 o h Helga Gurli Axelina Grahn 1912

B. Bengt Ingvar 1935

 

Fotograf Majken Julia Elisabet Rasmusson 1917 g m metallarbetare Thord Ragnar Nilsson i Hässleholm f 1913. Vigda 1939

 

Agent Gösta Hjalmar Karlsson 1912 o h Helga Laurentia Karlsson 1913

B. Majbritt Ingeborg 1934 död 1940, Göte Ferdinand 1940

 

 

 

 

Härlöv Nr 68

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Telefonuppsättare Olof Peter Magnusson 1878 o h Johanna Nilsson 1881

B. Oskar Reinhold 1903

 

Arbetare Karl Fredrik Andersson 1866 o h jungfru Anna Åkesson 1877. Vigda 1904

 

Bryggeriarbetare Jöns Olsson 1874 o h Karin Jönsdotter 1871

B. Elisabet 1904

 

Maskinarbetare Nils Trobeck 1877 o h Nilla Persson 1870

B. Ania Linnea Hansine 1904, Olga Elina Elisabeth 1906

 

Gjuteriarbetare Nils Ros 1877 o h Anna Persdotter 1875

B. Signe Adina 1905

 

Änkling, fabriksarbetare Emil Fredrik Utter 1880 o h jungfru Mathilda Nilsson 1879

Vigda 1906. B. Ernst Ture 1907

 

Arbetare Janne Oskar Svensson 1875 o h Karolina Mathilda Lysell 1875

B. Greta Adela 1908

 

Arbetare Hans Nilsson 1869 o h Sigrid Nilsson 1873

B. Anna Linnea 1909

 

Gjuteriarbetare Otto Svante Håkansson 1868 o h Hilda Elisabeth Björk 1879

B. Elsa Elisabeth 1909

 

F volontären, varuutkörare Ernst Eriksson på Nr 121 och väverskan Emma Kristina Fredriksson (ogifta). Vigda 1911

B. Inez Maria Kristina 1911, död 1911

 

Kylfabriksarbetare Fritz Oskar Karlsson 1890 o h Hilma Josefina Nordberg 1890

B. Karl Olof 1912

 

Verkstadsarbetare Johan Persson 1884 o h Alma Eugenia Sjölin 1883

B. Anna Elsa Ingeborg 1912

 

Gjuteriarbetare Nils Henrik Palm 1884 o h Hulda Hilma Öhlin 1887

B. Anna Lisa 1914

 

Bryggeriarbetare Martin Persson 1886 o h Hilda Lindskog 1885

B. Hildur Valborg 1916

 

Plåtslagare Alexander Johan Nilsson 1879 o h Hilda Johansson 1880

B. Inez Margit 1916, Maj-Britt 1922

 

 

Snickeriarbetare Nils Oskar Kron 1890 o h Anna Jönsson 1890

B. Anna-Lisa 1917

 

 

Bromsare Sven Arvidsson 1888 o h Sigrid Nilsson 1885

B. Margit Ingeborg 1919, Anna Stina 1921

 

Bromsare Johannes Jönsson 1890 o h Hilda Nilsson 1887

B. Lisa Ingeborg 1919

 

Kontorist Bror Fritiof Sjönvall 1896 o h Anna Maria Lundblad 1900

B. Hans Lennart 1922, Per Axel 1923

 

Städerska Elly Elisabeth Nilsson 1904 g m b..inarie(?) Edvin Bernhard Dahlberg på Nr 143 f 1897. Vigda 1923

 

Järnsvarvare Hilding Andersson 1891 o h hembiträde Anna Astrid Maria Hellström 1891

Vigda 1929. B. Stig Arne 1933, Ann Marie 1933

 

Textilarbetare Nils Albin Andersson 1905 o h hemmadotter Elsa Linnea Friberg 1903

Vigda 1931

 

Charkuteriarbetare Gösta Manne Fabian Johansson 1913 o h Lilian Marie Lindell 1917

B. Mona Ingrid Anita 1938

 

Nattvakt Anders Andersson 1860, död 1938

 

 

 

Härlöv Nr 69

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Handlande Gustaf Henrik Andersson Borg 1877 o h Sigrid Nilsson 1884

B. Ebba Birgit Gudrun 1906, död 1907, Ebba 1908, död 1908, Stig Gustaf Birger 1914

 

Magasinsbokhållare Nils Ragnarsson 1867 o h Lovisa Persson 1869

B. Greta Ragnhild 1906

 

Snickare Gottfrid Stålberg 1876 o h Anna Maria Mattsson 1881

B. Gunnar Sigvard 1907, Martha Ninnie Ingeborg 1910

 

Smidare Karl Emil Klang 1881 o h Anna Sofia Olsson 1880

B. Greta Viola 1908

 

Skoarbetare Johan Stoltz 1879 o h Maria Dorotea Svensson 1881

B. Sara Dorotea Ingeborg 1909

 

Mjölnardräng Johannes Forsberg 1871, död 1908 o änkan Hilma Lydia Flodman 1878

B. Sonja Viola 1909. Se nedan!

 

Piga Hulda Nilsson 1881 g m byggmästare Karl Alfred Ekelöf Nr 131 f 1883

Vigda 1909

 

Maskinist, manufakturvaruhandlare Fritz Alfred Olsson 1877 o h Emma Karolina Jönsson 1876, död 1920. B. Frans Evald 1910

 

Mjölnareänka Hilma Lydia Forsberg f Flodman 1878

B. Anna Lisa 1912. Seovan!

 

Handlande Per Nilsson Dahl 1869 o h Selma Nilsson 1879

B. Knut Axel 1912, död 1912

 

Packmästare Fredrik Vetzell 1883, död 1918, o h Ingrid Svensdotter 1878

B. Sture Gustaf Bernhard 1912

 

Gjuteriarbetare Per Olsson 1881 o h Hanna Agnes Karlsson 1881

B. Bertil Lennart 1913

 

Grovarbetare Bernhard Johan Axel Andersson 1869 o h Pella Hansdotter 1878

Sture Bertil Valdemar 1914

 

Bokhållare Axel Bernhard Persson 1891 o h Emma Andersson 1890

B. Dödfött gossebarn 1915

 

Sadelmakare Karl Peter Algot Karlsson 1885 o h Hulda Karolina Gren 1888

B. Stig Göte Konstantin 1916

 

Måleriarbetare Karl Oskar Gran 1878 o h Jenny Charlotta Karlsson 1879

B. Axel Henry 1917

 

Utkörare Johan Jönsson 1888 o hushållerskan Syster Emma Persson 1886

B. Mona Evy 1918

 

Torpareänka Kerstin Persson f Svensson 1831, död 1918

 

Änka Bengta Ek f Olsson 1847, död 1919

 

Grovarbetare Nils Svensson 1887 o h Elna Nilsson 1889

B. Maj Vega 1919, Dagny Inga-Lill 1921, Sten Arne 1923

 

Snörmakare Hugo Julius Axner Björkegren 1877 o h Sigrid Augusta Svensson 1879

B. Karl Henry (Harry!) 1919

 

Trädgårdsmästare Johan Nilsson 1872 o h  Frida Almqvist 1881

B. Anna 1919

 

Handelsbiträde Amalia Persson 1892 g m arbetare Karl August Hagelin Krstd f  1891

Vigda 1920

 

Lokeldare Albin Nilsson 1892 o h Sigrid Nilsson 1889

B. John Erik 1921

 

Portvakt Sven Persson 1861, död 1921

 

Skomakare Gösta Malkolm Wendel 1900 o h portvaktsdotter Signe Arvida Persson 1901

Vigda 1922. B. Signe Mona Maj-Britt 1923

 

Jordbruksarbetare Hans Jönsson 1873 o h Augusta Vilhelmina Marks(?) 1885

B. Elvi Ingegerd 1924

 

Slaktare Johan Edvin Persson 1887 o h Emma Kristina Larsson 1890

B. John Einar 1925

 

Typograf Emanuel Ekelund 1882 o h Ida Malmberg 1886

B. Herta Augusta Ingeborg 1923, död 1926, Elsa Ingeborg 1926, död 1927

 

Telefonist Siri Irene Johnsson 1900 g m musiksergeant Ivan Arvid Nilsson Krstd f 1896

Vigda 1926

 

Hushållerska Hanna Ragnhild Nilsson 1903

B. Astrid Elisabeth 1927

 

Kontorist Elsa Elisabet Jönsson 1902 g m köpman Sylve Bernt Einar Fegler, Tollarp, f 1898

Vigda 1928

Maskinist Lars Olof Larsson o h Maria Larsson f Johansson 1853, död 1929

 

Handlande Sture Nilsson 1897 o h fröken Siri Antonia Andersson 1901. Vigda 1930

 

Jordbruksarbetareänka Elna Nilsson Liljegren 1860, död 1931

 

Vulkanisör Harald Henning Nilsson 1906 o h Greta Johanna Natalia Johansson 1905

B. Kjell Bertil 1932

 

Handelsbiträde Eva Frideborg Olsson 1904 g m rörläggare Nils Sigurd Johnsson, Åhus, f 1905. Vigda 1932

 

Hemmadotter Signe Viola Nilsson 1906 g m handelsbiträde Erik Reinhold Lindström, Krstd, f 1902. Vigda 1933

 

Slakteriarbetare Gustaf Adolf Karlsson 1898 o h Svea Lydia Sjölin 1900

B. Ulla Birgit 1934

                     

Fabriksarbeterska Elsa Maria Mattisson 1907

B. Tore Gunnar Ingemar 1935

 

Textilarbetare Stig Allan Karlsson 1911 o h Sonja Viola Holmqvist 1913

B. Siv Ingrid Anita 1939

 

Tandteknikeränka Augusta Kristina Bengtsson f Svensson 1873, död 1939

 

Byggnadssnickare Jöns Algot Ljungkvist 1912 o h Mary Alice Olsson 1917

B. Gunnel Margareta 1940

 

 

 

 

Härlöv Nr 71

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Johan August Karlsson Sandell 1877 o h Lilly Mina Andersson 1877

B. Valborg Elisabet 1904, död 1905

 

Handskmakeriarbetare, skinnfärgare och byggmästare 1908, Carl Nilsson Lindqvist 1874 o h Emma Andersson 1870 B. Anna Teresia Ingeborg 1905, Karl Yngve Helmer 1908

 

Stationskarl Håkan Andersson Lindqvist 1875 o h Johanna Nilsson 1865

B. Maria Elisabet Valborg 1905

 

Eldare Johan Persson 1882, död 1905

 

Bryggeriarbetare Per Svensson 1878 o h sömmerska Maria Håkansson 1877

Vigda 1906

 

Smedarbetare Ernst Adrian Nilsson o h Olu Nilsson 1878, död 1906

 

Dräng Anton Jönsson 1876 o h piga Johanna Olsson 1881. Vigda 1907

 

Snickare Anders Nilsson Rask 1875 o h Hanna Viktor 1877. B. Marta Eleonora 1908

 

Grovarbetare August Valter 1884 o h Hanna Johansson 1884 B. Gösta Verner 1908

 

Snickare Nils Andersson Åberg 1880 o h Kristina Åkesdotter 1877

B. Kurt Åke Evald 1909, död 1910, Sture Lennart 1913, Anna Linnea 1916

 

Lokeldare Johan Kittel 1875 o h Kristina Svensson 1881. B. Folke Erik Vilhelm 1907, Klara Lissie Mariana 1908, Gunda Hildur Kristina 1910, död 1911, Karl Johan Birger 1912, Kjell Åke Sigvard 1916

 

Stenhuggare Karl Robert Larsson 1877 o h Thilda Nilsson 1882. B. Hilma Charlotta 1910,

Edit Maria 1911 död 1911, Ebba Viktoria 1912

 

Dräng Hans Nilsson 1869 o h Sigrid Nilsson 1873. B. Sigrid Elisabet 1911, död 1911

 

Kontorist (på advokatkontor) Håkan Persson 1886 o h Jenny Svensson 1883

B. Hanna Elsa Concordia 1911, Per Göte Valter 1914

 

Hulda Pålsson 1885 g m skräddare Alfred Esaias Sten i Kristianstad f 1885. Vigda 1912

 

Målaregesäll Nils Alfred Ahlqvist o h Elna Johnsdotter. B. Elsa Birgit 1912, död 1912

 

Kusk Johan Alfred Persson 1885 o h Maria Andersson 1885. B. Wivy Adela Birgit 1912.

B. Tore Alfred Birger 1914

 

Filare Hjalmar Theodor Bergdal 1879 o h Karin Kjellkvist 1883. B. Hugo Lennart 1914

 

 

Skomakaremästare Oskar Harald Nilsson 1882 o h Kristina Karlsdotter Toll 1884

B. Gerti Hilma Gurli 1915

 

Piga Marta Elisabet Wiberg 1893. B. Maja Berta 1916

 

Elektriker Alfred Nilsson 1884 o h Alma Levin 1891. B. John Sven Emanuel 1916, May Elsie Alfhild 1919, Karin Inez Linnea 1922

 

Yllefabriksarbeterska Vilhelmina Nathell 1897. B. Anna Brita 1916

 

Sömmerska Anna Karolina Pålsson 1877. B. Ruben Filip 1916

 

Murare Anton Lindholm 1889 o h Regina Nilsson 1894. B. Maj Gulli 1916

 

Stationsskrivare Thure Daniel W(i?)ennerberg 1884 o h Carin Wilhelmina Ohlsson 1884

B. Bertil 1917, död 1917

 

Handsömmerska Anna Johansson 1868, död 1917

 

Smedarbetare Emil Trobeck(?) 1883 o h tjänarinna Hanna Wallgren 1885. Vigda 1918

 

Murare Frans Oskar Olsson 1883 o h Emilia Lindström 1882. B. Gösta Ernst Gustaf 1918

 

Maskinarbetare Gustaf Olsson 1881 o h Sigrid Ström 1883. B. Signe Gunborg 1919.

B. Bror Gustaf Sixten 1921, Etel Sylvia Marianne 1923

 

Magasinsarbetare Anders Nilsson 1888 o h Anna Olsson 1889. B. Nils Erik Alexander 1920, Rut Hanna Ingegerd 1923

 

Mathilda Andersson 1892 g m handelsresande Hilding Hansson i Växjö f 1891

Vigda 1921

 

Textilarbetare Herman Lundh 1892 o h yllefabriksarbeterska Ester Karlsson på Nr 52 f 1899

Vigda 1921

 

Gjuterimästare Karl Edvin Björklund 1893 o h Ester Jönsson 1899. B. Gertie Inga-Lisa 1921

 

 

Hustru till mjölnare Per Andersson 1893 nedan, Bengta Andersson f Nilsson 1871, död 1922 3 april.

Mjölnare Per Andersson 1893, död 1927 o h handelsbiträde Helga Larsson 1897 (dotter till bryggare Ola Larsson). Vigda 1922, 25 oktober. B. Bengta Gullbritt Viola 1924

 

Maskinist John Konstantin Sandin 1893 o h mejerska Klara Alfrida Jönsson 1894.

Vigda 1922. B. Ingrid Gertrud 1923

 

 

 

Skomakare Gustaf Jönsson 1885 o h Sigrid Edvardsson 1887. B. Karl Lennart 1922

 

 

Yllefabriksarbeterska Hertha Lund 1894 g m ladufogde Sven Einar Lindqvist i Kristianstad f 1896. Vigda 1923

 

Montör Herman Gottfrid Palm 1897 o h Signe Johansson 1896. B. Karl Gunnar 1924

 

Kvarnarbetare Emil Nilsson 1897 o h Astrid Maria Helena Malmberg 1900

B. Karl Erik 1924, Nils Arne 1925

Charkuterist Aron Karlsson Ingvert 1894 o h Frida Elisabet Larsson 1894.

B. Karl Gösta Ingvar 1927, Bengt Åke Stig 1932

 

Fröken Anna Elvira Göransson 1911 g m skomakare Evald Ragnar Nilsson i Kristianstad f 1905. Vigda 1930

 

Textilarbetare Nils Gunnar Karlsson 1907 o h hembiträde Astrid Gunborg Viola Alsing 1911

Vigda 1932. B. Stig Gunnar 1934

 

Chaufför Oskar Vilborg Olofsson 1908 o h handelsbiträde Naemi Hillevi Landin på Nr 120 f 1910. Vigda 1932

 

Skräddareänka Karna Lund f Persson 1855, död 1933

 

Direktör August Björklund o h Karolina Björklund f Andersson 1861, död 1934

 

Hemmadotter Hildur Valborg Persson 1916 g m arbetare Tage Julius Andersson i Kristianstad f  1912. Vigda 1935

 

Sömmerska Lisa Gunhild Persson 1911 g m linjearbetare Nils Henry Persson i Kristianstad f 1911. Vigda 1936

 

Telefonarbetare Sven Sigfrid Svensson 1907 o h Rut Elisabet Kleberg 1911

B. Sven-Åke 1936

 

Direktör, änkling, August Björklund 1864, död 1939

 

Målare Georg Albin Persson 1915 o h Astrid Elisabet Nilsson 1913.

B. Gun Vinny 1940             

 

 

 

Härlöv Nr 73

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Torghandlare Per Jönsson Vaestander o h Ida Ottilia Johansson. B. Per Valdemar Isidor 1902, död 1908

 

Maskinist Martin Möllerström 1876 o h Matilda Johansson En 1874. B. Bror Arner 1905,

Sjunne Arnholt 1905

 

Skomakare, dövstum, frånskild, Ola Pålsson Brandin 1860 o h Karna Nilsson (dövstum) 1867. B. Anna Maria Linnea 1906. Vigda 1908

 

Fabriksarbetare Frans August Persson 1873 o h Pernilla Svensdotter 1877

B. Emil Henning Valdemar 1908

 

Arbetare Oskar Valdemar Rosengren Viberg 1879 o h Annette Karlsdotter 1877

B. Viola Viktoria 1908

 

Livförsäkringsagent Sven Emil Svensson 1884 o h Tekla Karolina Maria Karlsson 1888

B. Signe Emilia 1908

 

Sadelmakare Frans Persson 1884 o h Eleonora Aurora Engström 1887

B. Brita Elsa Laura 1909

 

Skräddaremästare Nils Otto Olssén o h Alma Josefina Ljungqvist.

B. Inez Elvira 1909, död 1910

 

Bageriföreståndare Ivar Adrian Svedberg 1878 o h Ester Luttrup 1878

B. Ester Davida 1911

 

Snickaregesäll Arvid August Svensson 1888 o h Hanna Nilsson 1883

B. Vera Paulina 1914

 

 

 

 

Härlöv Nr 74

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Snickare Nils Jönsson o h Anna Granqvist. Ett odöpt gossebarn, 1905

 

Stationskarl August Olsson Stjernqvist 1887 o h Kristina Hansson 1884

B. Sonja Margareta Ingeborg 1911

 

Snickare Axel Sigfrid Löfgren 1882, död 1915 o h sömmerska Emma Persson 1887. Vigda 1908. B. Hans Axel 1908, Olle Sigfrid 1911, Sture Joel 1914

 

Yllefabriksarbetare Karl Johan Göransson 1883 o h Emma Kristina Johansson 1875

B. Karl Joel 1914

 

Betty Lovisa Karlsson 1893 g m grovarbetare Nils Alexius Gottfrid Lundgren på Nr 87 f 1890

Vigda 1913. B. Berta Edit Teresia 1913, Nils Hugo Gösta 1916

 

Gjuteriarbetare Karl Oskar Valfrid Gustafsson 1882 o h Ida Elisa Ekman 1885

B. Eva Ingeborg 1917

 

Maskinist Hans Persson 1852, död 1919 o h Kristina Olsson 1844, död 1918

 

Gjuteriarbetare Fritz Anton Nilsson 1898 o h Edit Martina Svensson 1898

B. Britta 1924

 

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 75

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Carl Alfred Johansson 1870 o h Anna Kristina Gustafsson 1869

B. Erik Hjalmar 1905

 

Skomakare Carl Nilsson Bergholst 1878 o h Berta Magdalena Beckman 1881

B. Anna Lisa 1908, Klara Johanna Vilhelmina 1910

 

Kakelugnsmakare Per Jansson 1884 o h Anna Nilsson 1887

B. Agnes Linnea 1908

 

Arbetare John Johansson 1872 o h Ebba Maria Lundberg 1875

B. John Reinhold 1909

 

Skräddaregesäll Frans Oskar Bergqvist 1883 o h Ester Maria Bengtsson 1889

B. Anna Margit Elisabet 1911

 

Skräddare Karl Kristiansson 1890 o h sömmerska Anna Josefina Bengtsson 1891

Vigda 1912

 

Grovarbetare Sven Esbjörnsson Cervin 1887 o h Eva Augusta Karlsson 1891

B. Tyras Linnea 1914, Karl Gunnar 1918

 

Grovarbetare August Johansson Vihlborg 1880 o h Amalia Nilsson 1882

B. Karl Gustaf 1916

 

Yllefabriksarbeterska Anna Maria Svanlund 1900. B Ove Lennart 1919

 

Urmakare Karl Anton Bengtsson 1893 o h handelsbiträde Hulda Elisabet Larsson  Nr 134 f 1894. Vigda 1919

 

Hembiträde Inez Frideborg Johansson 1915 g m banarbetare Frans Georg Lindholm på Nr 45 f 1908. Vigda 1935

 

 

 

Härlöv Nr 76

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Sven Nilsson 1879 o h piga Hulda Nilsson från Odal f 1880

Vigda 1906

 

 

Dragon Jöns Färm Hult 1882 o h Annette Olsson 1885

B. Erik William 1906

 

Hemmansägareänka Hanna Persson f Abrahamsson 1833, död 1912

 

Lumphandlare Nils Johansson Brolin1891 o h piga Emma Arvida Persson 1895

Hon från Oremöllan i Skivarps församling. B. Sonja Vilhelmina Hildegard 1914. Vigda 1915

 

Fabriksarbeterska Olivia Charlotta Karlsson. B. Gustaf Emil 1915, död 1916

 

Kvarnarbetare Karl Johan Hilbert Kjellqvist 1896 o h Rut Gunborg Lindskog 1898

B. Karl Eve 1924

 

 

 

Härlöv Nr 78

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Plåtslagare Karl Gustaf Adolf Rörfeldt 1888 o h Maria Fritz 1881

B. Rut Gunhild Margareta 1915

 

 

Härlöv Nr 79

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bokhållare Nils Persson 1868 o h Olga Karolina Petersson på Nr 80 f 1879

Vigda 1905

 

Piga Anna Jönsson 1884. B. Ett odöpt gossebarn 1905, dött 1905

 

Bryggmästare Nils Andersson 1882 o h Bothilda Persson 1879. B. Nils Allan 1909

 

Målare Henning Berg 1892 o h Anna Edit Bogren 1894. B. Åke Henning 1921

 

F hemmansägare Jöns Bengtsson 1845, död 1913

 

 

Härlöv Nr 80

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Olga Karolina Petersson 1879 g m bokhållare, diversehandlare, Nils Persson på Nr 79 f 1868

Vigda 1905. B. Malte Herbert 1906, Ett dödfött gossebarn 1908, Kuno Nimrod 1910, Noomi Elisabet 1917

 

Bryggeriarbetare, kvarnarbetare, Jöns Nilsson 1880 o h Elna Andersson 1880. B. Carl Algott 1907, John Oskar 1908, död 1909, Elsa Linnea 1912

 

Dräng Alfred Lundqvist 1891, död 1910

 

F torghandlerska Maria Thomasson 1849, död 1913

 

Bryggmästare Nils Andersson 1882 o h Botilda Persson 1879. B. Knut Helmer 1913, död 1914

 

 

 

Härlöv Nr 81

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Målare Per Lysell 1870 o h Johanna Johansson 1867. B. Carl Sune 1905

 

Snickare Anders Nilsson 1884 o h jungfru Kerstin Persson 1882. Vigda 1906

 

Charkuteriarbetare Oskar Sigfrid Nilsson 1878 o h Hilda Persdotter 1876

B. Carl Axel 1906

 

Gjuteriarbetare Svante Rupert Ekström 1884 o h Sigrid Hansson 1884

B. Nils Gösta Sigvald 1908

 

Murare Nils Trobeck 1877 o h Olu Jönsson 1876. B. Gertrud Elisabet 1910

 

Sömmerska Tilda Andersson 1882. B. Göta Götilda Fredrika 1907, död 1911, Rutger Göte Vincent 1912

 

Snickeriarbetare Sven Karlsson Lindstrand 1875 o h Helga Blomkvist 1882.

B. Göta Margit 1914

 

Grovarbetare Julius Maximus Hilding Noth 1890, död 1916

 

F skomakare Lars Jonsson 1843, död 1918

 

 

 

Härlöv Nr 82

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Kakelugnsmakare Johannes Olsson 1863, död 1906 o h Johanna Maria Olsson f Jönsson 1861, död 1919

 

 

Dekoratör Axel Gösta Hansson 1904 o h Anna Eleonora Malmberg 1906

B. Brita Inga-Lill 1931

 

 

 

Härlöv Nr 83

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Stenhuggare Jöns Bengtsson 1878 o h jungfru Anna Tekla Oliva Nilsson 1880

Vigda 1903

 

Skomakare Per Nilsson Rosén 1881 o h Gerda Amanda Persson 1884

B. Helga Elisabeth 1903, död 1906, Ruth Ingeborg 1906

 

Byggnadssnickare Nils Alfred Nilsson 1873 o h Anna Mattisson 1874

B. Anna Greta Ingegärd 1914

 

Skräddaregesäll, skräddare, Jöns Simonsson 1869 o h Ingar Andersson 1881

B. Elsa Ingeborg 1915, Svea Josefina 1918

 

Stenarbetare Nils Jönsson Blomkvist 1880 o h Anna Josefina Karlsson 1889

B. Lilly 1916

 

Grovarbetare Sven Hilding Engvall 1885 o h Hilda Johnsson 1889

B. Odöpt flickebarn 1917, dött 1917, Iris Vilhelmina 1918

 

Snickare Sven Edvard Nilsson 1891 o h Matilda Andersson tjänarinna från Sölvesborg f 1891

Vigda 1919

 

 

 

Härlöv Nr 84

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bryggare Nils Peter Svensson 1871 o h Hanna Luttrup 1872

B. Berta Ingeborg 1905

 

Gjuteriarbetare Svante Rupert Ekström 1884 o h Sigrid Hansson 1884

B. Hilda Linnea Gudrun 1910

 

F hemmansägare Hans Persson 1834, död 1913

 

Åkare Karl Jonasson Stålbrand 1878 o h Hanna Lindgren 1874

B. Bror Erik 1914

 

 

Kvarnarbetare August Herman Nilsson 1878 o h tjänarinna Anna Ester Johansson 1884

Vigda 1916. B. Inga Elisabet 1916

 

 

Härlöv Nr 85

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Mjölkutkörare Nils Hansson 1878 o h Karolina Nilsdotter 1878

B. Torsten Reinhold 1905

 

Fabriksarbetare Emil Fredrik Utter o h Ingrid Maria Andersson 1885, död 1905

 

Murare Nils Trobeck 1877 o h Olu Jönsson 1876. B. Vera Margit 1908

 

Fabriksarbetare Frans August Persson 1873 o h Pernilla Svensdotter 1877

B. Einar Ulrik Franzen 1909

 

Cementarbetare Johan Bernt Johnsson 1881 o h Johanna Jönsson 1881

B. Tage Gilbert 1909

 

Gjuteriarbetare Fredrik Johan Nilsson Holm 1872 o sömmerska Tilda Andersson på Nr 81 f 1882. B. Lars Birger Vincent 1916

 

Yllefabriksarbetare Ernfrid Eriksson Dahlqvist 1885 o h Johanna Johansson 1880

B. Ingvar Elof 1917

 

Grovarbetare Anders Larsson 1876 o h Karolina Sofia Margareta Johansson 1879

B. Dagmar Vendela 1917

 

Snickeriarbetare Anders Enoch Johansson 1894, död 1918

 

Lagerbokhållare Henning Fritiof Härning 1896 o h hemmadotter Ruth Alfhild Lundström från Odal f 1896. Vigda 1919

 

Grovarbetare Nils Johansson 1890 o h Agnes Josefina Johansson 1895

B. Karl Johannes 1919

 

 

 

Härlöv Nr 86

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Murare Ola Persson o h Alma Otilia Carlsson. B. Carl Gustaf 1903, död 1903

 

Skomakare August Kjellberg 1875 o h Johanna Lindbeck 1872

B. Anna Elsa 1904 död 1905, Kurt Gunnar 1906

 

Kakelugnsmakare Gustaf Georg Pettersson 1864 o h Bengta Holmberg 1864

B. Elly Fransine 1904, Yngve Hjalmar 1908

 

Packmästare Carl Emil Johannesson Bergqvist 1881 o h Anna Vendel 1880

B. Gustaf Hugo 1905

 

Järnsvarvare Jöns August Löfqvist 1878 o h Emilia Amalia Nilsson 1880

B. John Tage William 1905

 

Arbetare Sven Kjellberg o h Hanna Jönsdotter 1862, död 1905

 

Arbetare Jöns Mattisson 1865 o h stickerska Ida Svensson 1876. Vigda 1905

 

Stationskarl Peter August Karlsson Hulthen 1881 o h Elsa Åkerström 1881

B. Edith Gunborg 1906

 

Arbetare Per Olsson o h Anna Svensson 1864, död 1906

 

Fabriksarbetare Sven Müller 1878, död 1922 o h Elna Persson 1879

B. Allie Maria Elisabeth 1906, död 1906, Nils Harald Valdemar 1906, död 1907, Marta Frideborg 1909, död 1925

 

Modellsnickare Vilhelm Olsson 1880 o h jungfru Albertina Josefina Andersson 1883

Vigda 1906

 

Plåtslagare Alexander Johan Nilsson 1879 o h fabriksarbeterska Hilda Johansson på Nr 50 f 1880. Vigda 1906. B. Hugo Valter 1908, Edit Ingeborg 1909

 

Sockerbruksarbetare Nils Svensson Lundin 1882 o h arbeterska Anna Nilsson 1883

Vigda 1908. B. Ture Hubert 1908

 

Stationskarl Anders Olsson 1880 o h piga Hulda Gustafsson på Nr 30 f 1884

Vigda 1908

 

Stenhuggare Karl Persson Vinter 1874 o h Anna Jönsson 1875

B. Eva Ingeborg 1908

 

Stationskarl Ola Åkesson 1880 o h Agda Ragnhild Antonsson 1886

B. Hugo Henrik 1908, död 1908, Arthur Edvard Reinhold 1911, Evert Eugen 1922, Erik Serny 1926

 

Charkuteriarbetare Oskar Sigfrid Nilsson 1878 o h Hilda Persdotter 1876

B. Gustaf Erik 1908

 

Tapetserare Pål Sigfrid Vallström 1880 o h Anna Petra Petersson 1875

B. Karin Greta Alice 1908

 

Sadelmakare Alfred Persson 1885 o h Maria Nilsson 1881. B. Ingvar Thiman 1908, död 1908

 

Stationskarlsförman Anders Olsson Holster 1880 o h Hulda Gustafsson 1884

B. Sture Alfons 1909

 

Fabriksarbetare Nils Olsson o h Elna Svensson 1860, död 1909

 

Charkuteriarbetare Sebastian Persson 1886 o h Ingeborg Ljungberg 1883

B. Märtha Lilian 1909, Yngve Wilhelm 1912, Knut Viking 1913

 

Bryggeriarbetare Olof Bengtsson 1871 o h Amanda Sofia Petersson 1869

B. Signe 1909, Paul Gustaf 1911

 

Skräddaregesäll Gösta Tage Ragnar Antonsson 1889 o h bryggeriägerska Hulda Desideria Forsberg på Nr 38 f 1887, Vigda 1911

 

Stationskarl Karl Kjellsson 1881 o h Anna Karolina Samuelsson 1887

B. Folke Edvard 1911, Algott Ehrnfrid 1912

 

Arbeterska Rut Evelina Karlkvist 1893. B. Uno Edvin Valdemar 1912

 

Vävare Oskar Vilhelm Ljungdahl 1882 o h Anna Maria Berntsson 1893

B. Amy Vilhelmina 1914

 

Plåtslagare Sven Johan Andersson Palm 1866 o h Anna Svensdotter Risberg 1874

B. Ett dödfött flickebarn 1915

 

F hemmansägare Ola Wilsson 1849, död 1915

 

Smedarbetare Karl Emil Klang o h Anna Sofia Olsson. B. Greta Viola 1908, död 1916

 

Vävare Oskar Vilhelm Ljungdahl 1882 o h Anna Maria Berntsson 1893

B. Sture Robert 1917

 

Snickeriarbetare Nils Olsson 1894 o h Maria Elisabet Jakobsson 1896

B. Olle Harry Natanael 1917

 

Modellsnickare Gustaf Valfrid Karlsson 1892 o h Agnes Hildur Nilsson 1895

B. Åke Evert 1918

 

Hemmadotter Olga Ingeborg Hansson 1899 g m urmakare Karl August Andersson i Hässleholm f 1894. Vigda 1918

Maskinistdotter Agnes Almqvist 1894, död 1918

 

F lantbrukare Nils Wilsson o h Nelly Wilsson f Larsson 1884, död 1918

 

Gjuteriarbetare Nils Henrik Palm 1884 o h Hulda Axelina Ohlin 1887

B. Sven Hubert 1919, Britt Ingegerd 1925, död 1927

 

Maskinist Oskar Anton Grönberg 1894 o h bageriidkerska Oliva Adina Petersson på Nr 40 f 1886. Vigda 1920

 

Smedänka Ingar Almqvist f Månsson 1859, död 1921

 

Vagnputsare Johan Alfred Persson 1885, död 1921

 

Kusk, hotellvaktmästare, Alfred Gotthard (Gottfrid?) Rundberg 1903 o h hemmadotter Svea Emilia Almqvist 1904. Vigda 1925. B. Clas Rune 1925, Gustaf Emil 1926, Kjell Hilbert 1927

 

Snickare Ola Jakobsson 1886 o h Elsa Dahlström 1884. B. Elsy Brita Ingegerd 1925

 

Hemmadotter Berta Olsson 1900 g m bokbindare Axel Fredrik Grönberg i Kristianstad f 1898. Vigda 1926. B.Bengt-Axel 1928

 

Fabriksarbeterska Gurli Almqvist 1907. B. Bertil Villy 1927

 

Textilarbetare Gustaf Gottfrid Eriksson 1898 o h tyglagerska Nelly Linnea Olsson på Nr 35 f 1890. Vigda 1928

 

Folkskollärare Nils Johan Alfred Arup 1904 o h kontorist Marta Ingeborg Svensson på Nr 67 f 1903. Vigda 1929

 

Tunnbindare Gustaf Ekstrand 1896 o h Frida Karolina Eriksson 1900

B. Alf Roland 1930

 

F lantbrukare Nils Wilsson 1852, död 1930

 

Textilarbetare John Arvid Nilsson 1898 o h Rut Josefina Johansson 1902

B. John Bernor 1931

 

Sömmerska Asta Julia Margareta Jakobsson 1911 g m handelsresande Karl Fredrik Folke Eriksson från Nosaby f 1909. Vigda 1935

 

Handelsbiträde Emma Lisa Henrietta 1913 g m charkuteriexpedit Svante Henry Kleberg på Nr 55 f 1909. Vigda 1938

 

Frånskild slakteriarbetarhustru, servitris Zania Andersson g Olsson 1909 g m frånskild köpman Allan Gustaf Fridolf Holmgren i Kristianstad f 1908. Vigda 1940

 

 

 

Härlöv Nr 87

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Skomakare Per Nilsson Rosén 1881 o h Gerda Amanda Persson 1884

B. Greta Elisabeth 1908, död 1908

 

Fabriksarbetare, plåtslagaregesäll, Sven Johan Andersson Palm 1866 o h Anna Svensdotter Risberg 1874. B. Sven 1896, död 1910, Olga Elina Ingeborg 1908, Sven Ragnar 1911, död 1911

 

Snickare Sven Svensson Lindskog 1869 o h Anna Löfqvist 1870

B. Sven Gunnar 1909

 

Dräng Ernst Julius Palm 1892, död 1911

 

Grovarbetare Nils Alexius Gottfrid Lundgren 1890 o h Betty Lovisa Karlsson på Nr 74 f 1893

Vigda 1913

 

Byggnadssnickare Nils Nilsson Törnkvist 1874 o h Sigrid Svensson 1882

B. Mimmi Eleonora 1914

 

Grovarbetare Hans Nilsson Wiklund 1874 o h Frida Lindell 1874

B. Henry Valdemar 1916, död 1916

 

F grovarbetare Anders Svensson 1832, död 1916

 

Kusk Frans Persson 1879 o h Elna Ek 1879. B. Vera Emmy 1916, Karin Ellvy 1919

 

 

 

 

Härlöv Nr 89

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Gjutare Karl Andersson 1879 o h Thilda Hansson 1881, död 1909. B. Karl Henning Reinhold 1904, död 1906, Karla Hedvig Ragnhild 1907, död 1909, Karl Leon Napoleon 1910 (moder Matilda Serafia Svensson, ogift piga i Kristianstad f 1884)

 

Arbetare Bernhard Johan Axel Andersson 1869 o h Pella Hansdotter 1878

B. Lilly Bernhardina 1905, död 1905, Olga Linnea 1905, död 1905, Karl Arthur 1906

 

Grovarbetare, eldare, f sappör Sven Svensson 1866, död 1909

 

Grovarbetare Nils Persson 1869 o h Hanna Håkansson 1873. B. Per Edvin 1904, död 1905, Nils Edvin 1910

 

Gjuteriarbetare Olof Håkansson Moberg 1852, död 1913

 

Gjuteriarbetare Arthur Vilhelm Moberg 1888, död 1913

 

Målaregesäll Per Nilsson 1892 o trolovad piga Tekla Elvira Levin 1893

B. Inga Maj 1916

 

 

 

 

Härlöv Nr 90

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Snickeriarbetare Ernst Alfred Bengtsson 1887 o h Thilda (Hulda?) Ekdahl 1879

B. Ernst Folke Bertil 1910, Evy Sylvia Linea 1913

 

 

Härlöv Nr 91

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Murare Herman Gottfrid Karlsson 1877 o h Esther Vilhelmina Klasina Ingeborg Klasdotter 1881. B. Harald Otto 1905, Tage Gunnar 1910 död 1910, Gustaf Evert 1912

 

Änka Johanna Jakobsson f Larsson 1838, död 1908

 

 

Härlöv Nr 92

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Fabriksarbeterska Katharina Svensson 1884 död 1908

 

Smed Per Hansson 1875 o h Kristina Svensson 1874 B. Karl Gunnar 1910, död 1910

 

Fiskhandlerska Augusta Vilhelmina Norling 1881, död 1914

 

Grovarbetare Hjalmar Otto Edvard Rosander 1880 o h Sissa Persson 1878

B. Dödfött gossebarn 1917

 

 

 

Härlöv Nr 93

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Klara Emilia Henriksson 1894. B. Margit Viola 1918

 

Jordbruksarbetare Henning Svensson 1895 o h Anna Margaretha Kjellqvist 1899

B. Inga-Greta 1926

 

 

 

Härlöv Nr 94

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Skräddare Otto Bernhard Lundgren 1886 o h jungfru Johanna Cecilia Jönsson 1884

Vigda 1910

 

Grovarbetare Jöns Anton Svensson 1885 o h Kerstin Persson 1889

B. Karl Edvin 1911

 

Hemmansägareänka Elna Jeppsson f Nilsson 1832, död 1911

 

Symaskinsagent Edvin Johnsson 1864, död 1911

 

Smedgesäll Nils Peter Christensson 1884 o h yllefabriksarbeterska Hilda Maria Nathell från Odal f 1890. Vigda 1912. B. Margit Henrietta Linnea 1912

 

Plåtslagaregesäll Sven Johan Andersson Palm 1866 o h Anna Svensdotter Risberg 1874

B. Hilda Irma 1912

 

Muraregesäll Nils Trobäck 1877 o h Olu Jönsson 1876. B. Per Torsten 1912, Nils Erik 1914, död 1915

 

 

 

 

Härlöv Nr 95

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare, varuutkörare, Otto Henrik Nilsson 1884 o h Nelly Nilsson 1883.

B. Karin Elisabet 1910, Nils Gösta 1911

 

Grovarbetare Per Jönsson o h Anna Nilsson. B. Sven Börje 1919, död 1919

 

Byggnadsarbetare Evert Villiam Andersson 1894 o h Ottilia Olsson 1893

Sven-Erik Reinhold 1926

 

 

 

 

Härlöv Nr 96

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Gjuteriarbetare Georg Jönsson Blixt Ekberg 1881 o h Anna Karlsson 1885

B. Karl Georg Vilhelm 1908

 

Arbetare Nils Andersson 1884 o h Ingrid Augusta Johansson 1879

B. Nils Evert 1910

 

Maskinist Nils Olsson 1887 o h Frida Amalia Elisabet Berling 1893

B. Nils Allan Valdemar 1915

 

Måleriarbetare Per Nilsson 1892 o h Tekla Elvira Levin 1893. B. Per-Åke 1921

 

 

Härlöv Nr 97

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Tillsyningsman Anders Andersson o avlidna hustrun Bengta Carlsson.

B. Anna Elvira Andersson 1879, död 1907

 

Kusk, änkling, Frans Persson 1879 o h strykerska Elna Ek 1879. Vigda 1914

 

Grovarbetare Karl Persson Bergqvist 1873 o h Selma Sofia Lundin 1885

B. Svea Gundborg 1911, Margit Linnea 1914

 

Maskinist Axel Herman Franzén o h Anna Larsson. B. Klara Elvira Hedvig 1912, död 1914

 

Maskinarbetare Per Hansson o h Kristina Svensson. B. Hans Eve 1913, död 1915, Frans Albert 1915, död 1916

 

Hushållerska Syster Emma Persson 1886. B. Gösta Fridolf 1912

 

Plåtslagare Karl Gustaf Adolf Rörfeldt 1888 o h Maria Fritz 1881

B. Inga Maria Lovisa 1916

 

 

 

Härlöv Nr 98

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Strykerska Matilda Svensson 1871. B. Sigvard 1909

 

Arbetare Nils Andersson 1877 o h arbeterska Elna Andersson 1877. Vigda 1905

 

Yllefabriksarbeterska Gerda Jönsson. B. Odöpt gossebarn 1913, dött 1913

 

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 99

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Fabriksarbeterska Charlotta Karlsson 1883. B. Gustaf Emil 1915

 

 

 

Härlöv Nr 100

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Gjuteriarbetare Otto Herman Larsson 1888 o h sömmerska Betty Anna Andersson 1885

Vigda 1917

 

 

Härlöv Nr 101

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Stenarbetare August Herman Nilsson 1878 o fästekvinna Anna Ester Johansson 1884

B. Hanna Natalia 1913

 

Gjuteriarbetare Per Albert Rosell 1876 o h Alfrida Skog 1872

B. Agda Sonja Margareta 1915

 

Textilarbetare Arvid Lennart Rasmusson 1909 o h hembiträde Svea Irma Viola Svärd 1913

Vigda 1935

 

 

 

 

Härlöv Nr 103

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Karl August Johansson 1887 o h sömmerska Olga Nilsson från Lillö f 1888

Vigda 1909. B. Lilly Ingeborg 1909,

 

Smed Karl Amandus Löfqvist 1877 o h Anna Dorotea Rosberg 1885

B. Elin 1909, Tage Anselm 1911, död 1911

 

Muraregesäll Frans Oskar Ekelöf 1886 o h Sigrid Vendel från Hovby f 1885

Vigda 1912

 

Muraregesäll Anton Gren 1888 o h Olga Nordholm 1889. B. Karl Henry 1913

B. Gurli Elisabet 1916, Karin Alice 1917

 

Snickare Ernst Alfred Bengtsson 1887 o h Tilda Ekdal 1879

B. Erik Gösta Lage 1915

 

Snickeriarbetare Sven Karlsson 1875 o h Helga Blomkvist 1882

B. Rut Inga Maj 1917

 

 

 

Härlöv Nr 105

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Järnarbetare Sven Edvard Svensson 1882 o h Ellen Kristina Pamp 1883

B. Karl Erik Edvard 1906, död 1907, Karl Erik Folke 1908, Sven Åke Torsten 1910

 

Jordbruksarbeterska Johanna Sjölin 1888, död 1914. B. Yngve Reinhold 1914

 

Arbeterska Nelly Niklasson. B. Doris Le..tina 1919, död 1919

 

 

 

Härlöv Nr 106

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Murare Nils Cederholm o h Ingar Jönsson 1843, död 1906

 

 

 

 

Härlöv Nr 107

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Stensättare Per Persson 1846, död 1907

 

F bleckslagare Anders Ljunggren 1847, död 1910

 

Kvarnarbetare Olof Andersson o h Maria Broberg(?). B. Knut Olaus 1915, död 1915

 

Skrothandlare Nis Peter Karlström 1882 o h Gerda Elfrida Karlsson 1886

B. Knut Ruben Torvald 1917

 

 

Härlöv Nr 108

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare f artillerist Ehrnfrid Persson Strid 1875 o h arbeterska Alma Augusta Rohlin på Nr 45 f 1877. Vigda 1906. B. Kuno Ehrnfrid Ossian 1906

 

Bageriföreståndare Axel Herman Dahl 1871 o h Johanna Persson 1863

B. Nils Villy 1910

 

Arbetare, kvarnarbetare, bryggerimaskinist Otto Nilsson Gullstrand 1884 o h Maria Nilsson 1886. B. Margit Olivia 1910, Nils Oskar 1911, Ture Herman 1913 död 1913, Tyra Hermina Ingeborg 1914,

 

Stenhuggare Nils Eriksson 1877 o h Anna Esbjörnsson 1884

B. Karin Margit 1914, Gösta Edmund 1916

 

Grovarbetare Nils Johansson 1890 o h Agnes Josefina Johansson 1895

B. Oskar Emanuel 1915, Gösta Artur 1917

 

Jordbruksarbeterska Signe Elna Svensson 1900. B. Greta Elisabet 1918

 

 

 

Härlöv Nr 111

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Understödstagareänka Nilla Petersson f Andersdotter 1866.

B. Agnes Dorotea Hildeborg 1911, död 1913

 

Yllefabriksarbeterska Anna Jönsson 1896. B. Nils Eve Ambjörn 1912 död 1913, Vivy Julia Elisabet 1913, Inga Hermania 1914

 

Sjöman Oskar Sigfrid Jönsson 1890 o arbeterska Hilda Kjellberg på Nr 12 f 1894

B. Doris Olga Hildegard 1912

 

Yllefabriksarbeterska Emma Jönsson 1894. B. Vilma Gunborg 1915

                     

Maskinist Fritz Oskar Harry Petersson i Göteborg o yllefabriksarbeterska Betty Svensson 1895. B. Clary Valda Gunborg 1917

 

Änka Matilda Svensson f Nilsson. B. Karl 1903, död 1916

 

Grovarbetare Nils Andersson o h Elna Hansson. B. Rut Ingeborg 1917, död 1918

 

 

 

Härlöv Nr 112

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Slaktare Olof Persson Hall 1875 o h Anna Nilsson 1874

B. Olof Bernhard 1907

 

Yllefabriksarbeterska Emma Jönsson 1894. B. Alice 1911

 

Grovarbetare f dragon Hugo Evald Ekström 1884. Död 1911

 

Hushållerska Hilda Kjellberg 1894. B. Inez Valborg Linnea 1913

 

Grovarbetare, slakteriarbetare, Oskar Sigfrid Jönsson 1890 o h piga Hilda Kjellberg 1894. Vigda 1914 (?) B. Elvy Dagmar 1915. (Modern kallas ”hans trolovade hushållerska”), Oskar Sigfrid 1916 (Modern kallas ”fästekvinna”)

 

Målaregesäll Adolf Fredrik Eliasson Hillerström 1879. Död 1918

 

 

 

Härlöv Nr 113

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare August Olsson 1880 o arbeterska Maria Mathilda Nilsson 1880 (årtalen osäkra)

B. Ernst Gunnar 1908

 

Byggnadssnickaregesäll Sven Jönsson Lindekrantz 1865 o h Maria Larsson 1871.

B. Gustaf Adolf 1910, död 1910, Gustaf Adolf 1911, Karin Gunborg 1915

 

Grovarbetare Otto August Karlsson Dahlberg 1880 o h Sigrid Dahlberg 1875

B. Nils Holger Valentin 1915

 

 

 

Härlöv Nr 114

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Ehrnfrid Persson Strid 1875 o h Alma Augusta Rohlin 1877

B. Sonja Ragnhild Adelina Viktoria 1908, Birgit Dagmar Elisabeth 1911, Majken Yvonne Natalia 1914

 

Svarvare Axel Herman Franzén 1876 o h Anna Larsson 1876

B. Sigrid Viola Gunhild 1904, död 1909, Edit Linnea Tyra 1909

 

 

Kontrollassistent Emil Arvid Andersson 1883 o h Frida Karlsson Gerdt 1889

B. Ragnhild Elisabeth 1910

 

Skräddaremästare Karl Alex Persson 1882 o h Hilma Matilda Holm 1884

B. Karl Erik 1911

 

Stenhuggare Nils Eriksson 1877 o h Anna Esbjörnsson 1884

B. Siri Maria 1912

 

Grovarbetare Ernst Hilding Lindvall 1885 o h Alma Paulina Johansson 1890

B. Dödfött flickebarn 1918

 

 

 

Härlöv Nr 115

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bokbindare Emanuel Albert Valdemar Larsen 1881 o h Olga Juliane Christensen Oldenburg 1885. B. Alice Inger Blanche Ingeborg 1907

 

Snickaregesäll Abraham Larsson 1862 o h Klara Persson 1872

B. Yngve Alexander 1907, död 1911, Yngve Alexander 1911

 

Arbetare Karl Alfred Ferdinand Müller 1886 o h arbeterska Ellen Sofia Selind 1888

Vigda 1919. Hennes B. Erik Vallentin 1914

 

Tryckare John Torsten Albert Rosell 1904 o h Mary Louise Hirtreiter 1909

B. Torsten Albert Ludvig 1935

 

 

Härlöv Nr 116

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Snickare Vilhelm Lindell 1884 o hemmadotter Alma Müller på Nr 61 f 1886

B. Villy Algot Ragnar 1905

 

Arbetare Bernhard Johan Axel Andersson 1869 o h Pella Hansdotter 1878

B. Carl Arthur 1906, död 1907, Annie Ellida 1908

 

Skomakare Nils Olsson 1872 o h Emma Maria Rosdahl 1876

B. Emil Ragnar Sigvard 1908, Göthe Olof Percy 1910

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 117

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Jöns Mattisson 1865 o h Ida Svensson 1876. B. Malte Ivan 1908

 

Sömmerska Betty Anna Andersson 1885 g m gjuteriarbetare Otto Herman Larsson på Nr 100 f 1888. Vigda 1917. B. Erik Gustaf 1918

 

 

Härlöv Nr 118

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Flasksköljerska Hulda Anette Andersson 1892. B. John Allan 1915

 

 

 

Härlöv Nr 119

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Gjutare Gustaf Erhard Andersson 1882 o h jungfru Edith Sofia Sandström 1883, död 1906

Vigda 1906. B. Edith Vischum(?) 1906, död 1906

 

Soldat Alfred Svensson Norrman 1882 o h Nelly Fröjd 1886

B. Karl Gunnar Fridolf 1908

 

Tandtekniker Leonard Bengtsson 1872 o h Augusta Kristina Svensson 1873

B. Greta Margit 1908

 

Arbeterska Maria Mathilda Nilsson 1884. B. Ernst Gunnar 1908, död 1909

 

Arbetare August Olsson 1880 o arbeterska Maria Mathilda Nilsson 1884

B. Axel Gunnar 1909, död 1910, Agnes Maria 1909, död 1910

 

Kontorist Håkan Persson 1886 o fästekvinna Jenny Svensson 1883

B. Signe Linnea 1909, död 1910, Elert 1910, död 1910 (hustru)

 

Timmerman Nils Anton Holmström 1884 o h Anna Elisabeth Henriksson 1888

B.Ett odöpt flickebarn 1910 dött 1910, Erik Wolke 1912

 

Inspektör Gustaf Persson 1879 o h Amanda Amalia Persson 1882

B. Gerda Margit Viola 1911

 

Byggnadssnickaregesäll Nils Nilsson Törnqvist 1874 o h Sigrid Svensson 1882

B. Ester Vilhelmina 1911

 

Målaregesäll Adolf Fredrik Eliasson Hillerström 1879 o h Karin Charlotta Lindstedt 1872

B. Adolf Fredrik Isedoff 1912

 

Flasksköljerska Hulda Anette Andersson 1892. B. Margit Ingeborg 1912, död 1913

 

Viktor Alexander Bengtsson 1888 o h Anna Maria Olsson 1887

B. Uno Gunnar Alexander 1913

 

Montör Karl Anton Håkansson 1886 o h Anna Almkvist 1891

B. Karl Allan 1913

 

Typograf Pehr Vilhelm Ferdinand Nordholm 1873 o h Maria Josefina Nilsson 1873

B. Hartvig Eugen Ferdinand 1913

 

Stenarbetare Nils Johan Johansson 1886 o h Anna Lovisa Algunda Löf 1887

B. Nils Erik 1913

 

Montör Rudolf Johansson 1887 o h Edla Aurora Christoffersson 1892

B. Ett odöpt flickebarn 1913, dött 1913, Axel Reinhold 1914

Klädsömmerska Elna Niklasson 1884. B. Hanna Elsa Ingeborg 1913

 

Järnsvarvare Adolf Emmanuel Lindén 1888 o h Ester Ellida Ingegärd Lindell 1889

B. Sture Valdemar 1914

 

Elektriker Karl Johan Edvin Johansson 1888 o h Hanna Andersson 1886

B. Elsa 1915

 

Slaktare Oskar Vilhelm Persson Cervin 1877 o h Elin Ekström 1877

B. Elvy Celestina 1915, Per Andreas 1917

 

Mureriarbetare Nils Andersson 1886 o h åbodotter Hanna Andersdotter 1886

Vigda 1915

 

Linjearbetare Herman Larsson 1887 o tjänarinna Anna Lovisa Westerdahl 1893

B. Folke Allan 1916

 

Grovarbetare Nils Svensson 1887 o h Elna Nilsson 1889

B. Edit Sylvia 1917

 

Skräddare August Lars Lundberg 1884 o h Sigrid Håkansson 1884

B. Stina Majken 1918

 

Filare August Vilhelm Månsson Norin(g) 1880 o h Hulda Viktoria Larsson 1888

B. Sixten Ingvar 1919, död 1919

 

Slaktare Anders Rönnholm 1894 o h väverska Ellida Albertina Nilsson från Odal f 1892

Vigda 1919

 

Hemmadotter Anna Kersti Eriksson 1891. B. Sven Erik Douglas 1920

 

Lagerchef Erik Gustaf Adolf Andersson 1889 o h Jenny Elise Johansson 1891

B. Gustaf Ingemar 1920

 

Slaktare Nils Rönnholm 1895 o h fabriksarbeterska Jenny Elvira Lindell 1898

Vigda 1920

 

Husägare, bildhuggare, Erik Eriksson 1853, död 1929 o h hushållerska Matilda Persson 1866

Vigda 1920

 

Grovarbetare Ragnar Sixten Lundh 1897 o h fabriksarbeterska Dagmar Amalia Andersson på Nr 31 f 1901. Vigda 1922. B. Hans Gustaf Adolf 1922

 

Skräddare Severin Ludvig Malmström 1889 o h Agda Elvira Olander 1885, död 1931

B. Hans Åke 1922

 

Vagnmakare, textilarbetare, Karl Herman Nilsson 1892 o h Ester Maria Hall 1894

B. Hans Ebbe Ingvar 1923, Britt-Inga Gunvor 1926

 

 

Fabriksarbeterska Frideborg Ebba Vilhelmina Johansson 1899. B. Astrid Margareta 1923

 

Åboänka Elna Svensson f Karlsson 1852, död 1929

 

Bageriarbetare Karl Vilhelm Johansson 1888 o h hushållerska Ingeborg Elisabet Andersson 1895. Vigda 1931

 

Slakteriarbetare Gustaf Adolf Karlsson 1898 o h fabriksarbeterska Svea Lydia Sjölin 1900

Vigda 1931. B. Rune Lennart 1931

 

Målare Ernst Anton Michanek 1876, död 1934

 

Snickare Allan Sigfrid Holmström 1909 o h Helena Alice Jonasson 1914

B. Schirley Hillevi Marita 1935

 

Sånglärare Sven Otto Svensson 1878, död 1936

 

Målare Max Ignatz Rutger Michanek 1909, o h hushållerska Agnes Linnea Sjöholm 1909

Vigda 1937

 

Vävare Karl Gustaf Augustinus Österberg o h Klara Linnea Persson

B. Astrid Irene Anita 1936, död 1937

 

Transportarbetare Karl Gunnar Stjernfelt 1907 o h Marta Augusta Hildegard Nilsson 1913

B. Kurt Lennart 1938

 

Målare Nils Erik Mårtensson 1910 o h Hanna Hansson 1912

B. Lars Ove 1938

 

Smedarbetare Helge Holger Dorian Nilsson på Nr 20:8 i Härlöv f 1919 o köksbiträde Klara Rosengren här på Nr 119 f 1920  B. Kerstin Maivi Irene 1940

 

Bryggeriarbetare Erik Ragnvald Bengtsson 1901 o h Signe Kristina Åkesson 1906

N. Gerda Gunvor 1940

 

Knäckebrödsfabriksarbeterska Ellen Lisa Persson 1920. B. Sonja Linnea 1940

 

 

 

Härlöv Nr 120

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Snickaregesäll Nils Jönsson 1870 o h Augusta Eleonora Krantz f Lundahl 1871, död 1937

B. Evy Maria 1911

 

Jordbruksarbetare Hans Nilsson Viklund 1874 o sömmerska Frida Lindell 1879

B. Edvin Manfred 1912, död 1912

 

Cykelarbetare Nils Johan Valdemar Nordgren 1897 o h Maria Andersson 1893

B. Zied Thorbert 1925

 

Handelsbiträde Naemi Hillevi Landin 1910 g m chaufför Oskar Vilborg Olofsson 1908

Vigda 1932

 

Linjearbetare Åke Johan Kronbäck 1911 o h Magda Ingeborg Kristensson 1909

B. Siv Ulla Marianne 1939, Britt Inger Yvonne 1940

 

Byggnadsarbetare Lars Sture Erik Linder 1913 o h Ellen Ingeborg Hansson 1913

B. Bengt Lars Erik 1940     

 

 

 

Härlöv Nr 121

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Urmakeriarbetare Filip Möllerström 1884 o h Bengta Jönsson 1885

B. Elsa Kristina 1908

 

Murare Jöns Karlsson Sandau 1880 o h Maria Nilsson 1883

B. Brynette Linnea 1908

 

Murare Nils Edvard Svensson 1882 o h Selma Svensson 1882

B. Karl Sigvard 1908

 

Fabriksarbetare Karl Johan Persson 1871 o h Alma Semalia(?) Olsson 1885

B. Per Sverker Yngve 1909

 

Arbetare Anders Åkesson o h Ingrid Olsdotter Kiander. B. Olga Alfrida 1909, död 1909

 

Varuutkörare f volontär Ernst Eriksson 1890 o h väverska Emma Kristina Fredriksson på Nr 68 f 1886. Vigda 1911. B. Inez Maria Kristina 1911

 

Målaremästare Johan Nilsson 1874 o h Selma Karolina Lindström 1879

B. Agnes Ina Kristina 1911

 

Bokbindaregesäll Karl August Hedenskog 1882 o h Hulda Jönsson 1888

B. Majken Inga Lisa 1911

 

Snickaregesäll Nils Jönsson 1876 o h Anna Granqvist 1874

B. Nils Evald 1911

 

Snickare Axel Herman Franzén 1876 o h Anna Larsson 1876

B. Klara Elina Hedvig 1912

 

Muraregesäll Lars Albert Hellberg 1883 o h Gerda Kristina Stedt 1888

B. Siri Ragnhild 1914

 

Bromsare Mauritz Sigfrid Mårtensson 1888 o h Selma Nilsson 1885

B. Elvy Margit 1915, Inga Lisa 1917

 

Hovslagare Oskar Bernhard Rydström 1881 o h Sigrid Nilsson 1887

B. Anna Elisabet 1915, Gerda Maria 1917

 

Stationskarl Viktor Laurentius Bergqvist 1888 o h Hanna Jakobsson 1890

B. Tore Gusten 1916, Inga Lilian 1916

 

Drickautkörare Sven Josef Nilsson 1885 o h Amalia Charlotta Jönsson 1891

B. Sven Börje 1916

 

 

Mjölkutkörare, nattvakt, August Svensson 1878 o h Hilda Wendel 1880

B. Dödfött flickebarn 1916, Inga Lisa 1917

 

Skrädderiarbetare Bror Hugo Hjälmberg 1887 o h Annie Sofia Björk 1890

B. Bror Hans 1917

 

Grovarbetare Nils Valfrid Jönsson 1888 o h Tekla Gunborg Norberg 1895

B. Stig Gunnar Valfrid 1918, död 1920

 

Trädgårdsmästare Johan Edvard Liljedahl 1892, död 1918 o h Gerda Natalia Hansson

B. Elsa Erika 1918, död 1919

 

Maskinsnickare Robert Emanuel Lindstedt 1886 o h Linnea Maria Fransson 1884

B. Harry Allan Robert 1919

 

Stationskarl Olof Nilsson Hulte 1889 o h Gerda Nilsson 1888

B. Nils Erik Hulte 1920, Bror Bertil 1923

 

Packmästare Nils Lundberg 1887 o h Olga Johann Andersson 1891

B. Ella Ingeborg 1921, död 1922

 

Kusk, änkling, Alfred Nekard Jönsson 1893 o h hushållerska Maria Karlsson 1893

Vigda 1921. B. Anna Brita Majken 1922. Alfred Nekard Jönsson tidigare g m Elsa Johanna Johnsson f 1896, död 1918

 

Gjutmästare Karl Edvin Björklund 1893 o h Ester Jönsson 1899

B. Göte Lars August 1923, Allie May-Inger 1927

 

Lokeldare Bror Otto Svensson 1896 o h Augusta Persson 1897

B. Oskar Anselm 1923

 

Gjutmästare Hilding Konstantin Lundgren 1892 o h Anna Hallström 1898

B. Nils Per Sture 1923, Yngve Evert 1925, Brita Anna-Stina 1927

 

Barberare Carl Edvin Sjöberg 1895, död 1936 o h sömmerska Henriette Henriksson 1895

Vigda 1927

 

Järnsvarvare Hans Andersson Sjöberg 1853, död 1933

 

Frisörmästare Gunnar Ingemansson 1905 o h Anna Ylvia Ingeborg 1906

B. Kerstin Birgitta 1938

 

Rörarbetare Sture Gunnar Hallberg 1916 o h Tekla Johanna Svensson 1913

B. Gun Vivi-Ann 1940

 

 

Härlöv Nr 122

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Folkskollärare Axel Konrad Kroon 1905 o h kontorist Anna Linnea Palmblad från Odal f 1909. Vigda 1930

 

Lagerchef Einar Algot Brandin 1899 o h Astrid Linnea Karlsson 1909

B. Gunvor Linnea 1931

 

Slakteriarbetare John Fritjof Helge Lindgren 1904 o h Hanna Elisabet Lind 1909

B. Inga Sol-Britt 1934

 

Bokhandelsmedhjälpare Karl Edvin Nordgren 1910 o h Astrid Gunhild Johansson 1910

B. Karl Sivert 1939

 

 

Bildhuggare Henry Alvar Lindell 1911 o h Svea Lilly Elisabet 1918

B. Siv Gunnel 1940

 

 

Härlöv Nr 123

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Handelsbokhållare Villy Algot Ragnar Lindell 1905 o h Hanna Linnea Persson 1905

B. Inger Irene 1935

 

Tapetserare Karl Erik Rosenqvist 1911 o h Emma Valborg Winbladh 1915

B. Maud Anita 1939

 

F vagnmakare Johan Robert Silvander 1875, död 1938

 

F kakelugnsmakare Gustaf Georg Pettersson 1864, död 1939

 

 

 

Härlöv Nr 124

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Snickaregesäll Vilhelm Lindell 1884 o h hemmadotter Alma Müller på Nr 61 f 1886

Vigda 1906

 

Stenarbetare Karl Gustaf Richard Hallström 1881 o h Syster Vendela Karlsson 1889

B. Helge Gustaf Sigvald 1908

 

Skräddare Adolf Rosdahl 1878 o h Antoinette Elisabeth Stridsberg 1880

B. Ebba Ingeborg (fosterdotter) 1906, död 1906,  Elsa Adolfina 1909

 

Slaktare Olof Persson Hall 1875 o h Anna Nilsdotter 1874

B. Karl Arthur 1910, död 1910, Olga Bertina 1911, död 1912, Anna Linnea 1911, Anna Margareta 1913, död 1914

 

Målaregesäll Axel Fabian Stringberg 1879 o h Agnes Katrina Arnesen 1878

B. Gunvor Thordiz 1911

 

Snickaregesäll Nils Alfred Magnusson 1880 o h Anna Nilsson 1875

B. Vera Alfrida 1911, död 1912, Anna Linnea 1911, död 1912

 

Yllefabriksarbeterska Ester Maria Hall 1894. B. Gurli Ingeborg Hansina 1915, Skuldfrid Ann-Marie 1916

 

Gjuteriarbetare Axel Teodor Reinhold Peter 1877 o h Selma Josefina Nord 1879, död 1918

B. Knut Eve Bertil 1915, Maj Josefina 1918, död 1918

 

Slaktare Carl Wilhelm Tideman 1892 o hushållerska Beata Ellentina Persson 1892. Vigda 1920. B. Ebba Dagmar 1918, Villy Börje 1920

 

Elektriker Johan Hult 1874 o h Hilma Hansson 1880. B. Olli Majken 1919

 

Slakteriarbetare Anders Rönnholm 1894 o h Ellida Nilsson 1892

B. Erik Allan 1922

 

Karls Julius Einar Stockenberg 1892 o h Matilda Nilsson 1898

B. Karl Erik Lennart 1925

 

Vedhandlare Karl Svensson o h Anna Cecilia Svensson f Svensson 1885, död 1928

 

Handelsbokhållare Villy Algot Ragnar Lindell 1905 o h hembiträde Hanna Linnea Persson på Nr 50 f 1905. Vigda 1929

 

Bildhuggare Torsten Emanuel Johnsson 1896 o h Hanna Edit Palmqvist 1907

B. Torsten Bertil 1931

 

Chaufför Nils Otto Gösta Persson 1904 o h Edit Linnea Hildeborg Forsberg 1904

B. Hans Gösta Lennart 1932

 

 

 

Härlöv Nr 125

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Kantor och organist John Markus(?) Sandqvist 1864, död 1928, o h Johanna Sandqvist f Andersson 1870, död 1938

 

 

Härlöv Nr 126

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Fiskhandlare Peter Alfred Mårtensson 1874 o h Elna Eklund 1874

B. Karl Bernhard 1918

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 127

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Elsa Hildegard Persson 1894 g m stadsingenjör Klas Einar Lambert Rönning i Lindesberg f 1889. Vigda 1916

 

Frånskild hustru Elsa Hildegard Rönning f Persson 1894, död 1919. (Dotter till Anders Persson nedan)

 

Färgerifabrikör Anders Persson 1854, död 1940

 

 

 

Härlöv Nr 129

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Sadelmakare Albert Vilhelm Karl Engström Trapp 1884 o h hemmadotter Alma Maria Nilsson i Åsumtorp f 1888. Vigda 1907. B. Lilly Sofia Albertina 1908

 

Målare Karl Oskar Grahn 1878 o h Jenny Charlotta Karlsson 1879

B. Axel Jean 1909

 

Murare Lars Albert Hellberg 1883 o h Gerda Kristina Stedt 1888

B. Anna Greta Vilhelmina 1910

 

Timmerhandlare Gustaf Hjalmar Lindborg 1875 o h Dora Matilda Persson 1880

B. Lennart Sixten Samuel 1911

 

Kvarnarbetare Nils Gottfrid Olsson 1887 o h Alma Hansson 1889

B. Nils Helge 1911

 

Lokputsare Nils August Nilsson 1890 o h piga Ingrid Paulsson 1890. Vigda 1912.

B. Margit Elisabet 1911 (uä)

 

F landstingsman Anders Brynolf Nilsson 1847. Död 1914

 

Handlande Karl Persson 1881 o h Anna Svensson 1891. B. Karl Axel 1916, Per Erik 1922

 

Skomakaremästare Nils Herrlin o h Matilda Cecilia Lysell 1838, död 1917

 

Yllefabriksarbeterska Irene Elisabet Jönsson 1893, död 1917

 

Snickeriarbetare Hilmer Persson 1887, död 1918 o h Johanna Persson 1891, död 1918

B. Agne Einar Henry 1918

 

Murare Johan Mårtensson Dahl 1875 o h Selma Sigfrida Johansson 1887

B. Karl Fredrik 1918

 

Handelsresande Oskar Persson 1881 o h Anna Svensson 1891. B. Sven Olof 1920

 

Hushållerska Tilda Andersson 1882, död 1920

 

Köpman Edvin Persson 1887 o h Anna Ellida Håkansson 1884. B. Lars Göran 1921

 

Maskinarbetare Fredrik Johan Nilsson 1872 o hushållerska Ellen Anna Cecilia Salomonsson 1889. B. Ebbe Julius Sam 1922

 

Kontorist Ellen Gertrud Brandin 1903. B. Britt Marianne 1924

 

Skräddare Severin Ludvig Malmström 1889 o h Agda Elvira Olander 1885

B. Bengt Göran 1924

F jordbruksarbetare Jöns Andersson Brandin 1856, död 1925

 

Jordbruksarbetare Nils Karlsson Westergren 1873, död 1926

 

Hembiträde Hanna Jönsson 1891 g m verkstadsarbetare Hilding Sigfrid Kjellqvist i Åsum f 1897. Vigda 1925. B. Britta Gördis 1926

 

Tjänarinna Tilde Johansson 1902. B. Gulli Elisabet 1926

 

Hembiträde Frida Elvira Kloou 1899 g m furir Helmer Fritiof Svensson i Kristianstad f 1900

Vigda 1929

 

Folkskollärare Nils Johan Alfred Arup 1904 o h Marta Ingeborg Svensson 1903

B. Jan Cuno 1930, Leif Ingmar 1938

 

Artur Vilhelm Andersson o h Emma Bertina Nilsson. B. Karl Gustaf 1930, död 1931

 

Hemmadotter Greta Viktoria Andersson 1908 g m lagerarbetare Karl Gunnar Fridolf Norrman på Helgedal f 1908. Vigda 1933

 

Handelsresande Nils Anton Nilsson 1902 o h Svea Nilsson 1900

B. Ingrid Marianne 1936

 

Charkuterist Eve Anton Fredrik Marcusson 1910 o h Elin Dagny Johansson 1908

B. Eva-Britt Egone 1937

 

Chaufför Henning Andersson 1908 o Astrid Gunborg Andersson 1916

B. Siv Ros-Marie 1938 (trolovningsbarn)

 

Kvarnarbetare Karl Alfred Klein 1911 o h Ester Viola Jönsson 1917

B. Ingrid Birgitta 1939

 

                     

 

Härlöv Nr 130

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Kartongmakare Richard Sörensen 1873 o h Augusta Persdotter Viberg 1867

B. Knut Gunnar 1907

 

Skomakare August Kjellberg 1875 o h Johanna Lindbeck 1872

B. Anna Hildegard 1908, död 1908

 

Stationskarl Per Larsson 1881, död 1908

 

Stenarbetare Karl William Johansson 1873 o h Hanna Göransson 1871

B. Hugo Reinhold 1908, Karl Erik 1912

 

Snickare Herman Johansson 1882 o h Klara Josefina Gustafsson 1881

B. Yngve Roland 1909

 

Snickeriarbetare Nils Schöld 1887 o h Hilma Persson 1885

B. Nils Sture 1912

 

Mureriarbetare Anders Nilsson 1889 o h Hilma Persson 1891. Vigda 1913

 

Snickeriarbetare Nils Brynolf Nilsson 1889 o h Ida Cecilia Persson 1888

B. Sven Göte Cecil 1914, Nils Börje Elon 1917

 

F handlande Anders Nilsson 1836, död 1915 o h Bengta Wramp (?) 1839, död 1915

 

 

Ölutkörare Jöns Berling 1887 o h Manilla Svensson 1889

B. Elsa Majken 1918

 

Kusk Alfred Nekard Jönsson 1893 o h bageribiträde Johanna Johnsson 1896

Vigda 1918. B. Nils Allan 1918

 

Chaufför Albert Tillgren 1895 o h yllefabriksarbeterska Gerda Mathilda Holmgren på Nr 39B f 1898. Vigda 1920

 

Lokeldare Henning Landin 1887 o h Anna Mårtensson 1889

B. Stina Maj-Britt 1920

 

Magasinsföreståndare Alfred Tillgren 1889, död 1920

 

Lokeldare Åke Villiam Lundgren 1889 o h Frida Kerstina Cederberg 1891

B. Irene Margareta 1921

 

Sömmerska Alma Tillgren 1887 g m lantbrukare Sven Andersson i Nosaby f 1886

Vigda 1922

 

Kronofjärdingsman Nils Olof Johansson 1890, död 1925

 

Skomakareänka Ingrid Sandberg f Svensson 1856, död 1929

 

Frånskild redaktörsfru Hulda Ester Lovisa Lundgård 1876, död 1939

 

 

 

Härlöv Nr 131

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Änka Anna Ekelöf f Persson 1853, död 1908

 

Byggmästare Karl Alfred Ekelöf 1883 o h piga Hulda Nilsson på Nr 69, f 1881. Vigda 1909

 

Brännmästare Nils Nilsson 1873 o h Emma Kristina Fransson 1875. B. Arthur Vilborg 1909

 

Bryggerimaskinist Johan Persson 1884 o h Alma Euginia Sjölin 1883

B. Erik Arthur Fridolf 1910

 

Åkare Axel Viktor Nilsson 1878 o h Hilma Persson 1883. B. Margit Elisabet 1913

 

Grovarbetare Hans Nilsson Wiklund 1874 o h sömmerska Frida Lindell 1879. Vigda 1914

 

Telefonarbetare Johan Alfred Petersson Augustsson 1887 o h Nelly Viktoria Sonesson 1885

Vigda 1915. B. Alice Almina Lilian 1916, Karl Egon Villiam 1922

 

Grovarbetare Louis Emanuel Nilsson 1888 o h Selma Månsson 1887. B. Inga Maj 1915,

Per Louis 1921

 

Linjeförman Johan Fredrik Sonesson 1880 o h Ida Maria Augustsson 1885

B. Syster Anna-Britt 1919, Majken Evalill 1919, Lily Margareta Mimmi 1920

 

 

 

 

Härlöv Nr 132

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Sömmerska Anna-Greta Karlsson 1917 g m kontorist Sven Axel Elof Ohlin 1916

Vigda 1939

 

Bilägare Gunnar Sigfrid Hansson 1900 o h Astrid Elisabet Svensson 1903

B. Ulla Elisabet 1931

 

 

 

 

Härlöv Nr 133

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bagare Nils Svensson Vennerberg 1867, död 1923 o h Maria Gustafsson 1878

B. Emma Elisabet 1909, Nils Yngve 1912, Ture Helmer 1914, död 1914

 

Fröken, hemmadotter, Rut Frideborg Wennerberg 1905 g m handlande Karl Edvard Olsson i Hässleholm f  1900. Vigda 1927

 

Sömmerska Emmy Elisabeth Åkesson 1907, död 1928

 

Hushållerska Klara Emilia Gustafsson 1887 g m murare, änkling, Per Oskar Fabian Sjöström i Sölvesborg f 1884. Vigda 1939

 

 

 

Härlöv Nr 134

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Handelsbiträde Hulda Elisabet Larsson 1894 g m urmakare Karl Anton Bengtsson på Nr 75 f 1893. Vigda 1919

 

Hemmadotter Elly Elisabeth Bengtsson 1898 g m konditor Karl Gustaf Henning Bergqvist i Kristianstad f 1899. Vigda 1920

 

Hemmadotter Elsa Teresia Bengtsson 1900 g m Karl Erik Sigfrid Holmgren på Nr 40 f 1899

Vigda 1924

 

Handelsbiträde Östen Leonard Bengtsson 1902 o h hemmadotter Berta Frideborg Nilsson på Nr 47A f 1905. Vigda 1928

 

F vagnmakare August Johnsson 1854, död 1933

 

Tandtekniker Per Leonard Bengtsson 1872, död 1934

 

 

 

Härlöv Nr 135

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bryggeriarrendator, bryggeriägare, Nils Peter Svensson 1871, död 1926 o h Hanna Luttrup 1872. B. Elsa Magnhild 1910

 

Järnarbetare Gustaf Gunnar Johansson 1892 o h Maria Elisabet Andersson 1892

B. Gunborg Elisabet 1918

 

Bryggmästare Sture Albin Borg 1897 o h kantor och organist Klara Hortensia Svensson 1898

Vigda 1922. B. Nils Otto 1923, Ruth Lilian 1925, Stina Ingegerd 1926

 

Hemmadotter Astrid Elisabet Svensson 1903 g m bilägare Gunnar Sigfrid Hansson i Kristianstad f 1900. Vigda 1927

 

Affärsbiträde Ruth Viktoria Svensson 1904 g m kontorschef Johan Birger Mårtensson i Kristianstad f 1903. Vigda 1931

 

Handelsresande Karl Julius Alvar Karlsson 1909 o h hemmadotter Elsa Magnhild Svensson 1910. Vigda 1938

 

 

 

Härlöv Nr 136

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare Karl Juhlin Johansson o h Gertrud Hildegard Kronqvist.

B. Karl Bertil Ragnvald 1916, död 1918

 

F hushållerska Elna Johansson Hellgren 1855, död 1937

 

 

 

Härlöv Nr 137

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Arbetare August Johansson Vihlborg o h Anna Håkansson 1876, död 1907

 

Arbetare Carl Olsson o h Maria Martinsson. B. Reinhold 1907, död 1908

 

Byggnadssnickare Sven Jönsson Lindekrantz 1865 o h arbeterska Maria Larsdotter 1871

Vigda 1909. B. Anna Karolina 1907, Gustaf Adolf 1910

 

Nattvakt Anders Andersson 1860 o h Ingrid Persdotter 1871. B. Gustaf Vilhelm 1912

 

Yllefabriksarbeterska Selma Vilhelmina Nilsson 1894. B. Margit Lilly 1913

 

Garvaregesäll Gustaf Adolf Danielsson 1882 o h Olga Maria Nyman 1883

B. Artur Edmund Eugen 1913

 

Drickautkörare Anders Vinkvist 1884 o h Anna Pettersson 1888

B. Elsa Valborg 1915

 

Maskinist Sven Arvidsson 1888 o h Sigrid Nilsson 1885. B. Astrid Linnea 1916

 

Murare Nils Johan Borgström 1833, död 1918

 

Mjölkutkörare Anders Olsson 1848, död 1919

 

Drickautkörare, torghandlare Nils Nilsson 1885 o h Augusta Nilsson 1893. B. Inga Maria 1917, död 1917, Folke Lennart Vincent 1918, Sylvie Majken 1920, Nils Börje Verner 1923, Dödfött gossebarn 1925

 

Fröken Agda Maria Johnsson 1893 g m skräddaremästare Anton Vilhelm Ring i Kristianstad f 1883. Vigda 1922

 

Kakelugnsmakare Lars Johnsson o h Anna Elina Johnsson f Petersson 1863, död 1922

 

Murareänka Anna Maria Borgström 1831, död 1922

 

Målare Olof Nilsson 1890 o h Annie Blad 1891. B. Sven-Erik 1927

 

Jordbruksarbetare Sven Norlin o h Sofia Svensson. B. Sven Erik 1920, död 1927

 

F postexpeditör Carl August Lagrelius 1872, död 1932

 

Målare Ernst Teodor Johnsson 1896 o h Karin Martina Ingegerd Olander på Nr 67 f 1902

Vigda 1928

 

Affärsbiträde Edit Linnea Hildeborg Forsberg 1905 g m chaufför Nils Otto Gösta Persson på Hedentorp f 1904. Vigda 1929

 

Hemmadotter Marta E Lagrelius 1907 g m musikfurir Sixten Karl Axel Lindén i Kristianstad f 1905. Vigda 1931

 

Slakteriarbetare Gustaf Henning Svensson 1903 o h Edit Linnea Berggren 1908

B. Nils-Erik 1933

 

Handelsbiträde Gustaf Einar Eugen Johnsson 1903 o h lagerbiträde Ester Linnea Lindström på Nr 50 f 1904. Vigda 1935

 

Verkstadsarbetare Olof Stockenberg o h Matilda Stockenberg f Andersson 1853, död 1936

 

Hårfrisörska Anne Elisabet Rix 1913 g m kontorist Torsten Klint i Kristianstad f 1912

Vigda 1937

 

Jordbruksarbetareänka Bengta Persson 1865, död 1938

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 139

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Kontorschef Johan Birger Mårtensson 1903 o h Ruth Viktoria Svensson 1904

B. Anita Margareta 1940

 

Byggnadssnickare Olof Malte Holm (Molin?) 1917 o h servitris Greta Ingeborg Andersson 1914. Vigda 1940

 

 

 

Härlöv Nr 140

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Snickare Hans Andersson 1878 o h arbeterska Anna Kristina Larsson 1886. Vigda 1907

B. Karl Henry 1908, Gösta Sigvard 1910, Karin Maria 1915

 

Textilarbetare Olof Norberg 1896 o h Anna Linnea Bengtsson 1898. B. Dödfödd flicka 1924

Elna Rakel 1926, död 1927

 

 

 

 

Härlöv Nr 141

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Snickare Måns Johansson Liljedahl 1863 o h Ida Erika Ahlgren 1871. B. Emmy Erika 1908

 

Predikant Daniel Jonsson 1856, död 1925

 

Butiksbiträde Ruth Linnea Liljedahl 1904 g m Hilding Bernhard Jönsson på Hedentorp f 1905

Vigda 1932

 

 

 

 

Härlöv Nr 143

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

 

Gjutare Per Alkvist 1880 o h Agda Lindblad 1882. B. John Erik 1914, Stig Evert 1915

 

Stationskarl Pål Martin Robert Nilsson 1892 o h Maria Persson 1894. B. Anna Maj 1916

 

Bromsare Nils Olof Hallqvist 1894 o h Edit Ingeborg Svensson 1898

B. Hans Allan Sverker 1921

 

Bromsare Karl Vilhelm Nilsson 1887 o h Hilda Nilsson 1893

B. Karl Sven Gösta 1922

 

Edvin Bernhard Dahlberg 1897 o h städerska Elly Elisabet Nilsson  Nr 68 f 1904

Vigda 1923

 

 

 

 

 

Härlöv Nr 144.

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Poliskonstapel Nils Nilsson Bruno 1874 o h Anna Olsson 1875. B. Ola Robert 1911

 

Polis Jöns Hansson Molin 1880 o h Ellen Kristina Pettersson 1880. B. Kurt Oskar 1912,

Syster Sonja 1920

 

 

 

Härlöv Nr 148

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bromsare Paul Martin Robert Nilsson 1892 o h Maria Persson 1894

B. Ove 1915

 

 

 

Härlöv Nr 149

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Kindergartenlärarinna Gerd Ingalill Westerberg 1915 g m kantor Gustaf Folke Svedenfors i Markaryd f 1914. Vigda 1939

 

 

 

 

Härlöv Nr 160

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Murareänka Hanna Nord f Håkansson 1845, död 1928

 

 

Härlöv Nr 168

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Elektriker(?) Nils Eriksson o h Anna Esbjörnsson. B. Ture Edmund 1910, död 1915

 

Folkskollärare Gustaf Henning Ejde 1885 o h Betty Nilsson 1879

B. Gustaf Åke Bertil 1916

 

 

 

Härlöv Nr 175

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Smedarbetare Peter Jönsson 1866 o h Anna Charlotta Svensdotter 1873

B. Elsa 1915

 

Yllefabriksarbeterska Ellen Aagot Jönsson 1899. B. Odöpt flickebarn 1916, dött 1916

 

F ryktare änkling Nils Eliasson 1851, död 1920

 

Målare Viktor Emanuel Jönsson 1898 o fabriksarbeterska Hildegard Elisabet Nathell 1903

Vigda 1924

 

 

 

Härlöv Nr 193

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Bryggeriarbetare Karl Edvard Persson 1879 o h Theolinda Andersson 1880

B. Gunnar Albert 1908